Tenis Maçında Yağmur Yağarsa Ne Olur?

Tenis Maçında Yağmur Yağarsa Ne Olur?
14.12.2022 00:04
Tenis, tüm dünyada takip edilen ve genellikle bireysel olarak oynanılan bir spor dalıdır. Tenis maçında yağmur yağarsa ne olur, kaç hakem vardır, oyuncu çekilirse ne olur? Tenis maçı neden durur, kaç dakika sürüyor, ertelenirse ne olur, kaçta biter? Tenis maçları ile ilgili merak edilen sorularınızı sizler için bu yazımızda derleyip yanıt verdik.

Tenis, tüm dünyada bilinen bir spor dalıdır. Futbol ya da basketbol gibi büyük kitleleri olmasa da birçok kişi tenis müsabakalarını keyifle takip etmektedir. Tenis müsabakalarında genellikle iki kişinin birbirleri ile mücadele ettiği görülse de ikişer kişiden oluşan takımlarla 4 kişi ile oynanan takımlı tenis müsabakaları da vardır. Tenis topunun dışı yünden yapılmamaktadır. Bundan dolayı yağmur yağdığında topun dışı ıslanıp maçın seyrini değiştirebilmektedir. Bu yüzden tenis maçları yağmur yağdığında durdurulmaktadır.

Tenis Maçında Kaç Hakem Var?

Her spor dalında olduğu gibi teniste de belirli kurallar çerçevesinde müsabakalar oynanmaktadır. Bundan dolayı maçlarda kuralları işletebilmek için hakemler görev almaktadır. Tenis maçlarında; 1 adet karar hakemi, 1 adet başhakem, 2 adet ayak hatası hakemi, 1 adet ağ hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi, 6 adet dikey çizgi hakemi olmak üzere 13 adet hakem bulunmaktadır. Ayrıca müsabakalarda kameralar ile izlenen akıllı sistemler de bulunmaktadır.

Tenis Maçında Oyuncu Çekilirse Ne Olur?

Tenis maçları genellikle bireysel olarak oynanmaktadır. Takım turnuvaları olsa da en çok müsabaka bireysel turnuva düzeyinde yapılır. Tenis turnuvalarında pek sık olmasa da bazı zamanlarda maçtan ya da turnuvadan çekilme olaylarına şahit olabiliyoruz. Bundan dolayı maçın ya da turnuvanın akıbetinin ne olacağı merak edilmektedir. Bir oyuncu maçtan çekildiği durumda oyunu diğer taraf hükmen kazanmış sayılmaktadır.

Tenis Maçı Neden Durur?

Tenis, oyuncuların raketleri ile topu diğer rakibin sahasına atmaya çalıştıkları bir spor dalıdır. Tenis müsabakalarının oynandığı sahaya kort adı verilir. Kortların üzeri açıktır. Bundan dolayı olumsuz hava koşullarında genellikle maçlar durdurulmaktadır. Bunun sebebi tenis topunun dışının yün olmasından kaynaklanmaktadır. Topun ıslanması halinde maçın seyrinin değişmesi oldukça olağan olduğundan dolayı maç durdurulur ve hava durumuna göre maçın akıbeti belirlenir.

Tenis Maçı Kaç Dakika Sürüyor?

Tenis maçları; çim, toprak, sert zemin ya da sentetik zemin gibi farklı kort tiplerinde oynanmaktadır. Tenis maçları genellikle 3 ya da 5 set üzerinden oynanmaktadır. Bir set alabilmeniz için rakibinize 2 fark atmanız gerekmektedir. Eğer sayı farkı yeterliyse 6 puan alan oyuncu bir seti hanesine yazdırır. Ancak oyun berabere giderse 2 fark olana kadar oynanmaktadır. Bundan dolayı tenis maçlarının süresi oldukça değişkendir. Bundan dolayı kesin bir süre verilemez ancak genel olarak 2 ila 5 saat arasında sürmektedir. Wimbledon Tenis Turnuvası’nda bir maç 11 saat 5 dakika sürerek rekor kırmıştır. 

Tenis Maçı Ertelenirse Ne Olur?

Tenis kortlarının üzerinin açık olmasından kaynaklı olarak olumsuz hava koşullarında maçlar ertelenebilmektedir. Öncelikle yağmurun durması beklenir. Yağmurun durmaması üzerine belirli bir gün ve saat belirlenir. Maç belirlenen saatte kaldığı yerden devam eder. Tenis müsabakalarında maçların ertelenmesi oldukça olağan bir durumdur.

Tenis Maçı Kaçta Biter?

Tenis maçlarının puanlama sistemi diğer sporlara göre farklıdır. Bir tenis müsabakasında 4 sayı alan tenisçi bir oyun almış olur. 6 oyun alan tenisçi ise bir set kazanır. Maçı kazanmak için bazı müsabakalarda 2 bazı müsabakalarda da 3 set almanız gerekmektedir. Buna göre 2 ya da 3 sete ilk ulaşan taraf maçın galibi olur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir