Yakut Taşı Ne İçin Kullanılır?

Yakut Taşı Ne İçin Kullanılır?
11.11.2022 21:45
Yakut taşı madenlerden çıkarılan, işlenerek birçok takı da ve ev dekorasyonunda kullanılan bir taştır. Yakut taşı ne için kullanılır, kırılır mı, nasıl temizlenir? Yakut taşı ne renktir, nasıl parlatılır, nerede satılır? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Yakut taşı en sert ikinci doğal taş olarak bilinmektedir. Yakut taşı bilinen faydaları ile de oldukça sık kullanılan bir taştır. Özellikle takılarda kullanılan Yakut taşı, madenlerden çıkarılan işlenen ve o şekilde satılan taşlar arasında yerini almaktadır.

Yakut taşı ev dekorasyonu, takı için kullanılmakla beraber eski çağlarda zehirlenmeye ve vebaya karşı da kullanılmış bir taştır. Sezgilerin güçlü olmasını sağlayan ve depresyondan çıkarmaya yardımcı olan Yakut taşı Koç ve Yay burcunun taşıdır.

Yakut Taşı Kırılır Mı?

Yakut taşı Elmas taşından sonra en sert olan taştır. Bordo ve kırmızı renklerden oluşan Yakut taşı oldukça parlaktır. Özellikle güç simgesi olması ile bilinen Yakut taşı eski dönemlerde birçok hükümdar tarafından kullanılmıştır.

Yakut taşı en sert olan taşlar arasında yerini alsa da oldukça kolay kırılabilen bir taştır. Narin yapısı bulunan Yakut taşı özellikle işlem esnasında dikkat edilmesi gereken bir taştır. Yakut taşı lekeli olan bir yapıya sahip olmakla beraber taş içindeki renk dağılımı noktalı ve dalgalıdır.

Yakut Taşı Nasıl Temizlenir?

Yakut taşı her ne kadar koyu renkleri taşısa da enerji çekmesi ve sık kullanılması ile oldukça kirlenen bir yapıya sahiptir. Doğal taş olan Yakut taşı, narin ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı herhangi bir kimyasal madde ile temas etmemelidir.

Yakut taşı temizleme yöntemleri;

-         Deniz suyu ya da tuzlu suda yaklaşık 10 dakika kadar bekleterek,

-         Toprağa gömerek 24 saat boyunca bekleterek,

-         Akan su altında ya da tütsünün yanına bekleterek temizleme yapabilirsiniz.

Yakut Taşı Ne Renktir?

Yakut taşı nadir bulunduğu için en pahalı satılan ikinci taştır ve elmastan sonra en sert olan taştır. Yakut taşı doğal bir taş olmakla beraber doğal olmayan hali de vardır. Doğal olmayan hali insanlar tarafından sentetik bir şekilde yapılır.

Yakut taşı bordo ve kırmızı renkleri taşımakla beraber oldukça parlak bir taştır. Bu özelliğinden dolayı gerçek Yakut taşı ile sahte Yakut taşı oldukça kolay anlaşılabilmektedir.

Yakut Taşı Nasıl Parlatılır?

Zihni ve düşünceleri netleştiren Yakut taşı aynı zamanda yaşamdan zevk almayı da sağlamaktadır. Yakut taşı yapısı gereği sert olsa da çabuk kırılabilen ve kararan bir taştır. Yakut taşını parlatmak için;

-         Akan suyun altında bekletebilirsiniz,

-         Tütsünün yanında bekletebilirsiniz,

-         Yanan mumun yanında bekletebilirsiniz,

-         Kuyumcuya götürebilirsiniz.

Yakut Taşı Nerede Satılır?

Yakut taşı belli başlı ülkelerden maden olarak çıkarılmaktadır. İlk çıkarıldığı zaman oldukça sönük olan Yakut taşı işlendikten sonra parlak bir görünüme kavuşur. Yakut taşı en zor bulunan taşlar arasında yer aldığı için oldukça pahalı satılmaktadır. Dolar bazından fiyatı değişen Yakut taşının gramı 2022 yılında Türkiye’de ortalama 900 TL’dir.

Yakut taşı birçok kuyumcu da ve internet sitesinde bulunan bir taştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir