Telefon Kamerası Neden Tozlanır?

Telefon Kamerası Neden Tozlanır?
24.11.2022 22:55
Telefon kamerası neden tozlanır? Telefon arka kamerası neden titrer, neden kamera başarısız diyor? Telefon kamerası neden buhar yapar, neden hata verir? Telefon kamerası neden netleşmiyor, neden sallanır? Telefon kamerası telefonun en önemli bileşenlerinden biri olarak bilinmektedir. Zaman zaman telefon kamerasında birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Tüm detayları bu yazıda sizlerle paylaştık...

Üretimden kaynaklı olarak kameranın kenarında 0,2 mm'den az bir boşluk bulunur. Telefonunuzun uzun süreyle tozlu bir ortamda kullanılması durumunda ince tozlar boşluktan içeri ve sonrasında kameraya girmesine sebep olmaktadır.

Aşırı tozlu kamera lenslerinin yerinden çıkarılarak temizlenmesi gerektirmektedir. Ancak, çok az düzeyde olan tozları kamera tertibatını sökmeden de temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Yerinden çıkarılan lensleri temizlerken, alkol bazlı bir sıvı tercih etmeniz akıllı bir seçim olacaktır.

Telefon Arka Kamerası Neden Titrer?

Bu problemi çözmek için telefon yeniden başlatılmalı ve güvenli moddan çıkılması gerekmektedir. Sonrasında en son indirilmiş olan uygulama telefondan kaldırılmalıdır. Kamera düzelene kadar bu işlem tekrarlanması gerekmektedir. Problem çözüldüğünde ise; silinmiş olan uygulamalar tekrar yüklenerek akıllı cihaz kullanılmaya devam edilebilir.

Telefonda Neden Kamera Başarısız Diyor?

Cep telefonu kameraları büyük oranda kullanıcı hatalarına bağlı olarak bozulmalar meydana gelmektedir. Böyle durumlarda genellikle darbeye bağlı olarak cihazınızın hassas olan kamera merceği ya da soketi arızalanır hatta kırılmasına bile sebep olabilir. Anakartın kamera ile bağlantısının kesilmesinin sonucu olarak da cihazınızın kamerası açılmıyor da olabilir.

Telefon Kamerası Neden Buhar Yapar?

Genellikle yağmurlu havalarda telefon ile konuşulması, terli iken ya da duş sırasında telefonun kulağa götürülmesi veya aşırı nemli bölgelerde yaşamanız maalesef bu sorun ile karşılaşılmasına sebep olduğu bilinmektedir. Kamera ile onu koruyan kısmın hava alması engellendiği bilinmektedir.

Telefon Kamerası Neden Hata Verir?

Hafızanın dolu olduğu durumlarda kameranın açılmasını engelleyen nedenlerden biridir. Bunun nedeni hafızada yeteri kadar yer olmadığı için telefonun videoya da kamera çekimine izin verilmemesi olarak bilinir. Böyle bir durumda yapılması gereken ise ya hafızanın boşaltılması ya da SD kart kullanılıyorsa telefona yeni bir hafıza kartı alınarak takılması şeklindedir.

Telefon Kamerası Neden Netleşmiyor?

Öncelikle kameranın merceğinin ve lazerinin temiz duruma getirmek gereklidir. Fotoğrafların ve videoların bulanık olması, kameranın zor odaklanması gibi problemler; merceğin kirli olmasından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca lazer sensörünün olması halinde, telefondaki lazer sensörü de temizlenmesi gerekmektedir. Kamera merceğini ve lazer sensörünü temizlemek için yumuşak, temiz bir bez kullanmanız gerekmektedir.

Telefon Kamerası Neden Sallanır?

Şarjın az olduğu durumlarda kamerada titreme durumu meydana gelebilmektedir. Telefon kameralarının bazılarında titreme engelleme özelliği bulunur ve bu özelliğin aktif edilmesi ile kamera sorunu ortadan kaldırılabilir.

Telefonunuzda bulunan lens, karedeki görüntüyü sabitlemeye çalışırken sürekli olarak titreme durumu gerçekleşebilir. Bu sorun çoğunlukla fiziksel olmaktadır ve sadece fiziksel önlemlerle çözülebilmesi mümkündür. Sık sık yere düşürülen iPhone'larda optik görüntü sabitleyicisi arızalanabilir. Bunun sonucunda çözüm olarak kamera değişimi işlemi yapılmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir