Balık Kızartma Tavası Nasıl Olmalı?

Balık Kızartma Tavası Nasıl Olmalı?
13.11.2022 15:21
Tavalar mutfaklarda vazgeçilmez bir ekipman olarak karşımıza çıkmaktadır. Tavalarının bir türü de balık kızartma tavalarıdır. Balık kızartma tavası nasıl olmalı? Balık kızartma tavası nasıl kullanılır, nasıl temizlenir, ısıtılır mı? Balık kızartma tavası zararlı mıdır? İşte tüm detaylar...

Öncelikle balık tavalarının derinliği, bir krep tavası gibi olmasa da diğer tavalara göre genellikle daha az olduğu söylenebilir. Boyut olarak ise ortalama boyutta olanlar olduğu gibi, kalabalık aileler için daha büyük tavalar da mevcut olduğu bilinmektedir. Bu ürünlerin en büyük farkı kapaklı olmaları ve ters çevrilerek, ocak üzerinde balıkların en az yağla sağlıklı bir şekilde pişirilebilmelerini sağlamak olduğu biliniyor.

Bazı balık tavaları tavayı tam kaplayan kullanışlı bir kapakla tasarlandığı bilinirken, bazıları ise iki ince tavanın ya kilitli ve sızdırmaz bir sistemle bir araya getirilmesiyle ya da kilit özelliği olmadan tasarlanarak kullanıma sunulmaktadır. Bu kilit sistemlerinde genellikle silikon, lastik veya mıknatıs tercih edilmektedir. Balık tavası pek çok farklı malzemeden üretilmektedir. Bu tür tavaların yapımında yanmaz yapışmaz çelik, granit, teflon ve alüminyum malzemeler gibi genellikle çevirme kolaylığı sağlaması için hafif malzemeler kullanıldığı biliniyor.

Balık Kızartma Tavası Nasıl Kullanılır?

Tabanı düz olan bir tava, balıkların eşit şekilde pişmesini sağlamaktadır.

Yapışmaz kaliteli bir balık tavası kullanmak pişirme aşamasını en güzel şekilde gerçekleştirecektir. Balığı az miktar una buladıktan sonra tavaya dizmelisiniz. Çift taraflı yapışmaz bir tavada yağsız bir şekilde (balığın kendi yağıyla) pişirebilmeniz mümkündür.

Balık Kızartma Tavası Nasıl Temizlenir?

Balık pişirmeye başlamadan önce geniş bir kabın içerisine 2-3 yemek kaşığı karbonat döküp, ocağın yakınına bırakmalısınız. Karbonatlı su karışımı balık kokusunu emer ve yayılmasını önleyecektir. Ayrıca bu karbonatlı suyu pişirme işleminden sonra tavayı yıkamak için de kullanabilmeniz mümkündür. Tavanızda balık kokusundan eser kalmayacaktır.

Kızartma tavanızın içine sirke doldurup bir miktar kaynatabilirsiniz. Daha sonra kendiliğinden soğumaya bırakmalısınız. Ilık sirkeyi başka bir kaba alın ve ona batırdığınız bir sünger marifetiyle tavanızı rahatça temizleyebilirsiniz.

Balık Kızartma Tavası Isıtılır Mı?

Izgarada ya da tavada balık pişirirken yağın ya da tavanın yeterli ısıda olmaması balık etinin yapışmasına neden olabilir. Balığın yapışmasını önlemek için pişirmeden önce kullanacağımız ortamın yani ızgaranın, fırının, tavanın ve yağının ısınması çok önemli olduğu söylenebilir.

Yapışmaz tavaya yiyeceği koymadan önce, çok az miktarda zeytinyağı ile tavayı yağlamanız gerekmektedir. Tavanın nemli olması, yapışmayı önlemenin en etkili yolu olacaktır.

Balık Kızartma Tavası Zararlı Mıdır?

Balık, protein yönünden zengin olduğu için yağda kızartılınca proteinini kaybeder ve besin değeri düşmektedir. Balık kendisi kadar yağ çeker ve bu da kalori miktarının artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ya fırında ya buğulama ya da tavada/ızgarada yağsız şekilde pişirmek güzel bir seçenektir. Yanına birçok garnitür de koyabilmeniz mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir