Bağırsaklarda Aşırı Gaz Nasıl Giderilir?

Bağırsaklarda Aşırı Gaz Nasıl Giderilir?
04.11.2022 17:05
Gaz problemi birçok insanda var olmakla beraber yediğimiz ve içtiğimiz besinler nedeni ile de insanda oluşmaktadır. Bağırsaklarda aşırı gaz nasıl giderilir, çıkarmak neyin belirtisidir? Aşırı gaz nefes darlığı yapar mı, nasıl engellenir, gebelik belirtisi olabilir mi? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin solunum esnasında yutulup, hava ile beslenmede tüketilen gıdaların fermente olması sonucunda mide ve bağırsaklarda gaz oluşumu olur. Bağırsaklarda gazın oluşumunu etkileyen en önemli faktör sık yutulan havadır.

Kalın bağırsaklarda oluşan zararsız mikroorganizmalar gıda atıklarından gaz üretmektedirler. Bu mikroorganizmalar midede sindirilemeyen kompleks karbonhidratları ve selülozu sindirebilir. Oluşan gazın kokusu hoş olmamakla beraber birçok kişiye de rahatsız etmektedir. Dışarı çıkan bu gaz hidrojen sülfit ve amonyum gibi kimyasallara aittir.

Bağırsaklarda oluşan aşırı gazı gidermenin doğal yöntemi de vardır. Nane çayı ve bal kabağı tüketmek gaz birikmesine engel olmakta ve biriken gazı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bunun dışında aşırı gaz problemi yaşayan kişiler hekimin önerdiği ilaçlar ile de bu problemden kurulabilmektedir. 

Aşırı Gaz Çıkarmak Neyin Belirtisidir?

Gaz, kişinin yuttuğu hava ve tükettiği gıdalardan dolayı bağırsaklarda meydana gelmektedir. Aşırı gaz çıkarmak ise çeşitli sağlık sorunlarının var olduğunun göstergesi olabilmektedir. Özellikle mide ve sindirim sistemi üzerinde görülen bazı hastalıkların dışarıya yansıma şekli aşırı gaz çıkarmak olabilmektedir.

Aşırı gaz çıkarmak; hazımsızlık, bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı ya da kabızlığın belirtisi olabilir.

Aşırı Gaz Nefes Darlığı Yapar Mı?

Aşırı gaz oluşumu tüketilen gıdalar ve hava yutulması sebebi ile oluşmaktadır. Ne yazık ki aşırı gaz birçok kişinin sorunu olmakla beraber kesin ve net bir tedavisi de olmamaktadır. Gaz her bireyde oluşmaktadır ancak aşırı gaz oluşumu ve bu gazın tahliye edilememesi kişilerde rahatsızlığa neden olmaktadır.

Aşırı gaz mide ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açabilmektedir. Şişkinlik oluşması ise karın ağrısına ve kapladığı hacim ile nefes darlığına yol açabilmektedir. Bunun dışında aşırı gaz kalp çarpıntısına da neden olabilmektedir.

Aşırı Gaz Nasıl Engellenir?

Aşırı gaz bağırsaklarda şişkinliğe neden olmaktadır. Gaz çıkarma problemi oldukça yaygın olarak görülmektedir. Asitli ve mayalı içecekler oldukça gaz yapmaktadır. Yutulan hava bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olduğu için tüketilen besinler küçük parçalar halinde yutulmalıdır. Aşırı gazı engellemenin diğer yolları ise;

-Yemek sonrası uzanmamak,

-Yürüyüş ve egzersiz yapmak,

-Az yağlı gıdalar tüketmek,

-Lifli gıdalarda aşırıya kaçmamak,

-Tatlandırıcılardan uzak durmak gibi yöntemler de vardır.

Aşırı gaz oluşumunda hastalar karınlarının şişliğinden rahatsız olmaktadırlar. Bunun dışında kadınlarda da  menstrüel kanama öncesi de şikayetleri olabilmektedir. Bu gibi şikayetlerin nedeni genel olarak aşırı biriken gazdır.

Aşırı Gaz Gebelik Belirtisi Olabilir Mi?

Tükettiğimiz gıdalar içerdikleri besinlerden dolayı gaz oluşumuna sebebiyet vermektedir. Büyük parçalar halinde gıdaları tüketmek ve hava yutmak gaz yapabilmektedir. Bunun dışında aşırı gazın gebelik belirtisi olup olmadığı ise oldukça merak edilir.

Aşırı gaz progesteron düzeyindeki artış sebebinden olmaktadır. Aşırı gaz gebelik belirtisidir bundan dolayı gebeliğin ilk haftasında gaz oluşumu olmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir