Ekmek Yaparken Un ve Su Oranı Ne Olmalıdır?

Ekmek Yaparken Un ve Su Oranı Ne Olmalıdır?
12.12.2022 20:46
Türklerin kendilerine has olan yapımları ile meşhur ekmek, sofrada yeri, önemi büyüktür. Ekmek nasıl yapılır ve oranları ne olacağına dair merak edilen sorularını yazımızda paylaştık. Ekmek yaparken un ve su oranı ne olmalıdır, yumurta konur mu, fırın ayarı ne olmalıdır? Ekmek yaparken fırının fanı açılır mı, yoğurt konur mu, hamurun ele yapışmaması için ne yapılır?

Ekmek yapmak, kolay görünse de su ve un oranı çok önemli hususlar arasındadır. Eğer eksik ya da fazla olduğunda ekmeğin tadı ekmek olarak fırından çıkmayacaktır. Fırında özel olarak yapılan ekmeğin her ustanın el ayarına göre bir tarifi bulunur. Bu tariften pek çıkmadan her gün günlük ekmekler taze olarak çıkar. Evimizde deneyebileceğiniz ve pratik şekilde yapacağımız oran ise 1 kilo una 3 su bardağı su koyarak tam kıvamında çıtır bir ekmek elde edebiliriz.

Ekmek Yaparken Yumurta Konur Mu?

Günlük yapılan ekmeklere yumurta konmaz. Çünkü yumurta ekmeğin bozulma süresini daha hızlı şekilde artırır. Yumurta poğaça tarzı ekmek görünümde ürünlere konmaktadır. Yani çay yanında tüketilen ekmek tarzı yiyeceklerde tercih edilecektir. Normal günlük olarak tüketeceğimiz ekmeklerin içine un, su ve maya koyarak elde etmemiz daha uzun süre tüketmemize yardımcı olur. Eğer evimizde fırından aldığımız gibi ekmek yapmak istersek yumurtanın konmaması için özen göstermeniz gerekir.

Ekmek Yaparken Fırın Ayarı Ne Olmalıdır?

Ekmek yaparken fırın ayarı değişkenlik gösterir. Çünkü her evin fırın ısısı ve özellikleri aynı olmayacaktır. Genelde uygulanan ısı ve ayar 150 derece ile 180 derecede 45 dakika pişirilmesi tavsiye edilir. Bu oranda yapılan ekmeğin lezzeti tam kıvamında olacaktır. Daha düşük ayarda ve uzun süre pişirmede ekmeğin tadı ve renginde farklılık görülebilir.

Ekmek Yaparken Fırının Fanı Açılır Mı?

Ekmek yaptığınız anlarda genelde fırının fanı açılmaz. Çünkü ekmeğin üst kısmının çok fazla kabuk bağlamasını sağlar. Eğer fanlı şekilde ekmek pişirirseniz kabuk yemeye hazır olmanız gerekir. Fanlı fırınların açılması pasta ve börek şeklinde yapılan ürünlerde kullanılması gerekir. Ekmek daha farklı olduğu için ve iç hamurunun pişmesi daha uzun süreceği için fanlı olarak pişirmeniz önerilmez.

Ekmek Yaparken Yoğurt Konur Mu?

Ekmek yaparken yoğurt koymanız önerilmez. Çünkü ekmeğin tadı poğaça veya farklı açma tarzı ürünlere dönüşür. Bu yüzden yoğurt ekmeğin içine konmanız önerilmez. Ekmek un ve su konan günlük yemeklerin yanında tüketeceğimiz doyurucu tahıl olması gerekir. Yoğurt ekmeğin tadını daha farklı boyuta taşır ve bize ekmek tadını vermeyecektir.

Ekmek Yaparken Hamurun Ele Yapışmaması İçin Ne Yapılır?

Ekmek yaparken genelde hamur ele yapışabilir. Daha önce hiç ekmek yapmadıysanız hafif bir şekilde elinize un bulayarak hamurunu yoğurun. Un hamurun ele yapışmasını önleyecek ve daha uzun sürece yoğurmanızı sağlar. Ekmek hamurunu çok fazla yoğurmanıza gerek de yoktur. Bazıları da ellerine yağ ve su çalarak hamurun ele yapışmamasını önler. Hangisi size kolay geliyorsa mutfakta deneme yapabilirsiniz. Fakat genellikle unun ele sürülmesi önerilir. Böylece hamurun da tam ekmek kıvamının oluşacağını görmüş olursunuz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir