Ön Lisans Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Ön Lisans Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:27
Ülkemizde en çok tayin bekleyen ve işsizlik oranının en düşük olduğu mesleklerden birisi kutsal bir meslek olan öğretmenliktir. Ön lisans mezunu, psikolojik rahatsızlığı olanlar, psikiyatriye giden öğretmen olabilir mi? Pdr mezunu, peyzaj mimarı, sağlık yönetimi, sabıkası olan öğretmen olabilir mi? Öğretmen olabilmek için gereklilikler ile ilgili merak edilenleri sizler için derleyip yanıt verdik.

Yakın zamanda yapılan, ücretli öğretmenlerde ücret artışından sonra birçok insan ücretli öğretmenlik şartlarını merak etmektedir. Yapılan açıklamalara göre 2 yıllık bir ön lisans bölümünden mezun olup diplomasını alan kişilerin de ücretli öğretmenliğe başvurabilecekleri açıklanmıştı. Yani son açıklanan şartlar dahilinde sadece 4 senelik bölüm okuyan lisans mezunları değil, 2 yıllık ön lisans mezunlarına da ücretli öğretmenlik yapabilme şansı tanınmıştır.

Psikolojik Rahatsızlığı Olanlar Öğretmen Olabilir Mi?

Çoğu memur ya da memur adayı psikolojik rahatsızlıklarından ötürü bir psikoloğa ya da psikiyatriste gitmeye çekinmektedir. Bu durumun sebebi, tedavilerin ya da tanıların sicile işlenip memuriyetinden olmak ya da iş bulamama gibi korkulardır. 657 sayılı Kanunun 48. Maddesine göre; 53. Maddedeki hükümler saklı kalması kaydıyla tanısı konulan psikolojik rahatsızlık görevini devamlı yapmasına engel olabilecek bir hastalığı bulunmaması gerekmektedir.

Psikiyatriye Giden Öğretmen Olabilir Mi?

Psikiyatrik desteğe ihtiyacı olan birçok devlet memuru ve öğretmenler, memuriyetinin tehlikeye gireceği korkusu ile tedavi olmaktan çekinmektedir. Ancak psikiyatriye gitmek de, kulak – burun - boğaz ya da dahiliyeye gözükmek gibi gayet normal bir durumdur. Bu sebepten dolayı psikiyatriye gitmek, memurluğa doğrudan engel olacak bir durum değildir. Kanunda bulunan hiçbir madde psikiyatri tedavisinin memurluğa engel olduğunu belirtmemektedir.

Pdr Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Birçok lisans ya da ön lisans diploması ile öğretmenlik yapılıp yapılamayacağı merak edilmektedir. Rehberlik ve Psikolojik Danışma programından mezun olan kişilerin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, özel eğitim kurum ve kuruluşlarında psikolojik danışman ya da rehber öğretmen olarak çalışması mümkündür. Pdr mezunları aynı zamanda, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nde de görev yapabilmektedirler.

Peyzaj Mimarı Öğretmen Olabilir Mi?

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar, kanununda yer alan 17. Maddeye göre hangi bölümlerin mezunlarının öğretmenlik yapabileceği belirlenmiştir. 17. Maddeye göre Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu olan kişilerin öğretmenlik yapabileceğini belirtmiştir. Peyzaj Mimarlığı mezunu olarak öğretmen olan kişiler, Bahçecilik alanı, Tarım ve Bahçecilik alanına ait ortak ya da dal derslerini anlatmakla yükümlü olacaklardır.

Sağlık Yönetimi Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Türkiye’de her yıl pek çok mezun veren bölümlerden bir tanesi de sağlık yönetimidir. 2014 yılında Talim Terbiye Kurulu’ndan çıkan karar ile Sağlık Yönetimi mezunlarının öğretmenliğe formasyon alabileceği açıklanmıştır. Bu kişiler Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanında öğretmenlik yapabilmektedirler.

Sabıkası Olan Öğretmen Olabilir Mi?

Memuriyet haricinde de diğer meslek gruplarında çalışabilmek için önemli kriterlerden birisi sabıka kaydı olmamasıdır. Kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 sene ya da daha fazla hapis cezası olan bir kişi memur olamaz. Aynı zamanda bu suçu memuriyet sürecince yaptıysa memuriyetine son verilir. Ancak bir sene süresi hapis cezasının para cezasına döndürülmesi durumunda memuriyete kabul alması mümkün olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir