Türk Yazar, Gazeteci Ve Milletvekili Olan Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı İle İlgili Merak Edilenler

 Türk Yazar, Gazeteci Ve Milletvekili Olan Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı İle İlgili Merak Edilenler
15.08.2022 16:40
Türk yazar, gazeteci ve milletvekili Falih Rıfkı Atay; Türk Edebiyatı’nın da önemli isimleri arasında yer buluyor. Falih Rıfkı Atay eserleri, doğum ve ölüm tarihi, siyasi kariyeri, eşi, çocukları ve tüm detaylar..

 Türk yazar, gazeteci ve milletvekili kimlikleri ile hayatlarımızda aktif olarak yer alan Falih Rıfkı Atay’ın hayatı ile ilgili merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Falih Rıfkı Atay; 26 Aralık 1894’de İstanbul’da doğdu. İstiklal Madalyası’na sahip Türk yazar, Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecileri arasında yer alıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün başyazarlığını yapmış olan Falih Rıfkı Atay, İstanbul Darülfünun Edebiyat Fakültesi mezunudur. 4. Ordu Komutanı Emir Subaylığı, Bahriye Nezareti Hususi Kalem Müdürlüğü Yardımcılığı, Hâkimiyet – i Milliye, Milliyet, Ulus, Akşam gazeteleri başyazarlığı görevinde bulunmuştur. TBMM 2., 3. ve 4. Dönem Bolu, 5, 6, 7. Dönem Ankara Milletvekilliği ile 2. ve 3. Dönem boyunca Divan-ı Riyaset İdare Memurluğu, Divan-ı Riyaset Katipliği ve 4. Dönem Uluslararası Parlamentolar Birliği Türk Grubu Üyeliği görevinde bulunmuştur. Ayrıca evli ve bir çocuk babasıydı.

 Falih Rıfkı Atay’ın Doğum Tarihi Ve Ölüm Tarihi Nedir?

Falih Rıfkı Atay’ı eserleri ve siyasi kimliği ile takip edenler için kendisinin doğum tarihi ve ölüm tarihi merak konusu olmuştur. Falih Rıfkı Atay’ın doğum tarihi; 26 Aralık 1894’dir. Falih Rıfkı Atay’ın ölüm tarihi ise 20 Mart 1971’dir.

 Falih Rıfkı Atay’ın Eserleri Nelerdir?

Falih Rıfkı Atay’ın eserleri kendisinin romanlarını okumak isteyenler için araştırma konusu olmuştur. Falih Rıfkı Atay’ın eserleri; Ateş ve Güneş, Zeytindağı, Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri, Çankaya, Batış Yılları, Atatürk Ne İdi?, Bayrak, Denizaşırı, Yeni Rusya, Moskova – Roma, Bizim Akdeniz, Taymis Kıyıları, Tuna Kıyıları, Hind, Yolcu Defteri, Gezerek Gördüklerim gibi eserlerdir.

 Falih Rıfkı Atay’ın Kitapları Nelerdir?

Falih Rıfkı Atay kitap eserleri ile günümüzde hala okunan yazarlar arasında yer alıyor. Falih Rıfkı Atay’ın kitapları arasında; Çankaya: Atatürk Devri Hatıraları, Zeytindağı, Kurtuluş, Babanız Atatürk, Ateş ve Güneş, Atatürk’ün Hatıraları, Atatürk Ne İdi? gibi eserler bulunuyor.

 Falih Rıfkı Atay’ın Boyu Kaçtır?

Falih Rıfkı Atay eserleri ile olduğu kadar hayatı ve özel yaşamı ile de günümüzde hala araştırılan isimler arasında yer buluyor. Falih Rıfkı Atay’ın boyu kaç olduğu kendisi ile ilgili merak edilen sorular arasında yer buluyor. Falih Rıfkı Atay’ın boyu kaç olduğuna dair net bilgilere sahip değiliz. Falih Rıfkı Atay’ın boyu kaç olduğu bilinmiyor.

 Falih Rıfkı Atay Çankaya Kitabının Konusu Nedir?

Falih Rıfkı Atay Çankaya romanı ile günümüzde hala okunan isimler arasında yer alıyor. Buna göre Falih Rıfkı Atay Çankaya kitabının konusu; Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar olan hayatını, harp zamanında düşmana ve Cumhuriyet zamanında yaptığı İnkılabı gericilere karşı verilen savaşı anlatmaktadır.

 Falih Rıfkı Atay Dini Nedir?

Falih Rıfkı Atay dini ne olduğu da kendisi hakkında merak edilen ve araştırılan konular arasında yer buluyor. Falih Rıfkı Atay bir dönem Din ve Devrimler yazısı ile dikkat çekmişti. Ancak Falih Rıfkı Atay’ın dinin ne olduğu hakkında net bilgilere sahip değiliz. Falih Rıfkı Atay dini ne olduğu bilinmiyor.

 Falih Rıfkı Atay Hangi Dönem Sanatçısıdır?

Falih Rıfkı Atay hangi dönem sanatçısı olduğu da kendisinin eserlerini okuyanlar tarafından ilgi ve dikkat çekiyor. Falih Rıfkı Atay’ın Çöküş dönemi ve Cumhuriyet dönemi yazarları arasında anıldığını söyleyebiliyoruz.

 Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya’da Tasvir Ettiği Şehirler Hangi Şehirlerdir?

Falih Rıfkı Atay’ın en dikkat çeken romanlarından biri olan Çankaya’da tasvir ettiği şehirler okuyucuların yakın merceği altına alınıyor. Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya’da tasvir ettiği şehirler hakkında direkt olarak net bir bilgi edinmek mümkün değil. Ancak Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya’da tasvir ettiği şehirlerin; İstanbul, Antep, Maraş, Urfa ve Akdeniz şehirleri olduğu söyleniyor.

 Falih Rıfkı Atay’ın Eşi Kimdir?

Falih Rıfkı Atay’ın eşi Şefika Hanım olduğu bilinmektedir. Falih Rıfkı Atay’ın özel hayatı ile ilintili olarak kendisi ve eşi Şefika Hanım ile ilgili özel olarak farklı bir bilgiye ulaşmak günümüz kaynakları tarafından pek de mümkün görünmüyor.

Falih Rıfkı Atay’ın Eserleri Ve Türleri Nelerdir?

Falih Rıfkı Atay’ın eserleri ve türleri okuyucuları tarafından ilgi görüyor. Buna göre Falih Rıfkı Atay’ın eserleri ve türleri;

Anı Türünde:

Ateş ve Güneş (1918)

Zeytindağı (1932)

Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri (1955)

Çankaya (1961)

Batış Yılları (1963)

Atatürk Ne İdi? (1968)

Bayrak (1970)

 

Gezi Yazısı Türünde:

Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya (1931)

Denizaşırı (1931)

Yeni Rusya (1931)

Moskova-Roma (1932)

Bizim Akdeniz (1934)

Taymis Kıyıları (1934)

Tuna Kıyıları (1938)

Hind (1944)

Yolcu Defteri (1946)

Gezerek Gördüklerim (1970) şeklinde sıralanmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİYOGRAFİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir