XPS Uzantısı Nedir?

XPS Uzantısı Nedir?
07.09.2022 22:46
XPS uzantısı bilgisayar ile ilgilenen kişiler tarafından önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı yazımızda sizler için xps uzantısı nedir, ne açar, nasıl açılır, hangi programla açılır, xps uzantısı nasıl pdf yapılır? Soruları ile ilgili bilgiler verdik.

XPS dosyası, XPS sayfa açıklama dilinde yazılmış sabit sayfa düzeni bilgilerini içeren bir belgedir. Dosya, bir belgenin düzenini, görünümünü ve yazdırma bilgilerini tanımlar. XPS dosyaları, .PDF dosyalarına benzer, ancak Microsoft'un tescilli XPS biçiminde kaydedilir. XPS biçimi, Gelişmiş Meta Dosyası (.EMF) biçiminin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. PDF formatına benzer, ancak PostScript yerine XML'e dayanır. Windows kullanıcıları, yazdırırken yazıcı olarak Microsoft XPS Document Writer'ı seçerek bir belgeyi XPS dosyası olarak kaydedebilir (kullanıcıların Microsoft Print to PDF'yi seçerek bir belgeyi PDF dosyası olarak kaydetmesine benzer). Belgeyi XPS dosyası olarak kaydettikten sonra artık düzenleyemezsiniz. Ancak Microsoft XPS Viewer'da dosyanın izinlerini açabilir, görüntüleyebilir, imzalayabilir ve yönetebilirsiniz. Windows'un eski sürümleri (Vista'dan 10'a),Microsoft XPS Viewer ile önceden yüklenmiş olarak geldi. Windows 10'un sonraki sürümlerinde Microsoft, varsayılan olarak XPS Viewer'ı yüklemeyi durdurdu. Bunun yerine, XPS Görüntüleyici artık Windows 10 ve 11 kullanıcılarının isterlerse etkinleştirebilecekleri isteğe bağlı bir özelliktir.

XPS Uzantısını Ne Açar?

XPS olan dosyaları açmak için en iyi programlar MonkeyJam Exposure Sheet, XML Paper Specification ve X-port Version 2 olarak bilinmektedir. Geliştiricinin web sitesini kontrol edin, bu programlardan birini veya birkaçını indirin, ardından XPS'yi açın ve açmayı deneyin.

XPS Uzantısı Nasıl Açılır?

Windows kullanıcıları, XPS dosyalarını Microsoft XPS Görüntüleyici'de açabilir. Windows 11 ve Windows 10'un sonraki sürümlerinde, Ayarlar → Uygulamalar → İsteğe bağlı özellikler → İsteğe bağlı bir özellik ekle seçeneğine gidip XPS Görüntüleyici'yi arayarak XPS Görüntüleyici'yi manuel olarak yüklemelisiniz.

XPS Uzantısı Hangi Programla Açılır?

MonkeyJam Exposure Sheet, XML Paper Specification ve X-port Version 2 programları ile xps uzantılı dosyalar kolaylıkla açılabilmektedirler. Ayrıca Microsoft’un XPS görüntüleyicisi ile de bu tür dosyalar açılabilir.

XPS Uzantısı Nasıl PDF Yapılır?

Öncelikle XPS dosyasını yükleyin. Dosyaları bilgisayarınızdan, Google Drive'dan, Dropbox'tan, URL'lerden veya sayfalardan sürükleyip seçin. PDF’yi seçin. Sonuç olarak ihtiyacınız olan PDF'yi veya başka bir formatı seçin (200'den fazla format desteklenir) ve son olarak da PDF'yi indirin.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir