Renk Körü Engelli Raporu Alabilir Mi?

Renk Körü Engelli Raporu Alabilir Mi?
03.10.2022 14:16
Renk körü engelli raporu alabilir mi? Kanser hastalığı ve lösemi hastası engelli raporu alabilir mi? Lupus hastası ve migren hastaları engelli raporu alabilir mi? Miyop ve lenf ödem hastaları engelli raporu alabilir mi? Tüm bu soruların yanıtları bu yazıda.

Renk körlüğü rahatsızlığı renklerin veya renklerin arasındaki farkların algılanamadığı bir görme bozukluğu olarak belirtilen rahatsızlıktır. Genellikle bu görme bozukluğu kırmızı ve yeşil gibi renklerin karıştırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Renk körü olanlar engelli raporu alamazlar. Yani engelli sayılmazlar.

Kanser Hastalığı Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kanser hastaları engelli raporu alabilirler. Fakat belirlenmiş olan oranlara göre engelli raporu verilir. Kanser hastaları, hastalığın evresi ve şiddetine bağlı olarak belirlenmiş oranlara göre engelli raporu alabilmektedir. Engelli raporu için başvuru dilekçesi, iki adet fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile sağlık birimlerine gidip engelli raporu başvurusu yapılmaktadır.

Lösemi Hastası Engelli Raporu Alabilir Mi?

Lösemi kan hastaları engelli raporu alabilirler. Engelli raporu almak için ise devlet hastanelerine veya herhangi bir sağlık kurumuna başvuru da bulunmaları gerekmektedir. Başvuruları sonunda birey hastalığı nedeniyle engelli raporu alabilmektedir.

Lupus Hastası Engelli Raporu Alabilir Mi?

Lupus hastalığı, bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık bazı hayati organları etkileyerek işlevini bozabildiği için ölümcül risk tehlikesi olabilmektedir. Ve lupus hastaları bazı eklem ağrısı, ciltte kızarıklık ve aşırı bitkinlik gibi ataklar geçirmektedirler. Belirlenmiş olan oranlara göre lupus hastaları engelli raporu alabilmektedir. 

Lenfödem Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Lenfödem hastalığı, lenfatik sistemdeki bozukluktan dolayı hücreler arası sıvıda meydana gelen artış olarak tanımlanmaktadır. Yani sokular içinde sıvı birikmesidir. Lenfödem hastalığı için belirlenen orana sahip olan bireyler engelli raporu alabilmektedirler. 

Migren Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Migren hastalığı ciddi ve çok tehlikeli bir hastalık değildir. Migren hastaları çoğunlukla enseden başlayıp tüm başa yayılan bir ağrıdır. Migren ataklarınız çok yoğunsa %10’u aşmayan bir oranda engelli raporu verilmektedir. Eğer yoğun ve ataklı bir migren ağrınız yoksa engelli raporu verilmez. 

Miyop Engelli Raporu Alabilir Mi?

Miyop hastaları engelli raporu alamazlar. Çünkü sadece uzaktaki nesneleri bulanık ve tam olarak net görememe rahatsızlığıdır. Genel olarak engellilik, bir durumu olmamaktadır. Engelli, bir bireyin günlük yaşamında bir ya da daha fazla aktiviteyi yapmama durumu olarak tanımlanmaktadır. Yani miyop hastalarına engelli raporu verilmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir