Martı Kitabı Konusu Nedir?

Martı Kitabı Konusu Nedir?
12.11.2022 19:26
Martı’dan Dönüşüm’e, Asansör’den Çalıkuşu’na konuları merak edilmekte olan birçok kitap bulunmaktadır. Sizler kadar konularını merak ettiğimiz bu kitapları bir bir araştırdık. Martı kitabı, Dönüşüm kitabı konusu nedir? Çalıkuşu ve Seyir kitabı konusu nedir? Asansör kitabı konusu nedir? Her biri detaylıca inceledik ve merakınızı dindirme adına sizlere sunduk.

Martı, Richard Bach tarafından 1972 yılında yazılmış olan bir kitaptır. Epeyce popüler olan kitaplardan bir tanesidir. Aslında bu bir öyküdür. Yemek peşinde koşmayıp kavgalardan uzak kalan Jonathan Livingston adlı bir martının hikayesini anlatır. Bu öykü, insanlığı çok güzel bir şekilde eleştirmektedir. Ders verme amacı ile de yazılmış olan bu kitap, dünya edebiyatında da çok mühim bir yere sahiptir. Martı Jonathan Livingston, kendisini diğer martılardan daha farklı görmekte olan bir martıdır. Diğer martılar yemeği önemserken Jonathan’ın önemsediği şey uçmaktır. Bu öyküde de Jonathan Livingston’ın uçma deneyimleri ve kişinin kendi sınırlarını aşabileceği işlenmektedir.

Dönüşüm Kitabı Konusu Nedir?

Dönüşüm, Franz Kafka tarafından yazılmış olan bir kitaptır. Dünya edebiyatı için oldukça önemli kitaplardan bir tanesidir. Dönüşüm, bir durum öyküsüdür. Gregor Samsa’nın dönüşümü ele alınır. Öyküde; tek kalınmışlık, dışlanmış hissetmek, yabancılaşmak gibi konular ağırlıklı olarak işlenmiştir. Burada anlatılan asıl şey, sisteme ayak uyduramayan insanların sistem içinde kapılıp gitmiş insanlar tarafından dışlanmasıdır. Gregor Samsa, bedeni ve zihni açısından çatışma yaşamaktadır. Samsa, böcek bedenine hapsolmuştur fakat insan zihnine sahiptir.

Çalıkuşu Kitabı Konusu Nedir?

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmış olan bir kitaptır. 1922 senesinde ilk defa yayımlanmıştır. Henüz bir çocuk iken annesini kaybetmiş olan Feride’nin yaşadıkları anlatılmaktadır. Feride ve Kamran aşkı ele alınmıştır.

Seyir Kitabı Konusu Nedir?

Seyir, dönüşüm romanlarından bir tanesidir. Hayatında çok iyi bir şekilde eğitim görmüş olan 35 yaşındaki bir kadın insanlara karşı güvensizleşmeye başlar. Bu kadının yaşamakta olduğu güvensizlik durumu kişinin yanlış kararlar almasını sağlar. Yanlış kararlar ile birlikte kadın, çevresindekilerden medet ummaya başlar. Bir noktada, bir adamla tanışır ve hayatı tekrar şekil alıp değişmeye başlar. Romanda bunun konu alınmasındaki asıl amaç, insanların yaşayabilecekleri aşk ve hissettikleri sevginin hayatlarını epeyce değiştirebilecek güçte olduğudur. Söylediğimiz gibi, bu bir dönüşüm raporudur. Güvensizlikler, sevgi, aşık olmak, yetersiz hissetmek ve kişinin kendisi ile verdiği mücadeleyi ele almaktadır.

Asansör Kitabı Konusu Nedir?

Asansör, Beyaz Alkoç tarafından 2018’de yazılmış olan bir kitaptır. Asansör aslında bir eğlence kitabıdır. Konusu ilginç olduğundan kitap okuyucularını kendine rahatça çekebilmektedir. Asansör kitabı, yeni evlenmiş bir kadının balayı için gitmiş olduğu otelde yine yeni evlenip balayı için gelen bir adamla asansörde kalmasının ardından aralarında geçen şeyleri anlatmaktadır. Bu ikili yeni bir aşka yelken açacaklardır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir