Reçel Katı Olursa Ne Yapılır?

Reçel Katı Olursa Ne Yapılır?
13.11.2022 22:32
Tarifleri ölçülerine göre uygulasak da bazen gereğinden fazla katı olması sorunuyla karşılaşabiliyoruz. Katı olan tarifleri yumuşatmak için belli çözüm yöntemleri mevcuttur. Reçel, sütlaç, humus, ayva reçeli, beşamel sos, baklava şerbeti katı olursa ne yapılır? İşte tüm çözümlerin detayları bu yazıda…

Reçeller mutfaklarda önemli bir yer taşır ve ekmeğin üzerinde, pastaların tabanlarında ve çeşitli tariflerde kullanılan reçellerin bir çok çeşidi vardır. Reçel yaptıktan sonra çok katı olduğunu düşünüyorsanız ve reçelin kıvamını düzeltmek istiyorsanız çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Reçelinizi boş bir tencereye alın ve hemen su aktarın. 1kglık meyveden yaptığınız reçel için 3 su bardağı kadar su reçelinizin formunu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Su ekledikten sonra kısık ateşte reçelinizin formu düzelene kadar karıştırın. Kıvam istediğiniz gibi olduğunda kavanozlara reçellerinizi aktarabilirsiniz.

Sütlaç Katı Olursa Ne Yapılır?

Sütlaç çok sevilen bir tatlı olarak karşımıza çıkar ve aynı zamanda doyurucudur. Sütlaç yaparken kıvamı tutturmak için pastörize süt kullanmak yerine çiğ süt kullanırsanız sütlaç daha güzel bir kıvamda olacaktır. Bu süt sayesinde hem lezzetini daha da hissetmiş olacaksınız. Kıvamın tutturulmasında yapılan ikinci hatalardan biri de pirin önceden çok fazla yıkamak olacaktır. Sütlaç yaparken pirinci uzun uzun yıkamak yerine bir kere sudan geçirmek yeterli olacaktır. Çok fazla yıkandığında pirincin nişastası gider ve sütlacın aşırı koyu olmasına neden olacaktır.

Humus Katı Olursa Ne Yapılır?

Zeytinyağı tahin ve taze sıkılmış limon suyunun da katkılarıyla haşlanmış nohuttan hazırlanmış mezelerin başında humus yer almaktadır. Kabukları tek tek ayrılan nohutlar eski usul havanda dövülür. Humus ayrıca pastırmalı da hazırlanabilir. Humus ayrıca toz kırmızı biberli kızgın yağla servis edilir.

Humusun katı olması durumunda sıvı eklenerek humusun kıvamı yumuşatılabilir. Biraz sıvı yağ ile zeytinyağ karıştırarak da yumuşatma işlemini yapabilirsiniz.

Ayva Reçeli Katı Olursa Ne Yapılır?

Ayva reçeli lezzeti ve güzel aromasıyla kahvaltıların vazgeçilmezidir. Ayva reçelinin çok katı olması durumunda bir tencereye reçel boşaltılır. Ocağın altı hafif açılarak içerisine koyduğunuz meyve oranına göre su eklenir. Bir kilo ayvadan yaptığınız reçelin içerine üç su bardağı su yumuşatmaya yeterli olacaktır. Su ekledikten sonra kıvam alana kadar karıştırın ve kıvam aldığında kavanozlara reçelinizi aktarın.

Beşamel Sos Katı Olursa Ne Yapılır?

Beşamel sos tüm zamanların en klasik Fransız yemeklerinin omurgası olan ve süt, tereyağı ve unla hazırlanan soslar sınıfının çok yönlü ana sosudur. Bu sosun yapımı çok kolay gözükse de aslında dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu püf noktalar gözden kaçırıldığında topaklanmasına ve katılaşmasına sebep olur. Katı olma durumunda biraz süt ve su karışımı eklenerek sosun yumuşaması sağlanabilir.

Baklava Şerbeti Katı Olursa Ne Yapılır?

Baklava şerbeti baklavanın olmazsa olmaz parçasıdır çünkü baklavanın yumuşamasını ve tat veren şerbettir. Şerbet belli bir sebeplerden katı olduysa sıcak su eklenerek koyu olan şerbet inceltilebilir. Ve ayrıca koyu şerbette bir nedenle çok incelmişse de şerbeti sadece kaynatarak koyulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir