Toz Zencefil Faydaları Nelerdir?

Toz Zencefil Faydaları Nelerdir?
29.06.2022 17:54
Hayatımızda birçok çeşit ve birbirinden güzel baharat vardır. Bugün sizler için toz zencefil hakkında bilgileri bir araya getirdik.

Zencefil hem geleneksel hem de modern tıpta kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Bu sebeple, zencefil bitkisini bilmeyen yoktur. Hint ve Asya mutfaklarında çok popüler bir baharat olarak kullanılan zencefil, soslarda, çorbalarda ve et yemeklerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Zencefil bitkisinin kökü ayrıca, taze olarak ya da kurutularak toz halinde tüketilebilmektedir.

Kurutularak toz forma getirilebilen zencefil bitkisi; şekerlemelerde, hamur işlerinde ve içeceklerde de oldukça fazla şekilde kullanılabilir. Fazlaca keskin ve özgün bir tada sahiptir. Zencefilin çay olarak tüketimi de son derece yaygındır. Zencefil çayları genellikle bitkinin toz formu kullanılarak hazırlanmaktadır. Ve bunun temel sebebi taze zencefil, yılın sadece belirli dönemlerinde mevcuttur. İnsan vücuduna pek çok faydası olan zencefilin aynı zamanda çayının olumlu etkileri de bulunur. Zencefilin yararları ise şu şekildedir;

-         Ağrı kesici özelliği bulunur

-         İshal problemini keser

-         Soğuk algınlığına iyi gelir

-         Sindirim sistemini desteklemektedir

-         Öksürüğü keser

-         Bağışıklık sistemini güçlendirir

-         Enfeksiyonu giderir

-         Kanın pıhtılaşma riskini azaltır

-         Kan şekeri seviyesini korur

Toz Zencefil Nasıl Kullanılır?

Toz zencefil, hastalık tedavisinde kullanılmasının yanı sıra mutfaklarda da kullanılan bir baharat çeşididir. Çeşitli soslarda, çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde lezzet katmak amacı ile kullanılmaktadır. Bitki çaylarının yapımında da fayda alınan bir bitki çeşididir. Tarçın, rezene, kakule ve karanfil çaylarının içine katılabilmektedir. Ekmek yapımında toz zencefil kullanımı oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Ayrıca, zencefilli kurabiye ya da şekerleme yapımında da zencefil kullanılmaktadır.

Toz zencefilin çay ya da farklı alanlarda kullanımı, emziren annelerin sütünü artırmakta da çok etkilidir. Şeker kamışı suyu ile karıştırılarak sabah erken saatlerde bu karışım kullanıldığında, mide tahrişini iyileştirmeye yardımcı olur.

Toz zencefilden yapılan macun ise şişmiş eklemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca; Akne tedavisinde oldukça etkili olan zencefil tozu, gözenekleri açma ve akneyi oluşturan bakterileri öldürme konusunda gözle görülür değişimler sağlar. Bu amaçla kullanmak için süt tozu ve zencefil tozu karıştırılarak bir maske yapılabilmektedir. Ardından temizlenmiş olan akneli bölgelerin üzerine sürülür. 15 dakika bekletilip sonra yıkanır ve yüzümüz durulanır.

Akne ve izlerini iyileştirmek için haftada bir kez bu uygulamayı yapmalı ve yüzünüzü güzelce durulamalısınız. Bu maske, cildinizi gençleştirme özelliğine de sahiptir. Zencefil tozu, idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmak için de oldukça faydalı bir kullanım alanı oluşturmaktadır. Sütle karıştırarak tüketirseniz faydasını muhakkak göreceksiniz.

Toz Zencefil Adet Söktürür Mü?

Toz zencefil, süt ile karıştırarak içildiğinde ya da papatya çaylarının içerisine eklenerek tüketildiğinde adet söktürücü özelliğini görebilirsiniz.

Toz Zencefil Bozulur Mu?

Toz zencefil bozulmaz fakat, saklama alanı nemli veya saklanma koşullarına uygun değilse, bozulma yapabilir.

Toz Zencefil Hamilelikte Kullanılır Mı?

Riski bir hamilelik süreci geçirenler ya da düşük tehlikesi olanlar, kesinlikle zencefil tüketimi yapmamalı. Hamilelikte zencefil kullanımının önemi, aslında kullanım miktarıdır. Doktorunuza sormadan asla kullanmamalısınız. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir