Granit Çaydanlık Mi Çelik Çaydanlık Mi Daha İyi?

Granit Çaydanlık Mi Çelik Çaydanlık Mi Daha İyi?
24.12.2022 19:06
Çaydanlık tercihi birçoğumuzun önem verdiği bir konudur. Granit çaydanlık mı çelik çaydanlık mı daha iyi? Granit çaydanlık kokusu nasıl giderilir, içi nasıl temizlenir, ilk kullanımı? Granit çaydanlık kireci nasıl temizlenir, bulaşık makinesine atılır mı? gibi granit çaydanlık hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve cevapladık.

Bu konuda hangisinin daha iyi olduğuna dair net bir sonuç yoktur. Kullanıcılar ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğunu dile getiriyor. Örneğin çelik çaydanlığın granite göre daha uzun ömürlü olduğunu biliniyor. Granit çaydanlığın çeliğe göre daha hafif ve temizlemesinin daha kolay olduğu biliniyor. Böyle bir durumda kendi beklentilerinize göre çaydanlık seçmek en doğrusu olacaktır.

Granit Çaydanlık Kokusu Nasıl Giderilir?

Çaydanlıklar sık sık kullandığımız mutfak eşyalarındandır. Kahvaltı da ve günün ara öğünlerinde çaydanlıkta çay yaparız. Bu sık kullanım çaydanlıklarda koku oluşmasına sebep olabilir. Çayın çaydanlıkta çok bekletilmesi, çaydanlığın sürekli ocakta ısıya maruz kalması, farklı çay çeşitlerinin (papatya, Yeşilçay, ıhlamur) arka arkaya kaynatılması çaydanlıkta kötü kokulara sebep olabilir.

Bu kötü kokulardan nasıl kurtulabiliriz? Karbonat bu konuda ilk akla gelen çözümdür. Çaydanlığın içine bir miktar karbonat koyun bir süre kapağı kapalı bekletin. Daha sonra bol su ile yıkayın. Bu işlemi ara ara tekrarlamak kötü kokuların oluşmasını önler.

Granit Çaydanlık İçi Nasıl Temizlenir?

Granit çaydanlıkların temizliği için ılık su ve deterjan ile yapılır. İçinin kireçlerinden kurtulmak için sirke, su ve karbonatı çaydanlığa koyup 10-15 dakika kaynatın. Daha sonra suyu döküp bol su ile yıkayın.

Granit Çaydanlık İlk Kullanımı?

Granit çaydanlık ilk kullanım öncesi ılık su ve deterjan ile yıkanmalıdır. Başka bir ürün, kimyasal bir madde kullanılmamalıdır. Daha sonra su lekesi kalmaması için kuru bir bez ile kurulanmalıdır.

Granit Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Mutfaklarımızın ve kahvaltımızın vazgeçilmezi olay çay kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. İş böyle olunca çaydanlıklar büyük değer taşıyor. Peki sofralarımızın vazgeçilmezi olan çaydanlıklarımızın temizliğini nasıl yapabiliriz? Kullandığımız kireçli sular çaydanlıkların en büyük tehlikesi. Peki çaydanlıklarda oluşan bu kireçlerden nasıl kurtuluruz? Bunun ilk yolu sirke. Çaydanlığın içine 2 bardak su ve yarım çay bardağı sirke ekleyerek kaynatın. Su kaynadıkça kireçlerin söküldüğünü fark edeceksiniz. Bütün kireçler dökülünce çaydanlığınızdaki kaynaya suyu döküp çaydanlığı yıkayabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise kireç çözücüler kullanmak. Mutfaklarımızda ve banyolarımızın temizliğinde sıkça kullandığımız kireç çözücüyü suyla karıştırıp çaydanlığın içene koyarak kaynatın. 10-15 dakika içinde çaydanlığın kireçlerinden kurtulduğunu göreceksiniz.

Granit Çaydanlık Bulaşık Makinesine Atılır Mı?

Granit çaydanlığın makinalarda yıkanmasının bir sorun oluşturmayacağı söylense de uzun vadede çaydanlığa zarar vermektedir. Her ne kadar çizilmez diye satılsa da bulaşık makinasına uzun süre maruz kalması uzun vadede çaydanlığın ömrünü kısaltıyor. Elde yıkandığında böyle bir problem olmayacaktır. Bu yüzden granit çaydanlıkların elde yıkanması önerilmektedir.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir