Van Otlu Peyniri Nasıl Yapılır?

Van Otlu Peyniri Nasıl Yapılır?
30.07.2022 13:18
Van otlu peyniri nasıl yapılır, Van otlu peynirin içindeki ot nedir, Van otlu peynirin tuzu nasıl alınır, Van otlu peyniri fiyatı nedir sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bahar mevsiminde yeşillenen Van’ın verimli topraklarından elde edilen otlarla yapılır Van otlu peyniri. Yalnızca bir değil birkaç otla yapıla bilen Van otlu peynir otu türüne adlarla anılmaktadır. Sirmo, suh, mendi, yabani kekik, heliz ve yabani nane tarzı otlardan oluşan bu peyniri yapabilmek biraz sabır ve süre isteyecektir. Doğal şekilde evinizde yapmak istediğinizde Van otlu peyniri içerik listesini gözden geçirin. Bir malzemenin eksik olması tüm lezzeti etkileyebilir. Koyun, inek, keçi sütü ile yapılabilen peynir içine dağlardan toplanıp gelen farklı otları ilave edip mayalandırma işleminden geçindirilir. İlk olarak sütler taze sağılmış olması gerekir. Süzülüp temizlendikten sonra sütler kaynatılmaya bırakılır. Kaynayan süt soğumaya alınır ve 30 derecelik bir ısı yakılması gerekir. Isısı dengelenen süte peynir mayası ilave olarak eklenir. Maya ilave edilen süt, yaklaşık 2 saat içerisinde pıhtılaşmaya başlar. Bu zamanda peynir içerisine eklenen mendi, dağ nanesi ve dağ kekiği, heliz tarzı otlar yıkanıp ince ince bir şekilde doğranır. Sütün peynir kıvamına gelmesi adına bekletilecek bez torba temizlenir ve hazır hale getirilir. Otlarla karıştırılan peynir bez torba içerisine eklenir. Torbanın ağzı kapatılıp bir süzgeç üstüne bırakılır. Bu noktada peynir suyunun gitmesi için bekletilir. 6 saatlik bekleme zamandan sonra peynir, torbadan çıkarılır. İstenilen büyüklükte kesilir. 

Van Otlu Peynirin İçindeki Ot Nedir?

Özel Bir lezzet olan Otlu peynir; tadı, kıvamı ve üretim kalitesi Van’la özleşenler içindedir. Koyun sütü üretiminin çoğalması ve birçok otun bahar mevsiminde yetişmesi sebebiyle bahar mevsiminde üretilir. Otlu peynire 25 farklı ot katılabilmektedir. Bunlardan ilk sıralarda gelenler: Sirmo, mendi, heliz, yabani nane ve kekik olarak bilinmektedir. Ot ve cacık; peynirin karakteristik halini, tadını ve aromasını meydana getirmektedir. Van’a özel otlar, peynirin besin değeri çoğaltmaktadır, hazım miktarını çoğaltmakta ve insan sağlığına zararı olan mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Anadolu’nun sunduğu nefis tat çoğu yüksek meralarda beslenen koyunlardan elde edilmiş süt, yüzyılların birikimi olan farklı işlemlerden geçirilerek, Peynirin kıvamı tutulması sağlanır.

Van Otlu Peynirin Tuzu Nasıl Alınır?

Su en iyi çözücüler arasındadır. Bu nedenle tuz oranı çok yüksek olan peynir, yeterli genişliği ollan bir kaba su koyulup bu suyun içinde bekletilebilir. Fakat bu işlemin günlük bir halde yapılması gerekir. Özellikle kahvaltıda az tuzlu peynir yemek için, yenilecek ölçüde peynirin geceden suda bekletilmesi lazımdır. Eğer peynir kesildiyse, su ile temas eden yüzey çoğalacağında peynir tuzu daha hızlı biçimde suya geçer. Tuzunun azaltabilmek adına peynir, su yerine gelecek olan süt ya da tuzsuz ayran içinde de bekletilebilir. Bu olayda peynirin tuzunun azaltılmasının yanında değişik bir lezzet kazanması da sağlanmış olur.

Van Otlu Peyniri Fiyatı Nedir?

Van otlu peynirin fiyatı marka ve içeriğe göre değişim göstermektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir