Ayva Reçeli Hangi Ayda Yapılır?

Ayva Reçeli Hangi Ayda Yapılır?
09.09.2022 18:17
Reçel çeşitleri kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ayva reçeli de en sevilen reçel çeşitleri arasındadır. Ayva reçeli hangi ayda yapılır, gaz yapar mı, ishal yapar mı, neden jöle gibi olur, kaç dakika kaynatılır?

Ayva reçeli ayva hasatının başlamasından 1-2 ay sonra yapılmaya başlanan bir reçel türüdür. Ortalama olarak her yıl sonbahar ayı olan Eylül ayında ayva hasatı başlar ve kasım ayında hasat biter sonrasında ise ayvalar reçel yapılmaya başlar.

Ayva Reçeli Gaz Yapar Mı?

Ayva reçeli hakkında uzman kişilere en çok sorulan sorulardan birisi tüketim yapıldığında gaz yapıp yapmadığıdır. Bu soruya uzmanlar cevap olarak ayva reçeli tüketimi yapan kişinin herhangi bir gaz sorunu yaşamayacağıdır. Ancak emziren anneler için şöyle bir uyarıda bulunmaktadırlar kendilerine gaz yapmasa da sütlerinde gaz yapma ihtimali bulunmaktadır.

Ayva Reçeli Hangi Ayvadan Yapılır?

Ayva çeşidi olarak genellikle insanlar marketlerde ve manavlarda bulunan ekmek, eşme ve limon ayvası gibi türleri bilip bunları tüketmektedir. Bu üç ayva türünden reçel yapımına hem sululuğu ve hem mayhoşluğu ile en uygun olanı eşme ayvasıdır.

Ayva Reçeli İshal Yapar Mı?

Ayva reçelinin ishal yapacağı bilgisi birçok kişi tarafından bilinse de bu bilgi yanlış bir bilgidir. Aksine uzmanlar tarafından ayva reçelinin ishale iyi geleceği söylenmektedir.

Ayva Reçeli Neden Jöle Gibi Olur?

Ayva reçeli yapan kişiler bazen kıvamı tutturamayıp fazla jölemsi bir kıvam elde etmektedirler. Bu kıvama sebep olan bazı faktörler vardır. Bu faktörlerden en çok bileneni reçelin yapım aşamasında fazla kaynatmaktan dolayıdır bu nedenle kaynatma derecesini iyi ayarlamak reçel yapımında önemlidir. Ayrıca reçeli yaparken fazla limon suyu kullanmakta çok fazla jölemsi bir kıvam elde etmenize sebep olabilir.

Ayva Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?

Reçel yaparken en önemli konu kaynatma işleminin süresini doğru ayarlamaktır. Ayva reçeli yaparken de kıvamı tam tutturmak için kaynatma dakikasına çok dikkat edilmelidir. Ayva reçeli yaparken ortalama olarak önerilen kaynatma süresi 30 ila 40 dakikadır bu sürenin üstünde veya altında kaynatma yapmak kıvamın tutmamasına sebep olacaktır.

Ayva Reçeli Koyu Olursa Ne Yapılır?

Ayva reçeli yaparken bazı kişiler kıvamı tutturamayıp koyu bir kıvam edebilmektedir. Bu tarz durumlarda kesinlikle panik yapıp reçel çöpe atılmamalıdır. Çünkü bu durumun bir çözümü bulunmaktadır. Koyu olan ayva reçelini düzeltmek için yapılması gereken kullanılan ayva miktarının kilosu başına 3 su bardağı ve bir su bardağı şekeri karıştırarak bir şerbet yapın ve bu şerbeti koyu olan ayva reçelinizin üzerine dökerek reçelinizi inceltin.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir