Renklerine Göre Muzun Faydaları Nelerdir?

Renklerine Göre Muzun Faydaları Nelerdir?
05.09.2022 13:32
Muz hem diyet listelerinin hem de sağlıklı yaşamın yapı taşlarından biridir. Muzlar farklı renklere sahip olabilmektedir. Bu farklı renklerdeki muzların farklı faydaları vardır. Kırmızı, yeşil, sarı, benekli, kahverengi muzun faydaları nelerdir?

En sağlıklı atıştırmalıklardan biri olan muz, potasyum, B-6 vitamini, C vitamini ve diğer besinlerle doludur. Ancak muz kabuğunuzun rengine bağlı olarak avantajların değişebileceğini biliyor muydunuz? Yeşilden sarıya, benekliden kahverengiye, muzlar renk ve olgunluk bakımından farklılık gösterir.

Diyetinize muz eklemek, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynar.  Muz tüketimi kalp sağlığının korunmasında önemli bir faktördür. Diyetinize yeterince muz eklemek insülin direncini artırır. Lifli yapıları nedeniyle muz yemek sindirim sisteminizin düzenlenmesini etkileyebilir. Böbrek sağlığına olumlu etkisi vardır. Muzun bir diğer önemli faydası da tok hissetmenizi sağlamasıdır. Ürettiği tokluk hissi, uzun süre açlığı bastırma etkisine sahiptir. Bu nedenle diyette olsanız bile sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Muz, antioksidanlar üreterek hücreleri oksidatif stresten korumada çok etkilidir. Muz, atletik performansı artırmaya yardımcı oldukları için sporcular için de favori bir besindir. Muzların cildi güzelleştirici etkileri de vardır. Mide rahatsızlığını gidermeye yardımcı olur. Potasyum açısından zengin, aynı zamanda mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Yeşil Muzun Faydaları Nelerdir?


Yeşil muz, sarı muzlara göre daha düşük şeker içeriğine sahip olduğundan şeker tüketimini izleyenler için ideal bir seçimdir. Yeşil muzların sindirim ve bağışıklık sistemlerini düzenleyen probiyotik etkileri vardır. Bu nedenle metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Kalp hastalıklarının önlenmesinde ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Kırmızı Muzun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı muz, normal muzlara kıyasla vitamin açısından çok zengindir. Antidepresan özelliklere sahiptir ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Muz ne kadar koyu olursa, o kadar fazla C vitamini vardır. Kırmızı muz, mutluluk hormonu adı verilen bir serotonin hormonunu indükler.

Sarı Muzun Faydaları Nelerdir?


Sarı muz en çok tüketilen muzlardan biridir. Sarı muzlar hastalıklara karşı korur, kalp sağlığını korur ve ciddi cilt sağlığı yararları sunar.

Benekli Muzun Faydaları Nelerdir?

Doğal bir enerji kaynağı olan benekli muz, beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak bağışıklık sistemini korur. Benekli muzlar sarı olanlardan ne kadar faydalı olursa, TNF adı verilen kanser önleyici özellikleri o kadar yüksek olur.

Kahverengi Muzun Faydaları Nelerdir?


Bu muzlar genellikle kahverengi derileri ve ufalanan görünümleri nedeniyle yemek konusunda isteksizdirler. Ancak sinir sistemini destekleyen olgun muzlar kemik sağlığı için önemlidir. Yumuşak bir dokuya sahiptir, ancak çok tatlıdır ve B6 vitamini açısından zengindir.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir