Açelya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Açelya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?
10.06.2022 10:58
Açelya çiçeğinin özellikleri nelerdir, açelya bahçede yetişir mi, açelya çiçeğinin anlamı nedir, açelya çiçeği ne zaman açar, açelya fidesi nasıl yetiştirilir? Açelya güneşi sever mi, açelya kokar mı, açelya ne kadar büyür, açelya nasıl çoğaltılır?

Açelya çiçeğinin özelliklerinin ne olduğuna dair çiçekseverler için detaylı araştırmalar yaptık. Açelya çiçeği kokusu olmayan fakat renkleri ile göz boyayan güzel bir çiçek olmaktadır. Asya ve Amerika’da yetişen çiçek türü olmaktadır. Kokusu olmamasına rağmen farklı şekilde renkleri ile insanları hayran bırakır. Açelya çiçekleri genelde sıcak olmayan ve bol gölgeli bitki örtüsüne sahip mekânlarda yetişmektedir. Evinizde yetiştirmek isterseniz, gölge olan yerlerde yetiştirmeniz tavsiye edilir. Sıcağa pek dayanıklı kökleri yoktur.

Açelya Bahçede Yetişir Mi?

Açelya bahçede yetişir. Özellikle ferah bölgeleri tercih etmeniz gerekir. Ferah ve gölgelik mekânları tercih ettiğinizde açelya çiçeğinin daha sağlıklı şekilde büyüdüğünü göreceksiniz. Tabi toprak yapısı da bu çiçeğin yetişmesinde önemlidir. Türkiye’de daha çok Karadeniz de yetişmesi mümkün olan çiçek türlerindendir. Çünkü Karadeniz’in bitki örtüsü ve bol yağışlı olması daha güzel şekilde açmasını sağlar.

Açelya Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Açelya çiçeğinin anlamı hasret ve özlem anlamında yorumlanır. Çok acılar çekip sevgilinin yârine kavuşamaması durumunda açelya çiçeğinin zor şartlar altında yetiştiği ile birebir benzerlik kurulur. Bu da açelya çiçeğinin anlamını oluşturur.

Açelya Çiçeği Ne Zaman Açar?

Açelya çiçekleri artık teknolojik kurulumların ve seraların sayesinde dört mevsim açabilir. Normalde ilkbahar aylarında açması gerekir. Fakat sıcak topraklı seralar sayesinde her mevsim bu çiçeğe ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu sebepten ötürü bulunduğunuz yerdeki çiçekçilerden açelya çiçeğine ulaşmanız mümkün dâhilinde olacaktır. Ya da evinizin etrafına bir sera alanı oluşturarak bu çiçeği yetiştirebilirsiniz.

Açelya Fidesi Nasıl Yetiştirilir?

Açelya fidesini iki farklı şekilde yetiştirebilirsiniz. Çimlendirme işlemi ile veya tepe çeliği yöntemi sayesinde fidesi yetiştirilir. Köklerindeki filizlenmeyi alarak başka bir saksıya diktiğinizde fide yetişmeye başlayacaktır. Bu işlemi evinizde bir saksı içinde veya bahçenizde gerçekleştirebilirsiniz. Uzun süre bir işlem ve emek isteyen süreç ister.

Açelya Güneşi Sever Mi?

Açelya güneşi sevmeyen bir çiçek türüdür. Yapısı itibariyle kuzeyde yetişmesi ve gölgeli alan istemesi sebebiyle sıcak havada hemen yapraklarının ve köklerinin solduğu gözlemlenir. Gölgelik alanlarda yetiştirilmesi özellikle ilkbahar aylarında daha canlı olmasını sağlar. Kış aylarında ise sıcak toprak altına dikilerek yetiştirilmesi sağlanır.

Açelya Kokar Mı?

Açelya kokmayan bir çiçek türüdür. Sadece renk ve görüntüsü itibariyle süs amaçlı çiçekseverlerin ilgisini sever.

Açelya Ne Kadar Büyür?

Açelya çok fazla büyüyen bir çiçek değildir. En fazla bir metrelik büyüyen çiçeklerden oluşmaktadır. Çiçeğin etrafında yeşil yaprakları olan ve sarmaşık şeklinde etrafı saran bir özelliği vardır.

Açelya Nasıl Çoğaltılır?

Açelya eğer bakım yapılırsa düzenli olduğu takdirde çoğalması çok hızlı olan çiçek türüdür. Yaprakarını düzenli şekilde kesildiğinde ve köklerine yeterince su vermeniz dâhilinde güzel şekilde çoğalarak boy verecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir