Swing Dansı Nasıl Yapılır?

Swing Dansı Nasıl Yapılır?
30.04.2022 14:00
Swing dans kıyafetleri nelerdir, swing dansı tarihçesi nedir, swing dansı ne kadar sürede öğrenilir tarzı sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk başta, bacakları merkezi bir bölgeye yerleştirin, ayaklar bir V biçimini oluşturur. Bir başka adımlar daha çok yönlendirilecektir. Bir adım geri çekilip. Sol ayak geri şekilde çekilirse, odağı sol ayağa doğru kaydırın. 45 derecelik bir biçim ile dönün. İlk ​​pozisyonuna döndüğünüzde ileri gidin ve 45 derece sağa doğru dönün. Bacaklarınızı aynı pozisyona geri döndürün. Bir adım sola giderek sonrasında ayak parmaklarınızı yavaşça geri doğru sola çevirin. Sol ayağınızı ve sol bacağınızın arka kısmına koyun. Vücudunuz gövde ve mafsal bacak aracılığıyla oluşan dikey ve eksen kısmında döndürün. Sonrasında bacaklarınızı aynı eşit kısma getirin. Sağa iki adım atın ve sonra bu hareketi tekrar edin.   

Swing Dans Kıyafetleri Nelerdir?

Swing dansı, dönem dansları arasında olan bir dans türü olduğu için dans ederken seçilen kıyafetler de dönem ruhunu göstermektedir. 1920-1950 dönemindeki modayı baz alan bu kıyafetler çoğunlukla kadınlar kloş etek ya da hafif kabarık etekli elbiseler giyer ve erkekler de dönemin modasına göre pantolon gömlek ya da ceket kombineleri yapar. Kadınların saçlarında ve makyajlarında da 1920-1950 modasının izlerini barındıran stiller uygular. 

Kadınların kıyafetleri sadece etek ve elbise ile sınırlı olmamalıdır. Dönemin moda anlayışını gösteren maskülen kesim pantolonlar, pantolon askıları da bulunabilir. Swing dansı yaparken giyilecek kıyafetlerin dans etmeye engel teşkil etmemesi genişlikte olması ve kumaşların dans ile uyum göstermesi gibi faktörler de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Swing dansı, doğaçlama olarak yapılabilen sosyal danslardan olduğu için yapılması son derece eğlenceli ve dansçıların ritmini yansıtır. Swing’in tarihini, nasıl yapılacağına ve dans esnasında giyilen kıyafetler hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre dans gecelerinin aranan yüzü olmamanız için hiçbir neden yok. Siz de dans pistlerindeki yerinizi alıp doğaçlama yapılabilen bu güzel dansa kendi tarzını katabilirsiniz.

Swing Dansı Tarihçesi Nedir?

"Swing", her arka planda bir grup doğaçlama dans adımları atıfta tutan genel bir isimdir. Swing, 20. yüzyılın 20'li yıllarında meydana geldi; 1950'lerde ve 60'larda, bu dans çağımızdaki birçok ülkede oldukça popüler olmuştur ve hala popülerliğini korur. Salınım çoğunlukla çiftler içerisinde ritmik koordinasyon, esneklik ve esnek doğaçlama olması gerekir; fakat, geleneksel bir salınımla öğrenmek ve kontrol etmek çoğunlukla daha kolaydır. Lindy Hop, başlangıçtan beri bir salıncak dansıdır, kolay olmasa bile en tercih edilen danstır. Haricinde, East Coast swing ve Charleston da swing grubunda iki popüler dans hareketidir.

Swing Dansı Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Swing dansını eğer sosyal olarak öğrenmek istiyorsanız 2-4 ay içerisinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu dansı öğrenmenin en kolay yolu bolca tekrar yapmaktır.

Swing Dansı Özellikleri Nelerdir?

·        En popüler caz müzik danslarından bir tanesi olmakla beraber 8 notalık, notalara sahiptir.

·        Trampet, viyola, saksafon ve davul bu dansta en çok tercih edilen enstrümanlar içindedir.

·        Break dans, serbest stil ve tap’ın birleşimi olan bir danstır  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir