Yaş Maya Cilde Nasıl Uygulanır?

Yaş Maya Cilde Nasıl Uygulanır?
18.08.2022 15:29
Tarihi çok eskilere dayanan yaş mama maskesi, nemli ve hamurumsu kıvamda bulunur. Bu yazımızda yaş mayanın cilde nasıl uygulanacağı başta olmak üzere, yaş mayanın çiçeklere verilip verilmeyeceği, donarsa ne olacağı, glüten içerip içermediği, hamurda nasıl kullanıldığı ve ılık suda nasıl eritildiği hakkında merak edilen soruları sizler için derledik.

Yaş maya maskesinin cilde uygulanması için aşamalar mevcuttur. İlk olarak boş bir kap alınır ve içerisine önce 1 yemek kaşığı yaş maya atılıp, daha sonra içine 1 yemek kaşığı sütü eklenir. Karışım krem haline gelene kadar iyice karıştırılır. Uygulama aşamasında öncelikle yüz hafifçe ılık su ile ıslatılır ve nemli hale getirilir. Ardından krem haline gelen karışım yüze uygulanır. Bir süre bekledikten sonra maske kurumaya başlar ve maskenin kurumasının ardından temizleme işlemine geçilir. Yüz en son ılık su ile temizlenir ve işlem tamamlanır.

Yaş Maya Çiçeklere Verilir Mi?

Yaş mayanın çimeklere verilip verilmediği oldukça merak edilen konulardan biridir. Yaş mayanın yapısı, bitkinin ihtiyaçlarını karşılayacak vitamin ve minerallerle doludur. Yaş maya, bitkinin kök oluşumunu hızlandırmasının yanında, bitkinin bağışıklığını güçlendirir ve çerisindeki minerallerle toprağın kalitesini arttırır. Bu gibi sebeplerden ötürü de çiçeklere yaş maya verilmesi faydalı olarak görülebilir.

Yaş Maya Donarsa Ne Olur?

Yaş maya donarsa, içerinde bulunan canlı organizmalar soğuğun etkisiyle işlevini biraz yitirebilirler. Fakat yaş mayanın kullanımının tekrar artması durumunda bu organizmaların etkisi de devam edecektir.  Bu sebeplerden dolayı yaş maya, buzdolabında ya da daha soğuk şartlarda olması için buzlukta saklanabilir.

Yaş Maya Glüten İçerir Mi?

Yaş maya glüten içerip içermediği çokça merak edilen konulardan biri olmasının yanında, yaş maya glüten içermez.

Yaş Maya Hamurda Nasıl Kullanılır?

Yaş mayanın hamurda nasıl kullanılacağı sık sık merak edilen ve sorulan konular arasında yer alır. Yaş maya hamur yapımı dâhil diğer hamur işleri tariflerinde de verilen kuru maya ölçüsünün 2 katı alınarak kullanılır. Yani diğer bir deyişle 0 gr. kuru maya yerine, 20 gr. yaş maya kullanılır. Hamur halindeki yaş mayanın iki şekilde kullanımı vardır. Bu durumlarda, yaş mayanın un üzerine el ile ufalanarak doğrudan kullanılabilmesi durumları olmasının yanında, bir miktar ılık su içerisinde eritilerek de kullanılma durumları vardır. Ancak bunlara ek olarak yaygın bir şekilde, bir kâse içerisine, 1 paket 42 gr. yaş maya ufalanarak konulmasının ardından, üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı ılık su konulup, karıştırılıp, en sonunda da 10 dakika dinlendirilerek ve bu süre sonunda da mayanın kabarması sağlanarak kullanıma hazır hale gelmesi kullanılır.

Yaş Maya Ilık Suda Nasıl Eritilir?

Yaş mamayı ılık suda eritmek için, bir kâse içine yaş mamayı ufalayarak koyun ve üzerine ılık su ekleyerek karıştırın. Ardından 10 dakika bekletin. Süre sonunda yaş maya erimiş olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir