Adwords Nedir?

Adwords Nedir?
06.08.2021 14:30
Dünyaca ünlü arama motorlarından olan Google’ın sunmuş olduğu reklamcılık hizmeti Google Ads, reklam veren kullanıcıların reklamlarını aranan kelime ile ilişkilendirerek arama sayfasında sonuçlarında en üstünde yer almasını sağlamaktadır. Bizler de adwords nedir?, adwords reklam verme, adwords anahtar kelime ekleme, adwords açılış nasıl kullanılır?, adwords hesabı açma, adwords hesabı silme, adwords ödeme yöntemleri, adwords reklam nedir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Arama motoru Google’ın işletmeler için sunduğu ve kelime sorgusu baz alınarak çalışan reklamcılığa Google Ads denmektedir. Merak edilen konular üzerinde bilgi sahibi olmak için kullanılan arama motorlar alakalı sonuçları vermesi açısından çeşitli algoritmalara sahip programlardır. Her gün milyarlarca insan farklı arama motorlarından bilgi edinmek ve bilgiye ulaşmak için anahtar kelime adı verilen aramalar yapılmaktadır. Dünyaca ünlü arama motorlarının başında gelen Google reklamcılık ve pazarlama alanında oldukça önemli bir role sahiptir. İnternetteki bulunan web sitelerine büyük bir trafik çekmenize olanak veren verimli ve hızlı yöntemlerin başında gelen Google Ads başlarda pahalı gibi gözükse de uzun vadede yatırımın karşılığını vermesi sebebiyle en çok tercih edilen programların en başında gelmektedir.

Dünyaca ünlü arama motorlarından olan Google’ın sunmuş olduğu reklamcılık hizmeti Google Ads, reklam veren kullanıcıların reklamlarını aranan kelime ile ilişkilendirerek arama sayfasında sonuçlarında en üstünde yer almasını sağlamaktadır. En geniş network sahip Google’ın gelirinin %96’sını sağladığı bu reklamlar oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük network’üne sahip olan Adwords, dijital pazarlama sektöründe vazgeçilmez bir reklam aracıdır. İnternet reklamcılığı sayesinde yeni müşteriler edinmek, satış ağını büyütmek ve istenilen reklamı hedef kitleye yayınlamak için Google Ads kullanılabilmektedir.

Adwords Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Google Ads’in çalışma prensibi teorik olarak aynı olsa da bütçeye göre değişkenlik gösterebilen bir sisteme sahiptir. Reklam verecek olan kişi istediği reklamı başlık, reklam metni ve url girerek belirler. Reklamın gösterileceği ülke, bölge veya şehrin seçimi reklam verecek kişi tarafından belirlenmektedir. Reklamların gösterileceği gün ve saat aralığı, reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet ve demografik özelliklerin seçimi reklam verecek kişi tarafından belirlenir ve arama sonuçları belirlenen anahtar kelimeler ile ilişkilendirilir ve metin reklamı olarak oluşturulup gösterilir. 2016 yılında yapmış olduğu güncelleme ile Google firması reklam alanlarını değiştirmiştir. Arama sonuç sayfasının üst kısımda reklam veren sayı 3’ten 4’e çıkarılırken, alt kısımda ise 3 adet reklam alanı açılarak toplamda 7 adet reklam alanı belirlenmiştir. Sağ sütunda yer alan reklamlar kaldırılarak buraya sadece alışveriş reklamları alınmaya başlanmıştır.

Adwords Anahtar Kelime Ekleme Nasıl Yapılır?

1.      Tür listesine girilir.

2.      Anahtar kelimeler seçilir.

3.      İstenirse anahtar kelimenin ekleneceği kampanya ve reklam grubu seçilir.

4.      Anahtar kelime düzenleme paneline giriş yapılır.

5.      Eşleme türü seçilir.

6.      Maksimum tıklama başına maliyet teklifini girin.

7.      TBM alanı yok sayıp reklam grubu için varsayılan teklifi kullanın.

8.      URL’yi girin. Spesifik URL girilmezse reklamda yer alan nihai URL kullanılmaktadır.

Adwords Açılış Nasıl Kullanılır?

Google Ads hesabı açmak kolay olsa da işe başlamadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde özetlenebilir;

ü Uygun bir bütçe belirleyin.

ü Anahtar kelimeleri doğru kullanın.

ü Daha çok müşteri çekin.

ü Varış sayfası önemini unutmayın.

ü Görüntü ve aramalı reklam ağlarını kullanın.

ü Arama terimi raporlarını inceleyin.

ü Sonuçlarınızı takip edin.

ü Yer hedeflemeyi kullanın.

Adwords Hesabı Açma Nasıl Yapılır?

§ Kullanmak istenilen e-posta adresi Google Ads hesabında oturum açarken yazılır.

§ Reklamı yapılmak istenen işletmenin web sitesine girilir.

§ Devam et’e tıklanır.

§ Google hesabında yeni hesap oluşturun veya Google hesabınızda oturum açın

Adwords Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

v Google Ads hesabında oturum açılır.

v Sağ üst bölümde yer alan araç simgesine tıklanır.

v Kurulum altındaki Tercihler seçilir.

v Hesap durumu sekmesine basılarak genişletilir.

v Hesabımı iptal et seçeneği tıklanır.

Adwords Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Google’da reklam vermek için kampanya oluşturduktan sonra reklamın yayınlanabilmesi için kredi kartı bilgi ve ödeme yöntemleri seçimi yapılır. Bulunan ülkeye göre ödeme yöntemi değişkenlik gösterebilmektedir. Türkiye’de 3 tane ödeme seçeneği bulunmaktadır ve şu şekildedir;

-   Otomatik ödeme yöntemi

-   Manuel ödeme yöntemi

-   Aylık faturalandırma

Adwords Reklam Nedir?

Google AdWords olan ismi 2019 yılında Google Ads olarak değiştirilen bu program metin bazlı bir program olma özelliğine sahiptir. Reklam için kullanılan modellerinden arasında en çok tercih edilen Google Ads programıdır. Adwords kullanılarak oluşturan reklamlar belirlenen limitler içerisinde yer almaktadır. Bu limitler arasında ilgi çekici başlık, açıklama satırı ve site alan adı yer almaktadır. Adwords ile verilen reklamlarda ödeme reklamı gören kişi tıklama yaptığında yapılmaktadır. Anahtar kelimede yaşanan rekabete göre reklamın gösterilmesine bağlı olarak bu ücret değişkenlik gösterebilmektedir. Reklamınızın daha çok kişi tarafından görülmesini istiyorsanız daha çok ücret ödemeniz gerecektir. Benzerlik açısından bu sistem açık arttırma sistemi olarak düşünülebilir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir