Staking Nedir ve Nasıl Çalışır?

Staking Nedir ve Nasıl Çalışır?
15.07.2022 19:05
Staking, karmaşık ekipmanlara sahip olmanız ve bunlara bakmanız gerekmeyen, ancak yalnızca belirli bir kripto para birimi cüzdanında fon depolamanız gereken bir faaliyettir.

Kripto para birimi ile biraz pasif gelir elde etmek mi istiyorsunuz? Coin'leri stake etmek, büyük bir başlangıç ​​yatırımı ödemeden ve bilgisayar başında saatler harcamadan bunu yapmanın harika bir yoludur. Tek yapmanız gereken coin satın almak, cüzdanınızda tutmak, 7 gün 24 saat çevrimiçi tutmak ve karşılığında kar elde etmek. 

Staking Nedir?


Stake etme, faiz almak amacıyla coin satın alma ve tutma sürecidir. Proof of Stake konsensüs algoritmasını veya onun bazı modifikasyonlarını kullanan bir ağda belirlenmiş bir cüzdan kullanılarak yapılır. Stake etmenin diğer yatırımlardan farkı ise, güçlü bir makine gerektirmemesi ve rekabet edebilmek için büyük miktarda para yatırmanız gerekmemesidir. Her bir madeni paranın blok zincirinde ne kadar çok bahisçi varsa, ademi merkeziyetçilik o kadar yüksek olur ve sonuç olarak ağ daha güvenli hale gelir ve herkesin gelir elde etmesi için eşit fırsatlar sunar. Staking, bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemidir. Kilitlediğiniz bu kripto paralardan, kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda ödül kripto para kazanırsınız. Kripto paralarınızı kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyaç duyarsınız.

Proof of Stake Nedir?Stake etmek kavramı, Proof of Stake (POS) mekanizması ile beraber kripto paralara gelmiş bir kavramdır. Operasyona en büyük katkısı çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmesidir. Aynı zamanda, kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi için de faydalı olmaktadır. Staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa fiyatının artma olasılığı da doğru orantıda artacaktır. Yani staking edilen kripto para ne kadar fazla ise fiyatın düşme olasılığı da o kadar azdır. Proof of Stake, ağa kimin yatırım yaptığıyla ilgilidir. 

Proof of Stake Nasıl Çalışır?


Proof of Stake, kripto para transferleri için gerekli olan matematiksel problemleri Proof of Work madenciliğinde olduğu gibi cihaza ve elektrik gücüne değil, sahip olduğunuz kripto para birimine göre bir işlem gücü ayırmaktadır. Coinlerinizi stake etmeye karar verdiğinizde, ağdaki işlemleri oluşturmak, onaylamak ve doğrulamak için cüzdanınızı kurarsınız. Stake ettiğiniz cüzdan, blockchain işlemlerini gözden geçirir, kontrol eder ve parayı gönderen kişilerin hem paraya sahip olduğundan hem de gönderebildiğinden emin olur. Dahası, ağda ana düğümler yoksa, paylaştırma düğümleri ek ağ işlevlerinin çalışabilmesi için bilgisayar kaynaklarının bir kısmını verir.  Jeton yaşı, jetonlarınızın bir adreste olduğu süreyi ifade ederken vade süresi, stake etmeye başlamanız için gereken onayların sayısıdır. Coin'leri başarılı bir şekilde stake ettiğinizde veya bir adresten diğerine taşıdığınızda jeton yaşı 0'a sıfırlanır ve vade süresini tekrar beklemeniz gerekir. Ağ ağırlığı, yeterince olgun olan madeni paraların toplamını ifade ederken, toplam ağırlık, olgun madeni paraların toplamını ifade eder.

Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Proof of Stake ile yapılan madencilik kazanç oranları, madenciliği yapılacak olan kripto para birimine bağlı bir durumdur. Temelde cüzdanınızda bakiyeniz ne kadar yüksekse o kadar kazanç elde edersiniz. Bazı kripto para birimleri ise kendi içinde enflasyonu önlemek ve kripto paranın dolaşımda olması için belli bir miktarın üstünde kripto para varlığının Proof of Stake ile madencilik işlemlerine ayrılmasına izin vermemektedir.

Staking Havuzu Nedir?


Staking havuzları, aynı kripto para biriminin Proof of Stake ile madenciliğinin yapıldığı ve farklı kişilerin kazanç oranının artması için varlıklarını birleştirerek yaptıkları madenciliktir. Kazanılan ödüller katılımcıların varlık oranlarına göre dağıtılmaktadır. Stake havuzu kurmanın, geliştirmenin ve idare edilmesinin zorlu süreçler olması nedeniyle havuz kurucuları yapılan madencilik sonucu kazanılan ödülün bir kısmını kendisine alır.

Cold (Soğuk) Staking Nedir?

Cold (Soğuk) Staking, soğuk cüzdan olarak adlandırılan donanım cüzdanlarında tutulan varlıklar ile yapılan madencilik işlemine verilen addır. Cold (Soğuk) Stake ile kullanıcılar hem varlıklarını güvenle muhafaza eder, hem de madencilik yaparak ödül kazanırlar. Kullanıcı eğer soğuk cüzdanda bulunan varlığını farklı bir adrese taşırsa ağdan kopacağı için madenciliği de durmuş olur. Yüksek miktarda varlık sahipleri için en avantajlı işlerden biridir. Bakiyelerini güvende tutarak kazanç elde edebilirler.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir