Yenidoğan Bebek Nasıl Uyandırılır?

Yenidoğan Bebek Nasıl Uyandırılır?
29.10.2022 14:50
Yeni ebeveyn olmuş anne ve babaların yenidoğan bebekleri için merak edip dikkat etmeleri gereken pek çok konu bulunmakta. Yenidoğan bebek nasıl uyandırılır, oturtulur mu? Yenidoğan bebek öpülür mü, yatağı nasıl olmalı? Yenidoğan bebek pusete konur mu, rüya görür mü? Yenidoğan bebeklere dair bilinmeyen, merak edilen, anne ve babalar tarafından öğrenmek istenen tüm bu soruları araştırdık, bu haberimizde tüm yanıtları sizler için derledik.

Bebekleri korkutmadan uyandırmak oldukça önemlidir. Yavaş yavaş dokunuşlar uyandırmak için ideal olabilir. Burunlarını hafif bir şekilde okşamak da yararlı olacaktır.

Yenidoğan Bebek Oturtulur Mu?

Bebekler çoğunlukla kafalarını dahi tutacak güce sahip değildirler. Bununla birlikte kafalarını iyi kaldırma gücüne de sahip değillerdir. Oturma pozisyonu bebekleri rahatsız edebilmektedir. Bebeklerin tutan kişinin de desteği ile kucakta oturtulmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni anne ve babalar için oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Yenidoğan bebekler doğumun ardından uzun süre kendilerini anne karnında zannederler, bu nedenle yaklaşık bir ay kadar cenin pozisyonunda uyumaktadırlar. Annelerinin kalp atışları ve sesleri bebekleri rahatlatır. Bebekleri hastalıklardan koruyabilmek adına yan yatırmak faydalı olacaktır.

Yenidoğan bebeklerin yataklarının nasıl olması gerektiği de merak edilmekte olan konulardan bir tanesidir. En önemli noktalardan biri yatağın boyutudur. 60x120 cm boyutlarındaki bir yatak yenidoğan bebekler için uygun olacaktır. Altı ayını aşmış bebeklerin yataklarının boyutu ise 80x130 cm olabilmektedir. Boyutun yanı sıra, yatağın yıkanabilir olması gerekmektedir. Oluşabilecek herhangi bir kazaya ve istenmeyen durumlara karşı fermuar bulunduran yataklar anne ve babaya fayda sağlayacaktır. Yatak kumaşının pamuklu olması da bebeğin uyku kalitesini artıracak detaylardan bir tanesidir.

Yenidoğan Bebek Öpülür Mü?

Yenidoğan bebekler enfeksiyona oldukça açıktır. Herhangi bir temas tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir. Bu nedenle bebeklerin belirli bir süre öpülmemesi bebek sağlığı için faydalı bir durumdur.

Yenidoğan Bebek Pusete Konur Mu?

Puset, bebek için oldukça rahat bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla annelerinin kucağına ihtiyaç duyan bebekler pusette olmayı da sevmektedirler. Bebek için olduğu kadar anne için de konforlu durumlardan bir tanesidir.

Yenidoğan Bebek Rüya Görür Mü?

Bebekler sessiz ortamda uyutulmalıdır. Yüksek sesler bebeklerde korkutucu bir hal alabilmektedir. Rahatlatıcı müzikler kullanmak da iyi bir çözüm yoludur. Ilık duş, masaj, rahatlatıcı yağlar da bebeklerin güzel uyumasını sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra, bebekler uykularında inleme benzeri sesler çıkarabilmektedirler. Ebeveynler de bu seslerden korku duyabilir.

Bu durumda korkulacak bir şey yoktur. Sindirim ve solunum sistemleri gelişimlerini sürdürdüğü için bebekte bu tarz inleme sesleri duyulmaktadır. Bebekler, sistemlerinin yeteri kadar gelişmemiş olmasından dolayı yutkunma ve nefes alma sırasında zorluk çekebilmektedirler. Merak edilmekte olan bir diğer konu ise bebeklerin uyku sırasında rüya görüp görmediğidir. Bebekler doğumlarından itibaren rüya görmeye başlayabilirler. Anne babalar tarafından çoğu zaman fark edilemeyen zamanlarda gerçekleşebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir