Formasyon Alanlar Öğretmen Olabilir Mi?

Formasyon Alanlar Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:11
Öğretmenlik ülkemizde çok değer görmekte olan bir meslektir. Formasyon alanlar, adalet mezunu, antidepresan kullananlar öğretmen olabilir mi? Yönetim bilişim sistemleri, coğrafya bölümü okuyan, tarih bölümü okuyan, bilgisayar mühendisi öğretmen olabilir mi? gibi internette çok fazla merak edilip araştırılan soruları sizler için yanıtladık.

Pedagojik formasyon, öğretmen olmak isteyip gerekli eğitimleri tamamlayan kişilere meslek hakkında bilgiler verilen bir programdır. Kişi formasyon aldıktan sonra öğretmenlik mesleğini yapmak için yetkin hale gelir. Geçtiğimiz yıllarda eğitim fakültesi mezunu olmayıp öğretmen olmak isteyen kişiler formasyon alarak öğretmen olabiliyorlardı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 12 sayılı kararı ile formasyon kaldırılmıştır. Bunun yerine tezsiz yüksek lisans programı getirilmiştir. Eğitim fakültesinden mezun olmayıp öğretmen olmak isteyen kişiler tezsiz yüksek lisans programını tamamlamak zorundadırlar.

Adalet Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Ülkemizde bulunan üniversitelerde adalet öğretmenliği bölümü bulunmamaktadır. Adalet öğretmeni olmak isteyen kişilerin öncelikle Hukuk Fakültesi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri ve Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Lisans programını başarıyla tamamladıktan sonra tezsiz yüksek lisans programına başvurmak gerekir. Tezsiz yüksek lisans programını da başarılı bir şekilde tamamlanması halinde adaylar öğretmen atamalarında tercih yapma hakkına sahip olurlar.

Antidepresan Kullananlar Öğretmen Olabilir Mi?

Öğretmen olmak isteyen adayların aklına gelen bir konu da antidepresan kullanımı öğretmenliğe engel midir? Antidepresan ülkemizde psikiyatristler tarafından ihtiyaç duyulan bireylere verilen ilaçlardır. Antidepresan genel olarak depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu için kullanılan ilaçlardır. Peki bireylerin antidepresan kullanması öğretmenliğe engel midir? Cevabı hayır. Antidepresan kullanımı memuriyet açısından sakınca oluşturan bir seçenek değildir. Memur alımlarında engel oluşturmasını tek gerekçesi hastalığın mesleğini devamlı yapmasına engel olma durumudur. Bunun haricinde geçmişte ya da düzenli kullanılan antidepresanlar memur alımında etkili değildir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Öğretmen Olabilir Mi?

Yönetim bilişim sistemleri bölümünden mezun olan öğrenciler; insan kaynakları uzmanı, bilgi sistemleri yöneticisi, finans uzmanı, sistem analisti ve tasarımcısı olabilirler. Ancak yönetim bilişim sistemleri mezunu olup öğretmen olmak isteyen adaylar da vardır. Öğretmen olabilmeleri mümkündür. Tezsiz yüksek lisans programına başvurup tamamladıkları takdirde bilgisayar öğretmenliği yapabilirler.

Coğrafya Bölümü Okuyan Öğretmen Olabilir Mi?

Coğrafya bölümünden mezun olan bireyler; köy hizmetleri şefi, orman genel müdürlüğü ve devlet istatiksel genel müdürü olarak çalışabilirler. Devlet su işleri , meteoroloji işler müdürlüğü, devlet planlama teşkilatı gibi alanlarda çalışırlar. Ama coğrafya bölümünden mezun olup öğretmen olmak isteyen bireylerde vardır. Peki coğrafya bölümünden mezun olup nasıl öğretmen olunabilir? Üniversitelerde tezsiz yüksek lisans yaparak öğretmen olma hakkı kazanılır.

Tarih Bölümü Okuyan Öğretmen Olabilir Mi?

Üniversitelerin Edebiyat Fakültelerinde bulunan Tarih bölümü mezunu olan kişiler öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra öğretmenlik şansı da vardır. Tarih öğretmeni olabilmek için Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Yüksek Lisans programının ya da Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın iş birliği ile hazırlanan Pedagojik Formasyon programını tamamlamak gerekir.

Bilgisayar Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Bilgisayar mühendisi kişiler kendi mesleklerini icra etmek istemeyip öğretmen olmak isteyebilirler. Peki bu mümkün müdür? Evet öğretmen olmaları mümkündür. Ancak bunun bir şartı bulunmaktadır. Bilgisayar mühendisleri öğretmen olabilmek için tezsiz yüksek lisans programlarına başvurmaları gerekir. Tezsiz yüksek lisans programı başarılı bir şekilde tamamlandığında kişiler istedikleri yerde bilgisayar öğretmeni olarak mesleklerini icra edebilirler. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir