Yorkshire Terrier Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier Özellikleri Nelerdir?
05.01.2022 11:30
Halk arasında süs köpeği olarak da bilinen Yorkshire terrier köpeğinin ne olduğu ve özellikleri çok merak edilmektedir. Yorkshire terrier çok küçük bir boya sahiptir. Yorkie diye de adlandırılır. Yorkshire Terrier alerji yapar mı, çiftleşme zamanı ne zamandır? Yorkshire Terrier diş bakımı nasıl yapılır, gebelik süresi ne kadardır, genetik hastalıkları nelerdir? Yorkshire Terrier ile ilgili merak edilenlere bu yazımızda cevap verdik.

Yorkshire terrier cinsi köpekler özellikle son zamanlarda çok dikkat çekmektedir. Yorkshire terrier cinsi köpekler süs köpeği olarak ya da Yorkie olarak da bilinir. Çok küçük bir boydadır ve arkadaş canlısı bir köpektir. Evde bakılması çok kolay olan bir köpektir. Genelde çok sevilir, sevecen ve sevgi doludur. Genelde Amerika’da pek çok kişi Yorkshire terrier cinsi köpekleri sahiplenir. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin kökeni Birleşik Krallık’tır. Görüntü olarak küçük, sempatik ve sevimli olsa da cesur ve enerjik bir yapıya sahiptir. Yorkshire terrier cinsi köpekler yabancılardan hiç hoşlanmazlar ve sahiplerine çok düşkündürler. En önemli özelliklerinden birisi de çok inatçı olmasıdır. Kızdırıldığı zaman saldırganlaşabilir. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin hakkında merak edilen diğer sorular ve cevapları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yorkshire Terrier Alerji Yapar Mı?

Köpek alerjisi, köpeğe dokunulduğu zaman ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü, şişlik olması, gözlerde sulanma olması, burun akıntısı, hapşırma, öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunuma ortaya çıkmasıdır. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin alerji yapıp yapmadığı çok merak edilir. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki her köpek alerjiye neden olur. Ancak henüz yavruyken aşılarını yaptıran köpekler hiçbir alerjiye neden olmaz.

Yorkshire Terrier Çiftleşme Zamanı Ne Zamandır?

Yorkshire terrier cinsi köpeklerin ne zaman çiftleştikleri merak edilmektedir. Yorkshire terrier cinsi köpekler ilk olarak 12 ve 18 ayları arasındayken çiftleşebilirler. Yorkshire terrier cinsi köpeğiniz varsa ve ne zaman çiftleşeceğini bilmiyorsanız, köpeğin 1.5 yaşını geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Ayrıca Yorkshire terrier cinsi köpeklerinizi çiftleştirmeden önce veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Çiftleşecek olan köpeğinizin kesinlikle sağlıklı olması, pireli olmaması ve dengeli beslenmesi gerekir. Yorkshire terrier cinsi köpekler kızgınlık dönemindeyken huysuz olabilir.

Yorkshire Terrier Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorkshire terrier cinsi köpekler küçük boyda, uzun tüylü, koyu renk gözlü, sivri kulaklı, siyah, bronz, gold renkli bir köpektir. Ortalama yaşam süreleri 13-16 yıl kadardır. Yorkshire terrier cinsi köpekler en çok sahiplenilen köpeklerden birisidir. Köpeğin bakımı düzgün bir şekilde yapıldığı zaman daha sağlıklı ve daha uzun bir süre yaşar. Yorkshire terrier köpeğinin dişlerin bakımının nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin dişleri ve diş etleri çok hassastır. Çok düzgün bir şekilde bakılması gereklidir.

Yorkshire Terrier Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Yorkshire terrier cinsi köpekler çok sevilen köpekler arasındadır. Yorkshire terrier cinsi köpekler genellikle kısa boylu, küçük, uzun tüylü, sivri kulaklı, koyu renk gözlü ve siyah ya da gold renklidir. Yorkshire terrier cinsi köpekler çok uysal, uyumlu ve sevimlidir. Ancak kızdırıldığı zamanlar çok saldırgandır. Yorkshire terrier köpekler 1 ya da 1.5 yaşlarındayken çiftleşme için hazırdır. Bu yaşlardayken çiftleşebilir ve gebe kalabilir. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin gebelik süresi merak edilmektedir. Hamile köpeklerde ortalama olarak süre 60-65 gündür. Bu süre boyunca Yorkshire terrier cinsi köpeklerin karnı büyür, iştahı artar, meme uçları uzar ve huzursuzlanmaya başlar.

Yorkshire Terrier Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Yorkshire terrier cinsi köpeklerin sağlık durumu ve hangi hastalıklara daha yatkın olduğu merak edilmektedir. Yorkshire terrier cinsi köpekler küçük, uzun tüylü, sivri kulaklı ve sevimlidir. Bu köpekler genellikle çok sempatiktir ve sevgi doludur. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin ortalama olarak 13 ya da 16 yıl yaşadıkları bilinir. Ancak Yorkshire terrier cinsi köpeklerin yaşam süresini artırmak için tüm aşılarını yaptırmalı, sağlığına dikkat edilmelidir. Yorkshire terrier cinsi köpeklerin yatkın olduğu hastalıklar; nefes darlığı diş taşları, iç parazit hastalıkları, dış parazit hastalıkları ve diz kapağı hastalıklarıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir