Tere Kürü Nasıl Yapılır?

Tere Kürü Nasıl Yapılır?
20.06.2022 11:48
Tere kürü nasıl yapılır, tere kürü faydaları nelerdir, tere kürü zararları nelerdir, tere kürü ile sigara bırakma nasıl olur soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tere için gereken malzemeler:

·        Yarım litre kadar su

·        15 dal kadar tere otu

Hazırlanışı:

Tere kürünün hazırlanması çay hazırlamaya benzerlik gösterdiği için tere çayının düzenli kullanımı şeklinde tarif edilebilir. Çayı hazırlamak için ilk olarak yarım litre su kaynatılır. Sonrasında içine 15 dal tere atılıp ve tencere kapağı kapalı olacak biçimde 3 dakika kadar haşlanır. Son defa sıcak biçimde süzülür ve soğumaya bırakmak gerekir. Böylelikle tere çayı demlenmiş olur. Terenin sağlığınıza en hızlı ve taze biçimde katkı sağlamasını isteyen kişiler tere suyu da sizin adınıza iyi bir fayda olabilir. Meyve sıkma makinesinde taze meyve ve sebze sularını hazırlandığı esnada bir ölçü da tere eklemek, terenin bütün faydalarını alabilirsiniz.

Terenin acımsı tadı bir çeşitli yıldızı barışmayanlar için de ek meyveler lezzetli bir faydalı olacaktır. Terenin suyu yalnızca dahili değil dışı olarak da tercih edilebilir. Yani yalnızca içerek değil bu suyu cildinize sürüp de fayda sağlanabilir. Güzellik noktasında tere suyu neye iyi gelir diye bakılacak olursak karşımıza ilk olarak saç problemleri çıkar. Tere suyunun faydaları, ışıl ışıl, hızlıca uzayan ve kepeksiz saçlara sahip olmanızı yarar sağlayabilir. Bunun adına taze sıkılan tere suyu ve rum karışımını düzenli biçimde her gün saç diplerinize friksiyon yapmanız lazımdır. Böylece saç deriniz bir yandan temizlenip yenilenirken bir yandan da doğal vitamin ve minerallerle beslenir. Tereyi besin şeklinde tüketmek ise içerdiği vitamin ve minerallerin cilt ve tırnak sağlığını çoğaltmayı sağlar.

Tere Kürü Faydaları Nelerdir?

Tere faydaları ile dikkat çeken ve birçok sağlık sorunun çözümünde karşımıza çıkan bir bitkidir. Özellikle şeker rahatsızların merak ettiği tere şekeri düşürür mü sorusu, terenin kan şekerini ayarlaması sebebiyle olumlu yanıt bulan bir soru olmuştur. Şekeri yükselen insanların bir miktar tüketmelerinin yararlı olacaktır. Bunun harici en çok duyulan faydaları kısaca sayarsak:

·        Grip ve soğuk algınlığı sürelerinde tüketilmesi rahatsızlıkların kolay atlatılmasını faydalı olur. Bağışıklığı güçlendirip rahatsızlıklar karşısında hem engelleyici hem de iyileştirici görev alır.

·        Solunum yollarını temizleyip açması nedeniyle öksürük gibi şikayetleri hafif olmasını sağlar. Bronşların daha çabuk temizlenip açılmasını sağlar.

·        C vitaminin ve terenin içinde bol miktarda olan K vitaminin nedeniyle kalp ve damar rahatsızlıkları noktasında da önleyici görev üstlenir.

·        Metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi kolaylık sağlar. Kabızlığa iyi gelmektedir. Basur rahatsızlığı yol açtığı yaralar üstünde iyileştirici etkisi olmaktadır.

·        Ödemi azaltıp. İdrar yolları ve böbrekleri temizler.

Tere Kürü Zararları Nelerdir?

·        Hipertiroidi ve ülser rahatsızları tere tohumu kullanmamalıdır.

·        Çok tüketildiğinde gaz yapabilir.

·        Tere tohumu abartılı biçimde kullanıldığında midede kalıcı hasar meydana gelebilir.

·        Diyabet ilaçları ile beraber tüketilmesi sakıncalı olabilir

·        Tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır

·        Hamilelikte kullanılmamalıdır.

Tere Kürü ile Sigara Bırakma Nasıl Olur?

Tere kürünü düzenli olarak kullanırsanız sigarayı bırakmak konusunda yardımcı olmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir