Şarap Neden Baş Ağrısı Yapar?

Şarap Neden Baş Ağrısı Yapar?
11.11.2022 19:11
Genel olarak üzüm ve başka meyvelerin fermente edilmesiyle elde edilen şaraplar hakkında merak edilenler var. Şarap neden baş ağrısı yapar, neden bulanık olur, neden bekletilir? Şarapla neden peynir yenir, neden havalandırılır, neden koklanır? Ayrıntıları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Şarap özellikle üzüm ve diğer meyvelerden elde edilen bir tür alkollü içecektir. Şarabın içerisinde tanen adı verilen etken bir madde vardır. Bu tanen sayesinde şarapların yıllanma olayı gerçekleşmektedir.

Şarap serotonin hormonu üzerinde de etkilidir. Hormon değişiklikleri baş ağrısına neden olabilir.

Şarap Neden Bulanık Olur?

Özellikle beyaz ve rose şaraplar doğru muhafaza ortamlarında saklanmazsa tatları bozulabilir. Fakat şaraplar zehirlemez sadece kötü bir tat ve koku açığa çıkarırlar. Eğer şarabınız kahverengiye dönmüşse ve bulanıklaşmışsa şarabınız bozulmuş demektir. Ayrıca yumurta, tutkal, küf gibi kokular geliyorsa, tadı çok acı hatta ekşiyse de şarabınız bozulmuş demektir.

Şarap Neden Bekletilir?

Şarap yıllandırılmasıyla meşhur bir içkidir. Yıllanmış şaraplar, tadının eşsiz lezzeti ve içiminin verdiği keyifli bir deneyim açısından daha sık tercih edilirler. Fakat bilindiğinin aksine her şarap yıllandırılmaz. Yıllandırılma durumu şarap mahsulünün özelliğine göre değişmektedir.

Şaraba istenilen özelliklerin kazandırılması, karakteristik özelliklerine ulaşabilmesi için, uygun ortamlarda ve tekniklerde bekletme işlemi uygulanmaktadır.

Şarap Neden Havalandırılır?

Beyaz ya da kırmızı şarap olsun her ikisinin de havalandırılması gerekmektedir. Kırmızı şarap içerisindeki tanen ihtivasından dolayı daha sık havalandırılmaya ihtiyaç duysa da beyaz şarapların da havalandırmaya ihtiyacı vardır.

Şaraplar havalandırılmadan direkt olarak şişelenirse, yıllanmaya devam eder fakat kendine has aromalarını bulamaz. Bundan dolayı şişelenmeden önce şarabın içindeki acı tatların atılması ve aromalarının tam kıvamında olabilmesi için havalandırma işlemi uygulanmalıdır.

Şarap Neden Koklanır?

Şarapların kalitesinin anlaşılmasının bir diğer unsuru da kokusudur. Bazen ıslak mantarlar şarabın içerisinde sirkeye benzer bir koku oluşturur, bu şarabın hava aldığı anlamına gelmektedir. Bundan kaynaklı olarak şaraplar, kalitesinin kontrolü için koklanmaktadır.

Bazı lüks restoranlarda şarap mantarından koklanır. Kokusu anlaşılmazsa kadehe bir miktar şarap dökülür, hafifçe bardağın içerisinde çevrilir ve tekrar koklanır. Bu en nihai sonucu verecektir.

Şarapla Neden Peynir Yenir?

Şarapla peynirin yan yana gelmesinin en temek unsurlarından biri denge unsurudur. Ortaya çıkan yağ ve asitleri özellikle daha tuzlu peynirlerle kırmak mümkündür. Fakat her şarabın yanında her peynir yenmemelidir. Birbirlerine özellikler bakımından uyumlu ve birbirlerinin tatlarını yok etmeyecek kimyasal yapıda olmaları gerekmektedir.

Kırmızı Şarap Peynirleri: Küflü peynir, gravyer, beyaz peynir, eski kaşar, keçi peyniri, çedar peyniri

Beyaz Şarap Peynirleri: Keçi peyniri, gouda peyniri, rokfor peyniri, brie peyniri, feta peyniri

Kırmızı şaraplar tatlarının baskın olmasından kaynaklı daha tuzlu peynirlerle iyi gider ve birbirlerinin tatlarını yakalarlar.

Beyaz şaraplar ise az tuzlu ve yumuşak peynirlerle tüketimi daha uygun içkilerdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir