Abdest Bozacak Durumlar Nelerdir?

Abdest Bozacak Durumlar Nelerdir?
17.09.2022 22:25
Pek çok şey abdestin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Peki abdest bozacak durumlar nelerdir, ıslık çalmak, dudak ısırmak, insülin iğnesi, içki içmek, jilet kesiği, saça jöle sürmek, lavman, lohusalık, lens takmak, mideden boğaza gelen suyu yutmak, parfüm, şeker ölçmek, tiner abdesti bozar mı? Yazımızda sizlerle.

İdrar, dışkı, meni, kan  ve gazlar abdesti bozan durumlar arasında yer almaktadır. Vücudun herhangi bir yerinden kan veya irin çıkar ve çıktığı yere sıçrarsa, abdesti bozar. Vücuttaki kan veya irin çözülmezse ve benekler halinde kalırsa abdest batıl olmaz. Ağızdan tükürmek de abdesti bozan bir etkendir. Bir kişi uykuya dalarsa, bayılırsa, bilincini kaybederse veya delirirse, abdest de etkisizdir.

Islık Çalmak Abdesti Bozar Mı?

Islık çalmanın abdest bozup bozmayacağı araştırılan bir konu olmuştur. Islık çalmak dinimizce uygun görünmese de abdesti bozmamaktadır.

Dudak Isırmak Abdesti Bozar Mı?

Dudak ısırmak normal şeklinde abdesti bozan bir durum değildir. Ancak dudağınızı ısırdığınızda dudağınızdan kan akarsa bu abdestinizi bozacaktır.

İnsülin İğnesi Abdesti Bozar Mı?

Şeker hastalarının kullandığı insülin iğnesi enjekte edilirken, enjeksiyon yerinde kanama olmazsa, abdest bozulmaz ve bu abdestte namaz kılınabilir.

İçki İçmek Abdesti Bozar Mı?

İçki içmek dinimizce haram kılınmış bir eylem olarak bilinmektedir. Ancak içki içilince abdest bozulmamaktadır.

Jilet Kesiği Abdesti Bozar Mı?

Jilet kesiğinin abdesti bozup bozmayacağı merak edilmektedir. Jilet kesiği, vücuttan kan akmasına sebep olacağı için abdesti bozacaktır.

Saça Jöle Sürmek Abdesti Bozar Mı?

Bildiğiniz gibi abdest ile gusül arasında yıkanması gereken yerleri nemlendirmek farzdır. Kullandığımız malzeme çok sert ve su geçirmez ise abdest ve gusülümüze zarar verir.

Lavman Abdesti Bozar Mı?

Yani  ağızdan alınan haplar ve şuruplar, burun ve kulaklar için merhemler ve göz damlaları abdest ve gusül gerektirmez, anüs içine veya önüne sokulan fitiller ve benzeri ilaçlar, lavman da abdest ve gusül gerektirmez.

Lohusalık Abdesti Bozar Mı?

Lohusalık, doğumdan sonra gerçekleşen bir dönemdir ve bu sırada lohusalık kanı gelmektedir. Bundan dolayı lohusa döneminde abdest bozulmaktadır.

Lens Takmak Abdesti Bozar Mı?

Lens takmanın abdesti bozup bozmayacağı insanların akıllarına takılan sorulardan birisi olmuştur. Lens takmak abdesti bozan bir durum değildir.

Mideden Boğaza Gelen Suyu Yutmak Abdesti Bozar Mı?

Mideden boğaza gelen suyu yutmak abdest bozmamaktadır. Ancak o suyu ağız dolusu bir şekilde kusmak abdesti bozacaktır.

Parfüm Abdesti Bozar Mı?

Fetvaya göre, temizlik için kullanılan kolonya ve parfümler abdesti bozmaz. Ancak keyfi sıkılan parfümün abdest bozabileceği bilinmektedir.

Şeker Ölçmek Abdesti Bozar Mı?

Şeker ölçmek abdesti bozan durumlardan birisi olmuştur. Çünkü şeker ölçmek için cihaza vücudunuzdan çıkan kanı sürmeniz gerekmektedir ve vücuttan kan çıkması abdesti bozmaktadır.

Tiner Abdesti Bozar Mı?

Tinerin abdest bozup bozmayacağı insanları meraklandıran bir konudur. Tiner, temizlik için kullanıldığında abdesti bozmamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir