Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?
01.07.2022 12:05
Tulum peyniri kendine özgü tadı ile herkesin beğenisi kazanmış bir peynir olmasının yanında, günümüzde restoranlarda ana yemek gelmeden önce meze olarak sunulmaya başlanmış, sıcak lavaş ve tereyağı adeta vazgeçilmez bir lezzete dönüşmüştür.

Tulum peynirinin nasıl yapıldığı oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Tulum peyniri, hayvan postunun içerisine basılıp yapılmasının ardından 2-3 ay bekletilerek sofralar için hazır hale gelen bir peynir türüdür. Bu peynir, özellikle 2500 rakım yüksekliğindeki yaylalarda birçok farklı çeşitteki çiçekler ile otlatılan ve o tertemiz yayla suyundan içen koyunlardan alınan süt ile yapılır. Tulum peynirini iyi yapmak için elde yapılmış doğal maya kullanılmasının yanında, ilkbaharda ilk çiçekler çıktığında otlatılan koyunlardan elde süt ile tulum peyniri yapılmamalıdır. Çünkü bu hayvanların sütü sulu olur. Bu peyniri yapmak için en doğru zaman sonbahardır çünkü sonbahara doğru zamanı geçen otlar sayesinde koyunların sütü daha yağlı olur bu da tulum peynirini daha lezzetli yapar.

Tulum Peyniri Nasıl Saklanır?

Tulum peyniri, saklamak için oldukça elverişli bir yapıya sahip süt ürünlerinden biridir. Tulum peyniri, sert bir yapıya sahip olması sebebiyle saklama kaplarında ya da kendi poşetlerinde ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında rahatlıkla muhafaza edilebilir. Ancak bu peynirin derin dondurucuda saklanması önerilmez.

Tulum Peyniri Bozulur Mu?

Tulum peynirinin bozulup bozulmayacağı sık sorulan bir sorudur. Tulum peyniri, eğer ısı değişimine maruz kalmış ise, küflenmeler yaşayabilir. Bu nedenden ötürü tulum peyniri oda sıcaklığında bekletilmemesi gereken bir peynir çeşididir. Serin ortamlar ve güneş ışığı almayan alanlarda muhafaza edildiği takdirde tulum peyniri ürünleri, uzun ömürlü olarak tüketilebilir.

Tulum Peyniri Diyette Yenir Mi?

Tulum peynirinin diyette iken yenilip yenilmemesi gerektiği sık sık sorulan sorular arasında yer alır. Tulum peyniri diyete uygun olan besin çeşitleri arasında yer almaktadır. Tulum peyniri, kahvaltı ya da ara öğünlerde porsiyon kontrolü ile güvenle tüketilebilen bir besindir. Bir dilim Şavak tulum peynirinin ortalama 30 gram olduğu göze alındığında, tulum peyniri ortalama 100 kalori değerinde besleyici bir peynir çeşididir. Bu da onu diyet listeleri için iyi bir alternatif yapar.

Tulum Peyniri Derin Dondurucuda Saklanır Mı?

Tulum peynirinin derin dondurucuda saklanılıp saklanmayacağı yine sık sık sorulan sorular arasında yer alır. Tulum peynirinin, Türk mutfağında yer alan peynir çeşitleri arasında en uzun raf ömrü olan peynirlerden biri olmasının nedeni, peynirin koyun postunda bulunan doğal deriye doldurularak hazırlanmasından kaynaklıdır. BU peynir her ne kadar uzun raf ömrüne sahip olsa da taze bir süt ürünü olduğundan dolayı iyi muhafaza edilmesi gereklidir. Tulum peynirinin ideal olarak +2/4 derecede yani buzdolabında saklanması önerilmekle beraber, bu peynir derin dondurucu gibi düşük sıcaklıktaki ortamlara konulmamalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir