Dağ Sümbülünün Faydaları Nelerdir?

Dağ Sümbülünün Faydaları Nelerdir?
09.08.2022 16:03
Bataklık alanlarda, tarlalarda yaşayan ve soğanlı bir bitki olan dağ sümbülünün faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır? Pek çok farklı isimle anılan dağ sümbülünün halk arasındaki adı nedir? Muscari cinsinde olduğu bilinen dağ sümbülü nasıl kullanılır, temas edildiğinde lekesi nasıl çıkar?

Genelde yaprağı koparıldığında fark edilebilecek olan jelimsi kıvamda bir sıvısı bulunur. Bu sıvıya zeytinyağı eklenerek bir kavanozda yaklaşık 40 gün kadar bekletildiğinde ortaya çıkan bu karışım, topuk çatlaklarına ve cilt kırışıklıklarına iyi gelmektedir.

Ayrıca soğanlı yapısı olan bu bitkinin yumruları ezilerek krem yapılabilmektedir. Bu da içinde bulunan kimi bileşikler sayesinde çıban ve yaralarda kullanılmaktadır.

Sindirim sistemine karşı oldukça faydalı olduğu söylenen bu bitkinin hem insanlar hem hayvanlar için zehirli olabileceği de belirtilmiştir. Bu sebeple kullanmadan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır. Özellikle hamile kadınların bu bitkinin kullanımından kaçınması tavsiye edilir.

Dağ Sümbülünün Halk Arasındaki Adı Nedir?

Dağ sümbülünün halk arasında pek çok farklı ismi bulunur. Bunlar arasında en çok bilinenleri Arap sümbülü ve morbaştır. Bunlar haricinde bazı yörelerde çiriş otu, misk sümbülü ve kedi nanesi ismi ile de anılmaktadır.

Dağ Sümbülü Yenir Mi?

Özellikle içerisindeki maddeler sebebiyle kozmetik sektöründe kullanılan dağ sümbülünün, zehirli olabileceği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Dağ Sümbülü Nasıl Kullanılır?

Görüntüsü itibarıyla, süs bitkisi olarak kullanılan dağ sümbülü doğada kendiliğinden yabani olarak yetişmektedir. İlkbahardan itibaren çiçeklerini açan dağ sümbülü sahip olduğu bol miktardaki bal özü sayesinde, arıcılık için oldukça önemli bir bitkidir.

Dağ sümbülünün kullanımı genellikle yağının elde edilmesi ile olmaktadır. Elde edilen bu yağı ise çoğunlukla cilt üzerindeki lekelere haricen kullanımı ile gerçekleşmektedir.

Dağ Sümbülü Lekesi Nasıl Çıkar?

Dağ sümbülünün çiçekleri genellikle mavi mor arası bir renkte kimi zaman güzel kokulu bazı zamanlarda da kokusuzdur. Bu çiçekleri toplayarak yağını elde etmek isteyen kişiler kimi zaman kıyafetlerini bu çiçeklerle ya da çıkan jeli ile lekelemektedirler.

Bu lekeyi çıkartmak için kumaşın cinsine bakmak gerekmektedir. Eğer yıkanabilir bir kumaşsa, önce lekenin bulunduğu yer deterjan ile elde yıkanır ve durulanır. Ardından makinaya atıldığında leke ortadan kaybolur. Fakat bu leke, yıkanmayacak bir kumaşın üzerinde meydana gelmişse, lekeli alanı alkol ile hafif bir şekilde ıslatarak ovmayı tercih edebilirsiniz.

Dağ Sümbülü Yağı Nasıl Yapılır?

Dağ sümbülü yağı elde etmek isteyenler, topladıkları çiçeklerin üzerine zeytinyağı ekleyerek güneş altında yaklaşık bir ay kadar bekletmelidirler. Bu sayede zeytinyağı ile birlikte etkileşime girerek içinde bulundurduğu esansın çıkması sağlanmaktadır. Ve dağ sümbülü yağı az bir zahmetin ardından gelen bekleme süresi ile elde edilmiş olur.

Çıkacak olan jel kıvamındaki ve mavimsi renkteki bu yağ, özellikle cilt rahatsızlıklarının ve topuk çatlaklarının iyileştirilmesinde oldukça önemlidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir