Tavuklu Pilav Hangi Yöreye Ait?

Tavuklu Pilav Hangi Yöreye Ait?
07.11.2022 20:42
Tavuklu pilav, gerek besin değerleri gerek müthiş tadı ile kültürümüzün vazgeçilmezlerinden bir tanesi. Tavuklu pilav hangi yöreye ait, hangi tavuktan yapılır, hangi baharatlar konur? Tavuklu pilav ısıtılır mı, nasıl ısıtılır? Tavuklu pilava dair merak edilmekte olan pek çok soruyu araştırdık, bu haberimizde tüm yanıtları sizler ile detaylı bir şekilde paylaştık.

Pilav, en basit anlatım ile pirinç, bulgur, şehriye gibi taneli bitki türlerinin veya makarna çeşitlerinin su içerisinde pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Pilavın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Örneğin İtalyan usulü pilav risotto adını alırken İran pilavına çilav denmektedir. Japonya ve Çin gibi ülkelerde pirinç pilavı oldukça fazla tüketilmektedir. Pilavın Türk kültüründe de önemli bir yeri bulunmaktadır. Pilav, 15. yüzyılda sarayda yenmekte olan bir yemekti.

Fatih Sultan Mehmet’in sofralarında dahi pilav yer almakta idi. Sebzeli pilav, etli pilav, tavuklu pilav gibi pek çok çeşitte pilav da bulunabilmektedir. Padişahların da bu tür pilavları tercih ettikleri kayıtlara geçmiştir. Pirinç, geçmiş zamanlarda sık sık karşılaşılmakta olan yiyeceklerden bir tanesi değildir. Bu sebeple nadir bir şekilde bulunmaktadır. Uzun bir dönem de yalnızca zengin Osmanlı sofralarında yer almıştır. O zamanların oldukça önemli yiyecekleri arasındadır. 16. yüzyıla gelindiğinde ise pilav pişirme yöntemlerinde değişikliğe gidilmiştir. Hatta aynı öğün içerisinde farklı çeşitlerde pilavlar tüketilmeye dahi başlanmıştır. Bolluk, pilav çeşitleri ve miktarları ile ölçülebilir bir hale gelmiştir. Susuz pilav, balıklı pilav gibi çeşitlere de Osmanlı mutfağı içerisinde rastlamak mümkündür.

Pirincin, yapılan çalışmalar ile ilk olarak Batı Çin, Güney Asya, Doğu Hindistan gibi bölgelerde yetiştirilmeye başlanmış olduğu tespit edilmiştir. Pilavın pek çok çeşidi bulunmaktadır ve tavuklu pilav da bunlardan bir tanesidir. Tavuklu pilav, ülkemiz için oldukça mühim yemekler arasındadır.

Tavuklu Pilav Hangi Tavuktan Yapılır?

Tavuklu pilav, ülkemizde sık sık tüketilmekte olan gerek cenazelerde gerek düğünlerde insanları bir araya getiren yemeklerden bir tanesidir. Akla ilk gelenler arasındadır. Tereyağı ve tavuk suyu ile yapılan pilavın lezzeti ayrı bir yerdedir. Tavuklu pilav için tavuk göğsü kullanılmaktadır. Tuz, karabiber, tereyağı ve tavuk suyu ile de tatlandırılmaktadır.

Tavuklu Pilava Hangi Baharatlar Konur?

Tavuklu pilava konulabilecek pek çok baharat vardır. Kişinin tercihine göre de değişebilmektedir. Tavuklu pilava; toz, kırmızı biber, karabiber, köri, pul biber gibi baharatlar eklenebilmektedir. Pilava eklenecek baharatlar çoğunluk ile yöreden yöreye değişiklik göstermektedir.

Tavuklu Pilav Isıtılır Mı?

Yemekleri tekrar tekrar ısıtıp tüketmek sağlık açısından pek sağlıklı olan bir durum değildir. Çoğunlukla her evde pişirilmekte olan yiyeceklerden bir tanesi de tavuklu pilavdır. Pilav, tekrar ısıtıldığında içerisindeki bakteriler ölmeyebilmektedir. Zehirlenmelere sebebiyet verecekleri için dikkat edilmelidir.

Tavuklu Pilav Nasıl Isıtılır?

Pilavın tekrar ısıtılması risklidir. Dikkat edilmesi gerekmektedir. Tencere ocağa alınıp bir miktar su yardımı ile pilav ısıtılabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir