Namaz Kılarken Parmak Kaldırmak Hangi Mezhep?

Namaz Kılarken Parmak Kaldırmak Hangi Mezhep?
12.12.2022 21:14
Namaz kıldığımız anlarda namaza engel oluşturan yasak durumlar vardır. Bu yasakları araştırarak meraklılarını bilgilendirdik. Namaz kılarken parmak kaldırmak hangi mezhep, pantolon giyilir mi, sakız çiğnenir mi, şaşırırsak ne yapmalıyız? Namaz kılarken şapka takılır mı, uzun etek giymek şart mı, hangi el üstte olur?

Namaz kılarken bazı mezheplerinin kendilerine ait yaptığı hal ve hareketler vardır. Parmak kaldırmak da bunlardan birdir. Bu parmak kaldırmayı gerçekleştiren mezhep ise şafiler olarak bilinir. Namazın ilk başında ve sonunda selam vererek parmaklarını yukarıda kaldırırlar. Buradaki amaç Allah’ın tek olduğunu göstermek ve kendilerine göre daha ayrı açıklamaları olduğuna dair bilgiler mevcut olmaktadır.

Namaz Kılarken pantolon Giyilir Mi?

Namaz kılarken, kadınların pantolon giymesi yasaktır. Çünkü kadınların belli yerlerinin görülmemesi gerekir. Pantolon da ayıp yerlerini belli etmesinden ötürü kadınlar uzun etek ya da uzun elbise ile örtünmeleri daha doğru olacaktır. Fakat erkeklerin pantolon giymesinde bir sorun yoktur. Bu yüzden kadın ve erkeğe göre değişen durumlar arasında gelir.

Namaz Kılarken Sakız Çiğnenir Mi?

Namaz kılarken fani dünyadan kopmanız gerekir. Namaz kılmak dini açıdan bir görev olup, kişinin isteği ile gerçekleştirmesi daha hayırlı olacaktır. Çünkü yaradan ayet ve surelerde benim katıma zorlama ile değil içten, isteyerek gelin der. Sakız çiğnemek ya da başka şeyleri düşünmek gibi durumları yapmamanız gerekir. Zaten namaz kılmayan biri de sakız çiğnememesin gerektiği bilir.

Namaz Kılarsak Şaşırırsak Ne Yapmalıyız?

Namaz kıldığımız anlarda dikkatimizi çekecek birden fazla olay olabilir. Bu yüzden bu tarz ibadet alanlarının daha sakin ve herkesten uzakta olması namazı daha etkili ve odaklı kılmamızı sağlar. Eğer şaşırdığımız durumlar olduğunda aynı şekilde namazımıza geri dönmeliyiz. Namazın yarım kalmasını engellemeden duaları ya da nerede kaldıysak namazımızı tamamlamamız şarttır.

Namaz Kılarken Şapka Takılır Mı?

Erkek ya da kadın olsun namaz kılarken kafalarını örtmesi daha hayırlı olacaktır. Kadınların özellikle eşarp ile örtmesi gerekir. Erkeklerin de fes denilen giysiyle örtmesi hayırlı bir hareket olur. Kadınlar değil de erkeklerin namaz kılma anlarında şapka takmasında bir sakınca olmaz. Fakat şapka büyük ve hareket etmesini engellemiyorsa takmaması gerekir.

Namaz Kılarken Uzun Etek Giymek Şart Mı?

Namaz kılarken erkek ve kadının giyinme tarzına dikkat etmesi gerekir. Kadınların ayıp bölgelerini ve vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmeleri gerekir. erkeklerin de yine aynı şekilde absürt olamayacak şort ve çok kısa kollu şeyler giymemesi gerekir. Bu yüzden özellikle bazı alimler uzun elbise şeklinde namaz anında kıyafetler tercih ederler. Bu kadın ve erkek için tasarlanmış ve sadece namaz anında giyilen kıyafetler olabilir. Şart değildir ama giyilse daha doğru olur.

Namaz Kılarken Hangi El Üstte Olur?

Namaz kılarken sağ el üst tarafta olur. Çünkü sağ ve sol elin dini bakımdan açıklamaları vardır. Sağ elin her daim ilk yapılacak işlerde kullanılması ve başlangıç olarak sağ elin kullanılması dinen daha hayırlı olmaktadır. Yani her daim namaz kılarken kişilerin elleri üstte olması gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir