Yeşil Mercimek İle Yapılan Yemekler Nelerdir?

Yeşil Mercimek İle Yapılan Yemekler Nelerdir?
19.08.2022 11:50
Yeşil mercimek, protein ve lif açısından son derece zengin bir besindir. Yeşil mercimek ile sağlıklı ve lezzetli birçok tarif yapabilirsiniz. Yeşil mercimek ile yapılan yemeklerin neler olduğu, yeşil mercimeğin gluten içerip içermediği, yeşil mercimeğin geceden ıslatılıp ıslatılmayacağı ve yeşil mercimeğin zayıflatıp zayıflatmadığı hakkında tüm merak edilen soruları bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeşil mercimek ile salata, çorba, köfte gibi birçok yemek hazırlayabilirsiniz. Yeşil mercimek ile yapılan yemekler arasında yeşil mercimek çorbası, yeşil mercimek salatası ve mercimek köftesi yer almaktadır. Yeşil mercimeği et suyunda pişirerek hazırlanan yeşil mercimek çorbası lezzetli bir çorbadır. Bunun yanı sıra yeşil mercimek salatası da en sık yapılan yeşil mercimek tarifleri arasındadır. Pişmiş mercimeklerin üzerine mısır, zeytin, kırmızı biber, maydanoz ve soğan gibi malzemeler ekleyerek besleyici ve doyurucu bir salata hazırlayabilirsiniz. En yaygın olarak yapılan tariflerden biri de mercimek köftesidir. Bu köfte tarifi hızlı ve pratik olmasının yanı sıra doyurucu ve sağlıklı bir yemek seçeneği sunmaktadır. Pişirdiğiniz mercimekleri maydanoz, domates ve istediğiniz baharatlar ile karıştırarak köftenizi hazırlayabilirsiniz. Mercimek yemeği de yeşil mercimek kullanılarak yapılan yemeklerden biridir. Soğan ve mercimek ile birlikte hazırlanan bu ana yemek, lezzetli ve besleyici bir yemektir.

Yeşil Mercimek Gluten İçerir Mi?

Yeşil mercimek gluten içermez. Tamamen glutensiz bir diyete ihtiyaç duyan kişiler, mercimeğin yemek için uygun olduğundan emin olabilir. Ancak aldığınız paketin ambalajında glutensiz etiketi olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Lif ve protein yönünden zeygin olan mercimek, yağ ve kalori bakımından düşüktür. Aynı zamanda mercimek güçlü bir folat, demir ve potasyum kaynağıdır. Mercimekler potasyum içeriği sayesinde kalp hastalığına olumlu katkıda bulunmaktadır. 

Yeşil Mercimek Geceden Islatılır Mı?

Yeşil mercimek geceden ıslatılır. Bununla birlikte isterseniz yeşil mercimeği geceden ıslatmadan da pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak yeşil mercimeği ıslatmak daha iyi besin emilimi sağlar ve mercimekteki kompleks nişastanın parçalanmasına yardımcı olur. Bu, sindirimi kolaylaştıran moleküllerin uyarılmasını sağlar. Mercimekleri geceden ıslatmak, mercimeğin gaz yapmasını önler ve kolay sindirilmesine yardımcı olur.

Yeşil Mercimek Zayıflatır Mı?

Yeşil mercimeğin zayıflamaya etkisi vardır. Kilo vermeye çalışanlar için ideal bir yiyecek olan yeşil mercimek, yağ içermemesine karşılık lif oranı yüksektir. Bu yiyecek fazla kalori eklemeden tokluk hissinizin artmasını sağlar. Salatalara ve birçok yemeğe yeşil mercimek ekleyebilir, bu sayede daha uzun süre tok hissetmenize karkı sağlayan bir beslenme planı oluşturabilirsiniz. Yeşil mercimek tokluk hissini arttırdığı için aşırı yemeyi azaltmaya yardımcı olur. Mercimeğin glikoz toleransını iyileştirdiği ve kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple mercimek, diyabetli kişiler için de ideal bir yiyecektir. Kuru veya konserve olarak satılan yeşil mercimek, hızlı ve kolay bir şekilde pişirilebilmektedir. Bu sayede direkt olarak salatalara ve çorbalara eklerek kullanılabilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir