İnfaz Koruma Memuru Nasıl Silah Alır?

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Silah Alır?
12.11.2022 20:01
Tutuklu ve hükümlü bireylerin güvenliğinin sağlayan infaz koruma memurları hakkında merak edilen bazı noktalar bulunmaktadır. İnfaz koruma memurları nasıl silah alır, sağlık şartları nelerdir, sakal bırakabilir mi, uygulamalı sınav nasıl olur? Yeşil pasaport alabilir mi, yıpranma payı ne kadar, zor kullanma yetkisi, zorunlu görev süresi? Merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz.

2021’de resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile bazı kadrolara silah taşıma ayrıcalığı getirdi. İnfaz koruma memurları o kadrolardan biri. Öncelik olarak, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı ve askerlik durum belgesine ihtiyaçları olacaktır. İnfaz Koruma memurlarının silah taşıyabilmeleri için belli kuralları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sağlık raporu için hastane veznesine 373 TL harç parası yatırılmalıdır. Belirlenen polikliniklerde muayene olduktan sonra raporunuz heyete sunulur sonucu e-devlet üzerinden paylaşılmaktadır.

Rapor onaylanırsa Silah Edindirme Birimlerine başvuru yapılır. Başvuru için gereken belgeler, kurumda çalıştığına dair belge ıslak imzalı olmalıdır. Heyet raporu, 2 biyometrik fotoğraf, kurum kimlik belgesi, ikametgah, Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı adına, Ziraat Bankasına yatırdığınız 60 TL’lik banka dekontuyla birlikte başvuru yapabilirsiniz.

İşlemlerinizi tamamladıktan sonra size verilen Silah Satın Alma belgesi ile MKE ‘den randevu almalısınız. Beğendiğiniz silahı belgenizin arkasına işleterek birtakım testlerden geçtikten sonra, silahınızı alabilirsiniz.

Silahın ücretini peşin ya da kredi kartı ile ödemeniz de mümkün. Silahınızı yasal olarak kurulmuş her poligonda deneyimleyebilirsiniz.

İnfaz Koruma Memuru Sağlık Şartları Nelerdir?

Sağlık raporu her meslekte olduğu gibi infaz memurluğu içinde önem arz etmektedir. Sağlık raporları tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmalıdır.

Öncelikle mesleğini icra edebileceği bir özrü, sakatlığı, işitme, görme gibi işlev bozukluğu olmamalıdır. Nörolojik rahatsızlık, kekemelik gibi görevini yapmaya engel olabilecek sağlık problemi varsa adayın başvurusu kabul edilmeyecektir.

İnfaz Koruma Memuru Sakal Bırakabilir Mi?

İnfaz koruma memurları dış görünüşleri temiz ve düzgün olmalıdır. Sakal bırakmak yasaktır. Her gün sakal ve bıyık tıraşı olmalıdır. Ayrıca kepinin altından taşacak bir saç miktarı varsa taşmayacak şekilde kesilmelidir.

İnfaz Koruma Memuru Uygulama Sınavı Nasıl Oluyor?

Öncelikle 30 yaşını aşmamış olmak şartı aranmaktadır. Erkeklerde 1,70 cm kadınlarda ise 1,60 cm boy olmalıdır. Boy ve kilo oranlarının uygun olması gibi özel şartlar aranmaktadır.

Sınavlar hakkındaki tüm duyurular Adalet Bakanlığının resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Uygulamalı sınavın nasıl olduğuna dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

İnfaz koruma memurlarına 3. Derece kadro tahsis edilmesiyle birlikte hakları da genişledi. Uzun süredir merakla bekledikleri haber resmi gazetede yayınlandı. Artık infaz koruma memurları yeşil pasaport hakkına sahip olabilecekler.

İnfaz Koruma Memuru Yıpranma Payı Ne Kadar?

İnfaz koruma memuru yıpranma payı uygulaması ilk olarak 2007 yılında uygulanamaya başlanmıştır. Yıpranma payı ödenebilmesi için görev süresinin 3600 gündür devam ediyor olması gerekmektedir. Yıpranma payınız görev sürenize eklenir. Göreve devam ediyorsanız, 3 yılı emeklilik yaşınızdan indirilir.

İnfaz Koruma Memuru Zor Kullanma Yetkisi?

İnfaz koruma memurları zor bir işle görevlidirler. Acil olan durumlarda, tehlikenin kontrol altına alınabilmesi daha fazla büyümeden engel olunabilmesi için, izin almalarına gerek olmadan zor kullanabilirler. Durum hemen üst bir amire bildirilmelidir. Hiçbir infaz koruma memuru aşırı bir kuvvet uygulamamalıdır.

İnfaz Koruma Memuru Zorunlu Görev Süresi?

1 Temmuz 2014 itibari ile göreve başlamış olduğu tarihten, en az 3 yıl görevde kalmış olmak şartı bulunmaktadır. Daha sonrasında atanma için başvuru yapabilir. 3 yer seçme hakları bulunmaktadır. Fakat bu isteye bağlı bir uygulamadır. Dilerlerse tek tercih de yapabilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir