Türkiye’nin En Zengin İnsanları Kimler? Türkiye’nin En Zengin İnsanları Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’nin En Zengin İnsanları Kimler? Türkiye’nin En Zengin İnsanları Ne Kadar Kazanıyor?
14.12.2021 11:21
Ülkemizin önde gelen iş insanlarının servetleri çok merak edilirken, konuşulan servet miktarları dudak uçuklatıyor. Yazımızda Murat Ülker’den, Ferit Şahenk’e kadar birçok Türk zengininin, serveti hakkında bilgiler derledik. Murat Ülker serveti nedir? Erman Ilıcak serveti nedir? Ferit Şahenk serveti nedir? Hüsnü Özyeğin serveti nedir? Hamdi Ulukaya serveti nedir? Suat Günsel serveti nedir? Gibi merak edilenleri sizler için derledik.

Servet denilince, ülkemizde pek çok kişinin aklına büyük holding patronları geliyor. Birçok alanda faaliyet gösteren, bu holdinglerin başında ki kişiler, Türkiye’nin en zengin insanları olarak kabul edilmektedir. Bu isimler aşağıda da sıraladığımız gibi, Murat Ülker, Erman Ilıcak, Ferit Şahenk, Hüsnü Özyeğin, Koç ailesi ve Sabancı ailesi üyeleri üst sıralarda yer almaktadır. Milyarlarca dolar serveti olan kişiler, birçok alanda faaliyet gösterdikleri için kazançları net olarak bilinmektedir. Bunun yerine, servetlerinin miktarı üzerinden bazı rakamlar konuşulmaktadır. İşte aşağıda yer alan isimler ülkemizin en zenginleri olarak karşımıza çıkarken, servetlerine bir bakış atacağız.

Murat Ülker Serveti Nedir?

Kişisel serveti ile son dönemde, Türkiye’nin en zengin kişi olarak lanse edilen Murat Ülker, 2000 yılından itibaren üstlendiği Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını, 2020 yılında ablasının oğlu, Ali Ülker’e bırakmıştır. 2021 yılı itibari ile Murat Ülker’in kişisel serveti 5,6 milyar dolar olarak saptanmış ve bununla birlikte ülkemizin en zengin iş adamı unvanına sahip olmuştur. Bu serveti ile birçok zengin listesinde üst sıralarda yer alan iş insanı, Ülker markası ile biliniyor.

Erman Ilıcak Serveti Nedir?

2019 yılında yayınlanan Forbes Dergisi Türkiye’ye göre, 3.8 milyar dolarlık serveti ile ilk sırada yer alan Erman Ilıcak, 2021 itibari ile liderliği Murat Ülker’e kaptırdı. 2021 yılında ki kişisel serveti yaklaşık 4 milyar dolar olan Ilıcak, bu konuda yine üst sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda Rönesans Holding Yönetimi Kurulu Başkanı olan Ilıcak, son dönem de aldığı işler ile servetine servet katmaya devam etmektedir.

Ferit Şahenk Serveti Nedir?

Doğuş Holding ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak bilinen Ferit Şahenk, birçok yeni yatırım ile büyümektedir. Türkiye’nin en zengin insanları arasında gösterilen Şahenk, 2.9 milyar dolarlık serveti ile 2021 senesi zenginler listesinin üst sıralarında kendine yer bulmaktadır. İş insanı ve girişimcilik kimliği ile iş hayatına devam eden Şahenk, servetini geliştirmekte olup, bu konuda günden güne zirveye doğru tırmanmaktadır.

Hüsnü Özyeğin Serveti Nedir?

Ülkemizin en zenginleri arasında gösterilen Hüsnü Özyeğin, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllardır yapılan Türkiye’nin en zengin iş insanları listelerinde, üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle dış yatırımları ile bilinen Özyeğin, eğitim alanında da birçok yatırımı ile dikkat çekmektedir. Buna göre 2021 itibari ile 2.2 milyar dolarlık serveti olan Hüsnü Özyeğin, pek çok iş insanını geride bırakmıştır.

Hamdi Ulukaya Serveti Nedir?

Türk olan Hamdi Ulukaya’yı diğer zenginlerimizden ayıran en önemli konu, bu serveti Amerika’da elde etmiş olmasıdır. Amerika’da ki en büyük yoğurt markası olan Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya, en zengin Türkler arasında göstermektedir. 2021 yılı itibari ile 2.1 milyar dolarlık kişisel serveti ile göze çarpan Ulukaya, yatırımlarına devam etmektedir. Kazancı her geçen gün artan iş insanı, bu konuda üst sıralara çıkmaya devam ediyor.

Suat Günsel Serveti Nedir?

Yakın Doğu Üniversitesi kurucusu olan Suat Günsel, bu girişimi ile servetini hayli yükselti. Kıbrıs Lefkoşa’da yer alan üniversiteden sonra, bazı yatırımcılar ile kişisel servetini geliştiren Suat Günsel, en zengin Türkler arasında ki yerini almıştır. Buna göre 2021 yılında ki kişisel serveti, 2 milyar dolar olarak konuşulan, Günsel bu alanda üst sıralarda yer almaktadır. Yıllar içinde servetini buraya kadar geliştiren Günsel, gelecek yıllarda daha da üst sıralara çıkmak için çabalayacak gibi görünüyor. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir