Neler Abdesti Bozar, Neler Bozmaz?

Neler Abdesti Bozar, Neler Bozmaz?
22.10.2022 21:07
Abdestin bozulması durumunda başta ibadetler yerine getirilemeyeceğinden abdesti yenilemek gerekmektedir. Neler abdesti bozar, neler bozmaz? Diş fırçalamak, çay içmek, diş arasında kalan yemek abdesti bozar mı? Öpüşmek, çocuk emzirmek, eşinin cinsel organını görmek abdesti bozar mı? Dezenfektan, deodorant, enjeksiyon, epilasyon, fondöten abdesti bozar mı? Fare öldürmek, gözden yaş gelmesi, göz damlası kullanmak abdesti bozar mı?

İdrar, dışkı, meni, kan gelmesi ve gaz çıkarmak abdesti bozmaktadır ve vücudun herhangi bir yerinden kan ya da irin gelmesi, çıktığı yere dağılması abdesti bozar. Eğer vücuttan çıkan kan ya da irin dağılmazsa ve nokta şeklinde kalırsa o zaman abdest bozulmamaktadır. Kişilerin ağız dolusu kusması da abdesti bozan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş Fırçalamak Abdesti Bozar Mı?

Abdest alırken misvak ve benzeri bir şeyle ağız ve diş temizliğini yapmak sünnettir fakat diş fırçalarken ağızdan kan gelmesi abdesti bozmaktadır.

Çay İçmek Abdesti Bozar Mı?

Bir şeyler yiyip içmek abdesti bozmaz fakat kusmak abdesti bozar. Dolayısıyla ağız dolusu kusulan şey ister yemek ister safra ister kan olsun, abdesti bozmaktadır.

Diyanet Öpüşmek Abdesti Bozar Mı?

Diyanete göre öpüşmekle abdest bozulmaz. Ancak öpüşme esnasında vücuttan mezi (zevk suyu) gelirse o zaman abdest bozulmaktadır.

Çocuk Emzirmek Abdesti Bozar Mı?

Sadece bebek emzirmek abdesti bozmamaktadır. Bir kişi abdest aldıktan sonra bebeğini emzirdikten sonra ibadetlerini yerine getirebilir. Emziren annenin emzirmek ile abdestine zarar gelmez.

Dezenfektan Abdesti Bozar Mı?

Dine göre sarhoş edici tüm alkol ürünleri haram kılınmıştır fakat temizlik ya da hoş koku için kullanılan alkollü ürünler için aynı durum söz konusu değildir. Yani temizlik için ele ve vücuda sürülen alkol ya da dezenfektanlar abdesti bozmamaktadır.

Deodorant Abdesti Bozar Mı?

Kolonya ve deodorant gibi kokulu karışımların sürülmesi abdesti bozmamaktadır ayrıca namaza da mani olmaz.

Diş Arasında Kalan Yemek Namaz Abdestini Bozar Mı?

Namaza durduktan sonra ağza alınıp yenen şey susam tanesi kadar da olsa namazı bozmaktadır. Fakat namaz öncesinde yediği bir şeyden dolayı dişleri arasında kalan bir şeyi yutmak namazı bozmazsa da büyük küçük bir şeyi çiğnemek, ağzında gevelemek namaza aykırı olduğu için namazı bozmaktadır.

Enjeksiyon Abdesti Bozar Mı?

Enjeksiyon ile iğne vurulduktan sonra kanama olmuyorsa kişinin abdesti bozulmaz, kişi bu abdestle istediği kadar namaz kılar, ibadet eder. Ama iğneden sonra herhangi bir kanama olursa abdest bozulmaktadır.

Epilasyon Abdesti Bozar mı?

 Epilasyon için gusül almak gerekmez ancak kişi almak istiyorsa alabilir. Namaz abdesti kan gelmesi durumunda bozulabilir.

Eşinin Cinsel Organını Görmek Abdesti Bozar Mı?

Kendisinin veya eşinin cinsel organına dokunursa abdest bozulmaktadır. Kişinin, cinsel organına değil de yakın çevresine; meselâ husyelerine, kalçalarına veya baldırlarına dokunması abdestini bozmaz.

Fondöten Abdesti Bozar Mı?

Tüm gün evde dursa dahi yüzünde makyaj var ise vakit namazları için makyaj temizlenmelidir. Eğer yüzde kullanılan bu makyaj malzemeleri, ciltte tabaka oluşturmuyorsa yağ gibi akıp gidiyorsa abdeste ya da gusülde herhangi bir bozulma olmaz.

Fare Öldürmek Abdesti Bozar Mı?

Fare öldüren kişinin cünüp olduğuna inanılır ve öldüren gusül abdesti ve namaz abdesti alması gerekir.

Gözden Yaş Gelmesi Abdesti Bozar Mı?

Namaz dışında ağlamak ve buna bağlı olarak gözyaşı akıtmak, abdesti bozmamaktadır.

Göz Damlası Kullanmak Abdesti Bozar Mı?

Göz damlası kullanımı abdesti bozmaz ve ayrıca vücuda aldığımız ilaç ya da yiyecekler abdest bozulmasına neden olmamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir