Gizli Numaradan Aramanın Cezası Var Mı?

Gizli Numaradan Aramanın Cezası Var Mı?
09.11.2022 22:19
Bir dönemin en popüler eylemlerinden bir tanesi de gizli numara idi. Gizli numara ile arama nasıl yapılır, geri aranabilir mi, gizli numaradan aramanın cezası var mı? Gizli numara faturada çıkar mı, savcılıkta çıkar mı? Gizli numaralara ve bunun ardından gelen problemlere, adli sürece dair merak edilmekte olan tüm bu soruların yanıtlarını en ince detayları ile sizler için bu haberimizde derledik.

Numara gizleme aslında oldukça basit bir işlemdir. Yapılan ya da yapılacak olan aramalarda telefon numarası karşı tarafa iletilmek istenmiyor ise numaranın önüne “*31#” tuşlamak yeterli olacaktır. Böylelikle numara, karşı taraftan gizlenecektir. Herkesin yararlanabilmekte olduğu ücretsiz bir işlemdir. Numara gizleme işleminden faydalanmak için ülkemizde herhangi bir operatörden hizmet alıyor olmak ve sim kart sahibi olmak yeterli olacaktır. Her ne kadar gizli numara ile aramak mümkünse, telefonu gizli numara aramasına kapatmak da mümkün olan bir işlemdir. Gizli numaradan arama yapmak sakıncalı durumlar ortaya koyabilmektedir. Kişileri rahatsız etme durumunda savcılığa kadar gidebilecek konulardandır. Huzuru bozma suçu ile yargılanmaları mümkündür. Gizli numaradan birileri arayıp rahatsızlık vermekte olan kişilere hapis cezası ya da para cezası verilebilmektedir.

Gizli Numara Faturada Çıkar Mı?

Sizi gizli numaradan aramış olan kişiyi kendi faturanızda görmeniz mümkün değildir. Faturanızda sizi arayan kişinin numarası gözükmeyecektir. Şikayette bulunma hakkınız her ne kadar bulunsa da faturaların numara gösterme gibi bir hizmeti yoktur.

Gizli Numara Savcılıkta Çıkar Mı?

Gizli numaradan arama yapmak, aranan kişinin rahatsız olması ya da huzurunun kaçırılması gibi durumlarda savcılığa taşınabilmektedir. Hapis cezalarına da gitmesi mümkündür. Savcılık, arayan numaraya rahat bir şekilde ulaşabilmektedir.

Gizli Numara Geri Aranabilir Mi?

Herkesin yararlanabilmekte olduğu ücretsiz bir işlemlerden bir tanesi de telefon numarasını gizleyerek arama yapmaktır. Numara gizleme işleminden faydalanmak için ülkemizde herhangi bir operatörden hizmet alıyor olmak ve sim kart sahibi olmak yeterli olacaktır. Her ne kadar gizli numara ile aramak mümkünse, telefonu gizli numara aramasına kapatmak da mümkün olan bir işlemdir. Kişi, gizli numaradan arayabildiği gibi numarasını gizli aramalara da kapatabilmektedir. Dileyenler telefon ayarlarından ya da operatörleri aracılığı ile bu işlemi kolay bir şekilde sağlayabilmektedirler. Şöyle ki, sizi gizli olarak aramış bir numarayı geri aramak mümkün olan bir durum değildir.

Gizli Numara ile Arama Nasıl Yapılır?

Numara gizleme işlemi aslında çok basit bir işlemdir. Bu basit işlem, tüm operatör şirketleri tarafından kullanıcılara sağlanmaktadır. Kullanıcıların bir sim karta sahip olmaları, numaralarını gizleyip arama yapmaları için yeterli olacaktır. Yapılan ya da yapılacak olan aramalarda telefon numarası karşı tarafa iletilmek istenmiyor ise numaranın önüne “*31#” tuşlamak yeterli olacaktır. Böylelikle numara, karşı taraftan gizlenecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir