Cennet Hurması Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Cennet Hurması Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
14.09.2022 19:47
Cennet hurmasının saymakla bitmeyecek kadar çok faydası vardır. Cennet hurması hangi hastalıklara iyi gelir, hangi mevsimin meyvesidir, kalorili mi? Cennet hurması tansiyonu düşürür mü, diğer adı nedir, yenir mi?

Trabzon hurması güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikal oluşumunu engelleyerek kanser gelişiminin önlenmesine yardımcı olur Trabzon hurması vücudun bağışıklık sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur. Bu bakımdan hurma, insanları viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur Hurmanın içerdiği vitamin ve mineraller vücudun enerji metabolizmasına katkıda bulunur. Bu anlamda hurma önemli bir enerji kaynağıdır. Enerji metabolizmasını destekleyerek yorgunluk, stres ve bitkinlikle mücadele eder. Enerji metabolizmasını desteklemesi sayesinde kış aylarında rahat etmenize yardımcı olur.  A vitamini seviyeleri, bazı mikroplarla savaşan proteinlerin üretiminde rol oynar. Bu bakımdan vücudun direncine katkı sağlar. Özellikle yaşlandıkça göz problemleri ortaya çıkabilir. Trabzon hurması içerisindeki antioksidanlar sayesinde göz sağlığına katkı sağlar. Vücudun C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar Trabzon hurması önemli bir C vitamini deposu olarak vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir.  Kabızlığa ve ishale iyi gelir. Özellikle on iki parmak bağırsağı sorunu yaşayanların tüketmesinde fayda vardır. İnflamatuar barsak hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Gastrit ve ülser ile ilişkili semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.  Sadece 0,4 gram yağ içerir. Bu nedenle hurma diyet listelerinde sıklıkla tercih edilmektedir.  Kalp damar sağlığını destekleyen vitamin ve mineraller içerir. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.  •Bir diyet planında düzenli olarak kullanıldığında cinsel sağlığı aktif olarak destekler.   Hemoroid tedavisinde etkilidir. Hemoroid yaralarından aşırı kanamayı durdurmaya yardımcı olur.  Ancak şeker hastaları hurma yediğinde, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle günlük alıma dikkat etmek gerekir. Trabzon hurması ile birlikte bir miktar süt ve yoğurt alınmalıdır. Bakır açısından çok zengindir. Bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretimine ve bağışıklık sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur. Bu sayede kansızlıkla savaşmaya yardımcı olur.

Cennet Hurması Hangi Mevsimin Meyvesidir?

Herkesin severek yediği cennet hurmasının faydaları çok fazladır. Kış mevsiminin en güzel, tatlı meyvesini bol bol tüketmenizi öneriyoruz.

Cennet Hurması Kalorili Mi?

100 gram cennet hurması: 73 kalori

1 adet orta (80 g) cennet hurması: 58 kalori

1 adet Trabzon cennet hurması: 118 kalori

Cennet Hurması Yenir Mi?

Cennet hurması sağlığa pek çok faydası olması sebebiyle yenmesi gereken bir meyvedir. Hurma, kabuğuyla yenen meyvelerden biridir. Bununla birlikte, olgunlaştığında perikarp sertleşir ve yenmesi zorlaşır. Trabzon hurmasını soymak istiyorsanız, sıcak suya batırın ve kabuğunu soyun.

Cennet Hurması Tansiyonu Düşürür Mü?

Trabzon hurması yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği göz sağlığına da yardımcı olur. Yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı dayanıklıdır. Yüksek tansiyon sorunları olanlar için de harikadır. Cennet Hurmaları, kan basıncını ve kolesterolü düşürmede etkilidir.

Cennet Hurması Diğer Adı Nedir?

Trabzon hurması (Diospyros kaki),Japon hurması, cennet hurması ya da Akdeniz hurması, yöresel adı ile ambe veya amme; gibi isimler verilen cennet hurması anlamına gelmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir