Nezle İken Spor Yapmak Zararlı Mıdır?

Nezle İken Spor Yapmak Zararlı Mıdır?
01.12.2022 22:14
Nezle her an olabileceğimiz kronik gripler arasındadır. Nezleye dair doğru bilinen yanlış bilgileri araştırarak tüm merak edilen soruları yazımızda cevapladık. Nezle iken spor yapmak zararlı mıdır, kaç gün sürer, mide bulantısı yapar mı, mikrobik midir? Nezle tansiyon yükseltir mi, terletir mi?

Nezle olduğumuzun ilk belirtisi üzerimize bir ağırlık düşer. Bu da vücudumuza yorgunluk vermesi ile diğer gününde burun akıntısı sonucunda nezle olduğumuz anlaşılır. Nezle olduğumuz anlarda aşırı derece bir terleme oluştuğu için üşütmemek adına sıcak ve soğuk hava arasında kalmadan normal sıcaklığı değeri olan ortamda kalmak nezleyi kısa sürede atlatmamıza yardımcı olur. Spor yapmak da bu süre içinde zararlı olabilir. Çünkü spor yaparken ince kıyafetler giyinilir. Spor sonucunda vücudun terlememesi imkansız olduğu için üşüterek nezleyi daha ağır şekilde atlatmamıza neden olur. Yapılmaması daha uygun olacaktır.

Nezle Kaç Gün Sürer?

Nezlenin kaç gün süreceği kişinin bünyesine göre değişiklik gösterir. Kendine bakan ve sağlıklı beslenen kişiler iki gün gibi bir zaman diliminde atlatabilir. Eğer kendinize bakmazsanız ve sürekli yatarak geçirirseniz bir haftadan önce atlatamazsınız. Nezle olduğunuzda vücudunuzun ısısı hep eşit seviyede olmalı. Soğuk ve sıcak hava akımlarına kapılmamalı. Üşütmemelisiniz. Sıcak ve doğa yollarla yapılmış çaylarla atlatabilirsiniz. Beslenmenize bu zamanlarda ekstra dikkat ederek tüketmelisiniz. Daha çok sıcak çorba ve vücuda iyi gelecek besinler almalısınız. C vitaminini bol bol tüketerek bu hastalığı kısa sürede atlatma şansı yakalarsınız.

Nezle Mide Bulantısı Yapar Mı?

Nezlenin mide bulantısı herkese yapmayabilir. Fakat iştahsızlığın olmasından ötürü yediklerinizi mideniz kaldırmayabilir. Bu yüzden yediklerinizden ötürü mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu durumlarda hafif yemekler yemek önemlidir. Kendinizi sürekli yatağa mahkum ederek atlatmamanız gerekir. Eğer sürekli yatarsanız o yataktan çıkamazsınız.

 Balkona ya da cama biraz çıkarak temiz hava almanız gerekebilir. Çorba ve doğal çaylar karışımı nezlenin kısa sürede vücudunuzdan atılmasını sağlayabilirsiniz. Doktora gitmeden önce çorba ve doğal çayları deneyerek atlatmayı deneyin. Eğer çok ağır şekilde geçiriyorsanız doktor tedavisi altında atlatmanızı öneriyoruz.

Nezle Mikrobik Midir?

Nezle mevsim geçişlerinde ağız ve burun enfeksiyon yoluyla mikroplardan oluşabilir. Bu yüzden mikrobik olarak da sayılabilir. Bu mevsim geçişlerinde ekstra kişiler dikkat etmesi gerekir. Eğer açık ve sürekli terlediğinizde üşütürseniz kısa sürede burun akıntısı ile bu mikrobu kapmanız an meselesi olacaktır.

Nezle Tansiyonu Yükseltir Mi?

Kronik bir rahatsızlığı olan kişilerde tansiyonlarını yükseltme oranı yüksektir. Kalp, tansiyon hastalarının dikkat etmeleri gerekir. Çünkü yediklerine dikkat edemez. Ve zararlı yiyecekler yemeleri hastalığın daha da ileri gitmesi ile tansiyonlarını düşürmesine neden olur. Bu durumda bu tarz rahatsızlığı olanlar ekstra bir bakım ve ilgi ile yakınları nezleyi atlatmasına yardımcı olmalı.

Nezle Terletir Mi?

Nezlenin belirtilerinden biri de ateştir. Ateşin çıkması ve vücut sıcaklığının birden artması terletir. Bu durumda terimizin soğumasını bekleyerek kıyafetlerimizi sürekli değiştirmeliyiz. Ilık bir duş ateşimizin düşmesine yardımcı olur. Bu sayede terlemeyi da savarak iyileşme yolunda ilk adımı atlatmış oluruz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir