Halıdaki Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?
13.11.2022 15:52
Evimizde ve iş yerimizde halıların lekeleri için doğru çıkarma yöntemleri vardır. Bu teknikleri meraklıları için araştırdık. Halıdaki pastel boya, sabun, çikolatalı süt, şalgam suyu lekesi nasıl çıkar? Yumurta, yanık, yemek lekesi nasıl çıkar?

En çok kirlenen halılar mutfak, salon ve çocuk odası yerleridir. Eğer pastel boyası lekesi ile karşılaştırsak bulaşık makinesinin içine attığımız tabletlerden ılık suyun içine atarak, pastel boyası lekesini çıkartabiliriz.

Halıdaki Sabun Lekesi Nasıl Çıkar?

Sabun temizleme malzemesi olduğu için su aracılığıyla halıdan çıkabilir. Yalnız suyun sıcak olmasına dikkat edin. Çünkü sıcak suyun sabunu eritme sonucu lekeyi de halıdan anında çıkarma özelliği vardır. Eğer başka bir deterjan ile çıkarmak isterseniz daha çok leke bulaşması meydana gelebilir. Sadece ılık su ile belli şekillerde halının üzerinde gezdirin. Bu olay sabunun çıkmasını sağlar. Diğer bir leke çıkarma yöntemi ise halı şampuanlarıdır. Halı şampuanları anında tüm lekeleri halının üzerinden yok etme özelliğine sahiptir.

Halıdaki Çikolatalı Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Ev temizliği kadınlar için çok önemlidir. Diğer önemli konulardan biri de halılar üzerindeki lekelerdir. Halı üzerine çikolatalı süt gibi koyu renklerde bir leke oluşumda anında müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu leke kalıcı hale de gelebilir. Öncelikle bir kabın içine suyu koyalım. Suyun ılık olması önemlidir. Soğuk su leke çıkarımını gerçekleştirmez. Suyun içine karbonat koyalım ya da lekenin üzerine karbonatı dökelim. Üzerini silelim, anında çikolata lekesinin yok olduğunu göreceksiniz.

Halıdaki Şalgam Lekesi Nasıl Çıkar?

Şalgam yoğun olması ve renginin yüzünden lekesinin de zor çıkmasına neden olur. Halı üzerine söküldüğünde kosla halı şampuanları var. İçindeki yüzeysel değil de derinden temizleme işlemi sayesinde şalgam suyunun da yok olmasını sağlar. Diğer bir leke çıkarma işlemi çamaşır tuzu ile bulaşık deterjanın birleşimidir. Bu karışım sayesinde şalgam lekesi anında yok olacaktır.

Halıdaki Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumurtanın sarısı lekesini çıkarmak için birçok yöntem mevcuttur. Öncelikle şampuanla yardımı ile çıkarabilirsiniz. Ya da mutfak için kullanılan leke çıkarıcı deterjanları halı üzerine sıktığınızda yumurta lekesi kaybolmuş olur.

Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerinde yanık lekesinin çıkarması zor olabilir. Bu yüzden halınız deforme olur. Yanık lekesini çıkaramazsınız. Fakat halınızı kurtarmak için üzerine başka bir şey ile kapatabilirsiniz. Bu sayede o kötü görüntü kaybolmuş olur.

Halıdaki Yemek Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yediğimiz yerlerde çok fazla yemek lekeleri meydana gelebilir. Bu lekeler halıya temas ederse ne gibi yöntemler uygulayabiliriz. Sıcak suyun içine deterjan koyarak ya da halının üzerine deterjanı koyarak bez yardımı ile halının üzerini silin. Bu sayede salça ya da başka yemek lekeleri anında çıkaracaksınız.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir