2 Aylık Bebek Ateşi Kaç Olmalı?

2 Aylık Bebek Ateşi Kaç Olmalı?
20.12.2022 21:28
Bebekler dünyaya geldikten 4 hafta sonra yavaş yavaş dünyaya alışmaya başlar. Peki 2 aylık bebek ateşi kaç olmalı, başını tutabilir mi, cicibebe yer mi? 2 aylık bebek diş çıkarır mı, günde kaç kez çiş yapar, neden tükürük çıkarır, dilini neden dışarı çıkarır? Merak edilenleri sizin için araştırdık.

Bebeklerin, ateşlerinin yükselmesi anne ve babaları endişelendiren bir durumdur. Çünkü vücutta yükselen ateş birçok şeyi ifade ediyor olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda ateş virüs kaynaklı ya da orta kulak, zatürre, orta kulak enfeksiyonu gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda normal kabul edilen ateş ise 36,4 deredir.

2 Aylık Bebek Başını Tutabilir Mi?

Doğduğu günün üzerinden yaklaşık 8 hafta geçen bebekler artık gülümsemelere bilinçli tepki verecek düzeye gelirler. Siz gülümsediğiniz de o da karşılık olarak gülümseyecektir. Bu süreçte bebeğin dokunma duyusu da gelişmeye başlar bir şeylere dokunur, kendi ellerine ve ayaklarına dokunur ve bu dokunuşları daha iyi hisseder. Yüzüstü yatırıldığı zaman gövdesini yukarı doğru kaldırır ve başını birkaç dakika tutabilir.

2 Aylık Bebek Cicibebe Yer Mi?

Cicibebe bebek ve çocuklar için özel olarak üretilmiş bir bisküvidir. Ancak bebeğiniz 5-6 aylık olana kadar uzmanlar bebe bisküvisini önermemektedir. Eğer sütünüz yetiyorsa 6 aya kadar sadece anne sütü ile beslenmesi en ideal beslenme şeklidir. Sütünüzün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız inek sütü bazlı mama verebilirsiniz.

2 Aylık Bebek Diş Çıkarır Mı?

Bebeklerdeki en önemli ve sancılı süreç diş çıkarma dönemidir. Anne ve bebek için oldukça zorlayıcı geçen bu sürecin bir süre sonra geçeceğini tüm annelere hatırlatalım. Bir bebeğin ne zaman diş çıkartacağı aslında genetiktir. Elbette bebekten bebeğe fark edecektir ama varsa diğer çocuklarınız ne zaman diş çıkarttıysa yüksek ihtimalle bebeğiniz de o dönemde diş çıkartacaktır.

İlk dişten 20 adet süt dişine kadar sürecek olan bu yolculuk ortalama olarak 6-7 aylar arasında başlamaktadır. Ancak bebeğiniz 2 aylıkken de diş çıkartma dönemin eğirebilir. Eğer iştahsızlık ve memede uzun kalma gibi hareketler gözlemliyorsanız, bebeğiniz yüksek ihtimalle diş çıkarma sürecine girmiştir.

2 Aylık Bebek Günde Kaç Kez Çiş Yapar?

Bebeklerin idrar sayısından ve renginden vücudunda olup bitenleri anlayabiliriz. 2 aylık bir bebek günde yaklaşık olarak 5-6 kere idrar yapmalıdır. Bezi elinize aldığınızda bezin bir ağırlığı varsa, açık renkliyse sütünüz yeterli demektir. Farklı bir ek gıdaya gerek yoktur. Ancak günde 1-2 kere boşaltım yapıyor ve rengi koyuysa bir çocuk doktorundan destek almalısınız.

2 Aylık Bebek Neden Tükürük Çıkarır?

Küçük bebeklerin neredeyse tamamı 4 aylık olana kadar tükürürler. Çünkü bu dönemde henüz yutma fonksiyonları tam olarak gelişmemiştir.  Vücudun ürettiği tükürük salgısı yutulamadığı için bebeğin ağzından veya burnundan gelmesi çok normaldir. Bu fonksiyonlar 4. Aydan sonra daha kontrol altına alınır.

2 Aylık Bebek Dilini Neden Çıkarır?

Bebekler doğduklarında emme refleksiyle doğarlar. Dillerini dışarı çıkartmaları da emme vaktinin geldiğini gösteriyor olabilir. Ayrıca bazı bebekler diş çıkartma sürecine daha erken girdikleri için şişmiş diş etleri ve damaklarını kaşımak içinde dillerini hareket ettirerek dışarı çıkartabilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir