Udi Hindi Bitkisi Nedir?

Udi Hindi Bitkisi Nedir?
18.08.2022 14:05
Geleneksel tıpta belki de yüzyıllardır kullanılan udi hindi bitkisi, mikropların vücuttan atılmasını sağlayan bağışıklık dostu bir bitki. Herkesin bilmediği, pek çoklarının yeni duyduğu udi hindi bitkisi nedir, bebeklere verilir mi, zararı var mıdır? Udi hindi şerbeti nasıl yapılır?

Udi hindi bitkisi, Doğu Asya topraklarında yetişmektedir. Yapısı itibarıyla odunsu olan ağaçtan elde edilen udi hindi bitkisi, Çin’de yoğun bir şekilde görülmektedir. Her mevsim yaprakları olan ve mevsim geçişlerinden diğer bitkiler kadar etkilenmeyen bir türdür.

Udi hindi bitkisinin bilinen diğer adı ise öd ağacıdır. Bu bitki, geleneksel tıptan kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Türkiye’de ise kullanım alanı genellikle süs bitkisi olarak sınırlı kalmıştır.

Kullanımının nasıl olacağını bilerek buna uygun şekilde hazırlanan udi hindi bitkisinin, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, vücutta yer alan mikropların vücuttan atılmasına destek olduğu bilinmektedir. Ayrıca udi hindi bitkisinin birçok hastalığın tedavisinin hızlanmasına destek olduğu da söylenmektedir. Udi hindi bitkisinin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

-              Güçlü ve doğal antibiyotik olarak bilinmektedir.

-              İltihap ve enfeksiyonların kurutulmasında etkilidir.

-              Burun akıntısı ve boğaz ağrısına karşı etkili olduğu bilinmektedir.

-              Balgam sorunu yaşayanlar bu bitkiyi doğru şekilde kullanarak solunum yollarını rahatlatabilirler.

-              Mide ağrılarına ve strese iyi gelir.

-              Cilt sağlığına faydalı olduğu düşünülmektedir.

-              Ağız kokusu ile mücadelede oldukça etkilidir.

Udi Hindi Bitkisi Zararları

Her şeyin kullanımında olduğu gibi udi hindi bitkisinin de doğru olmayan ya da fazla kullanımı, kişide kimi zararlara yol açabilir. Bunların başında; ağız yolu ile alınan udi hindi bitkisi, dozunun fazla olması halinde, ince bağırsaklarda iltihaba yol açabilmektedir. Sindirim sisteminin olağan durumdan fazla çalışmasına sebep olabilir. Ayrıca aşırı kullanımı sonucunda ishal, kusma, mide bulantısı ya da karın ağrısı yapabilmektedir.

Udi Hindi Bebeklere Verilir Mi?

40 günlükten büyük olan bebeklerde bazen kullanılan udi hindi bitkisinin yağı, yarım çay kaşığı kadar kullanılmaktadır. Özellikle konu bebekler olduğunda bir hekime danışmadan herhangi bir aksiyom alınmaması önerilse de kimi ebeveynler bunu göz ardı eder. Bebeklerde herhangi bir problemin varlığını hissettiğinizde, en yakın sürede hekiminiz ile iletişim kurmanız en sağlıklı ve güvenilir yol olacaktır.

Udi Hindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

Genellikle udi hindi bitkisinin şerbeti yerine, bal şerbeti ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Bal şerbetine katılan udi hindi bitkisi tozunun ılık su ile birlikte tüketilmesi, özellikle baş ağrılarına karşı etkilidir. Kullanım şekilleri arasında genellikle toz hali ve yağ hali bulunan udi hindi bitkisinin, pek çok faydası olduğu biliniyor. Fakat elbette, kullanım dozuna ve kullanım şekline dikkat etmelisiniz. Herhangi bir şekilde hastalık öykünüzün olması halinde de doktorunuza danışarak tüketmeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmamalısınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir