Plastik Kaplar Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Plastik Kaplar Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?
09.11.2022 22:01
Bulaşık makinesi başta tabak ve tencere olmak üzere birçok mutfak eşyasının temizliği için kullanılmaktadır. Plastik kaplar, tahta kaşık, mutfak robotu bulaşık makinesinde yıkanır mı? Porselen bulaşık makinesinde yıkanır mı? Silikon, mangal ızgarası bulaşık makinesinde yıkanır mı? İşte tüm detaylar...

Yüksek sıcaklıktan dolayı ürünler bozulabilmektedir. Plastik kaplarda aşırı sıcaklıktan dolayı deforme olabilecekleri için plastikler de bulaşık makinelerinde yıkanmaması gerekmektedir. Plastik eşyaların makinede yıkanma özelliği varsa da bu eşyalar makinenin sadece üst sepetinde yıkanması gerekir. Bazı kalın plastikler bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur.

Tahta Kaşık Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Tahta kaşık, oklava, kesme tahtası gibi malzemeler suyu ve deterjanı tahta yüzeyleri sayesinde emebildikleri için makinede yıkanması uygun olmaz.  Ayrıca tahta eşyaları makinede yıkamak kararmalarına ve bakterileri içine çekmelerine ve hijyen açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bulaşık makinesi, teflon yüzeylere zarar verdiği için bu ürünlerin makineye atılması önerilmemektedir.

Mutfak Robotu Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Mikserlerin sökülebilen parçaları ve aksesuarları bulaşık makinesinde yıkanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Robotların gövde kısmının suyla temas etmemesi gerekmektedir. Bu yüzden gövdeyi suya tutmak yerine nemli bir bez yardımı ile silmek temizliği için yeterli olacaktır. Bunun için mikrofiber bezler oldukça uygundur. Eğer robotun fiş kablosu da kirlenmişse bu kabloyu da aynı bezi kullanarak silebilmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Porselen Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Porselen tabaklar her zaman güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Porselen ürünler, sert temizlik maddeleri ve çamaşır suyu ve benzeri kimyasal maddeler ile yıkamaması gerekir. Çünkü bu şekilde uygulamalar sonucunda porselen ürünler çizilebilir. Porselen tabaklar makineye atılsa da porselenlerin süslemelerinde yoğun altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise elde yıkanması tavsiye edilmektedir.

Silikon Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Silikon spatula, kaşıklar ve silikon kaplar bulaşık makinesinde yıkanabilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Bulaşık makinenizin 3. rafı varsa, çatal bıçak sepeti yerine bunları oraya koyabilmeniz iyi bir fikir olacaktır. Yüksek ısı, parçaları bir arada tutan yapıştırıcının erimesine neden olabileceğinden dikkatli olmanıza fayda var.

Tabaklar, kaseler, bardaklar, servis tabakları ve kupalar makinede yıkanmasında herhangi bir sorun yoktur. Özellikle cam eşyaların birçoğunu makinede gönül rahatlığıyla yıkayabilimek mümkün olacaktır.

Mangal Izgarası Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Temizlemeden kaynaklı yapılacak birçok dikkatsiz hatalar, mangal ızgarası üzerinde bakterilerin üremesine sebep olacak ve bir sonraki mangal ızgara kullanımında kişilerin sağlıksız yiyecekler tüketmesine sebep olacaktır. Mangalı temizlemenin en başında “kaya tuzu” kullanımı geliyor. Büyük marketlerin tamamında satılmakta olan kaya tuzu ucuz ve ideal bir temizlik yöntemi olarak bilinmektedir. Mangal ızgarasının bulaşık makinesinde yapısı gereği yıkanması uygun olmayacaktır. Bu sebeple mangal ızgarasını makineye atmadan kaya tuzunu kullanarak gerekli temizliğini yapmak en doğru karar olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir