Öğretmen Ataması Bir Yılda Kaç Kez Yapılır?

Öğretmen Ataması Bir Yılda Kaç Kez Yapılır?
01.09.2022 16:11
Öğretmen atamaları öğretmenlerin ilgi odağı olmuştur. Peki öğretmen ataması bir yılda kaç kez yapılır, dondurulabilir mi, öğretmen ataması başvuru şartları nelerdir, en çok hangi branştan atama yapılır, öğretmen ataması güvenlik soruşturması nasıl yapılır, askerdeyken öğretmen ataması olur mu? Detayları ile yazımızda..

Öğretmen atamalarının bir yılda kaç kez yapılacağı öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının merak edip araştırdığı bir konu olmuştur. Öğretmen atamaları bir yılda iki kez olarak gerçekleşmektedir. İlk atama Şubat ayında olurken, ikinci atama ise Ağustos veya Eylül aylarında gerçekleşmektedir.

Öğretmen Ataması Dondurulabilir Mi?

Öğretmen atamasının dondurulup dondurulamayacağı pek çok kişi tarafından merak ile araştırılan bir konu haline gelmiştir. Bu soruların cevapları 657 sayılı Kanun'un 62 ve 63'üncü maddeleridir. Aynı kanunun 62. maddesinde, aynı yerde memur olarak atanan kişinin ertesi günden itibaren çalışmaya başlaması öngörülmüştür. Başka bir yerdeki işler 15 gün içinde o yere taşınmalı ve belirlenen seyahat süresinden sonraki bir iş günü içinde işe başlanmalıdır. Örneğin Mersin'de ikamet eden ancak Tekirdağ'da memur olarak atanan bir kişi, atama kararının kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde işe gitmek zorundadır. 657 sayılı Kanuna göre, yer değiştirme durumunda 15 günlük sürenin uzatıldığı tek bir dava bulunmaktadır. Tüzük şöyledir:

Belgelenen durumlar nedeniyle hizmete başlamamaları durumunda sağlık sorunları ve askerlik hizmeti dahil edilebilir. Bu durumda iki ay sürmesi beklenir. Ancak bunun dışında, atamaları donduran durumlar vardır.

Burada iki istisna var.

1- Askerlik Durumu: Mahkeme, atandıkları tarihte askerlik yapmış olanların haklarının askerlik hizmetinin sonuna kadar saklı tutulması gerektiğine hükmeder. Ancak, 657 nci maddenin ilgili hükümleri değiştirilmediğinden, fiili idari kurum iki ay sonra görevlerine son verecektir. Ancak askerliğini yapmamış bir kişi dava açtığında kazanır.

 2- Milli Eğitim Bakanlığı: Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenleri tayin ettikleri mali yılın sonuna kadar askerlik öğretmenlerinin haklarını saklı tutar. Bu uygulama münhasıran Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Yine bölümler atama anında sözleşme süresi dolana kadar özel öğretim kurumlarına öğretmen atama hakkını  saklı tutabilir. Ancak, Bakanlık bunu tüm itiraz dönemlerinde değil, bazı itiraz dönemlerinde yapmaktadır.

Öğretmen Aşaması Başvuru Şartları Nelerdir?

657 Sayılı Kamu Hizmeti Kanununun 48. maddesinde belirtilen genel şartları sağlamak için: Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmaz),Üniversiteler Kurulunun 20 Şubat 2014 tarih ve 9 Sayılı Atanan Öğretmenlerin Belirlenmesine Dair Kararı ile görevlendirilecek alana uygun bir üniversitenin öğrenimini tamamlamış olmak

-Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Eğitsel Biçimlendirici Program/Eğitimsel Biçimlendirici Eğitim Sertifika Programını başarıyla tamamlayın. İstisna, eğitim kaynakları sağlayan bir yüksek öğretim programını tamamlayanlardır.

-Kolej Konseyi Başkanlığı tarafından eyalet içi kolejler veya eğitim kursları olan yabancı kolejlerin mezunlarının kolej ve/veya eğitim ve öğretim sertifikalarının denkliği

-2021 yılında yapılacak memuriyet seçme sınavında, atanacak alanın puan türüne (KPSSP10 ve KPSSP121'den KPSSP120'ye) 50 puan ve üzeri, kamu hizmetinden veya öğretmenlikten çıkarılmayı gerektiren cezaya çarptırılmamış olmak.

Öğretmen Atamaları En Çok Hangi Branştan Yapılır?

Öğretmen atamalarının en çok hangi branştan yapıldığı araştırılmaktadır. Öğretmen atamaları en çok Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği branşlarından yapılmaktadır.

Öğretmen Ataması Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?

Öğretmen güvenliği anketlerinin nasıl yapılacağı sorusu sıkça sorulan bir sorudur. Öğretmen güvenlik soruşturması aşağıdaki gibi yapılır:

Öncelikle öğretmen adayından iyi hal belgesi istenir. Amaç, adli soruşturma, cezai kovuşturma veya sabıka kaydı olup olmadığını belirlemektir. Kişi hakkında istihbarat teşkilatı etiketleme raporu istenir. Araştırma ve bilgi toplama, öğretmenin yaşadığı ortamda gerçekleşir. Güvenlik soruşturması tamamlandıktan sonra polis, bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderecektir. Bakanlığın Değerlendirme Kurulu bu bilgiler çerçevesinde öğretmen güvenlik kontrollerini belirler. Bu karar adayın öğretmenine bildirilir. Ancak, güvenlik çalışmasının neden  olumsuz sonuç verdiği bireylere bildirilmez.

Askerdeyken Öğretmen Ataması Olur Mu?

Askerlik sırasında işten çıkarmadan öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanlığına başvurabilirsiniz. Askerdeyken öğretmenlik pozisyonuna başvuran adaylar, görüşme sırasında öğretmenlik pozisyonunun birliğini bildirmeleri halinde izne ayrılacaktır. Askerlik yapmakta olan askerlik ve öğretmenlik kadrolarına adaylar son başvuru tarihinden itibaren başvurabilirler. Bu başvurulardan askerlik görevi sırasında öğretmen olarak atananlar, Devlet Eğitim Müdürlüğü'ne bir dilekçe ekinde askerde olduklarını ve beklenen taburculuk tarihlerini belirten bir yazı göndermeleri ve en kısa sürede görevden alınacaklarını bildirmeleri gerekmektedir. Günden itibaren bir ay içinde işe gitmek zorundadır. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra bir ay içinde işe başlamayan öğretmen adayları işe alınmayacaktır. Ataması iptal edilen kişi, bir yıllık geçerlilik süresi dolmadan yeni atama talebinde bulunamaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir