Dinimizde Estetik Günah Mıdır?

Dinimizde Estetik Günah Mıdır?
07.10.2022 22:30
Dini bir bütün yaşamak için günahlarını da bilmek gerekir. Peki, dinen günah olan durumlar nelerdir? Dinimizde estetik, düğün yapmak, esnemek, evlatlık, evde tavşan beslemek, eşini sevmiyorsan boşanmak günah mıdır? Evde köpek beslemek ve ekmeği çöpe atmak günah mıdır?

Allah’ın yarattığı fiziki görüntüyü değiştirmek zorun olmadıkça günah olarak geçer. Yani estetik yaptırmayı güzellik uğruna yapıyorsak dinen günah sayılır. Çünkü kul Allah’a karşı geliyor gibi bir durum ortaya çıkar. Yaradan senin özelliklerini ve görüntünü sana özel şekilde yaratmış. Eğer sen bu durumu zorunlu veya herhangi bir durum olmadan haz uğruna değiştiriyorsan dinen estetik yapmak günah sayılır.

Düğün Yapmak Günah Mıdır?

Dinen düğün ve eğlence tadında olduğunda ve çevreye zarar verilmediği takdirde günah sayılmaz. Abartı derecesinde olan düğünler şeklinde eğlenceler dinen günah sayılır. Dinen düğünün sadece bir nikâh ile şahitler huzurunda yapılarak herkese duyurulması ile yapılır. Çalgılı ve eğlenceli düğünler dinen yasak olarak geçer.

Esnemek Günah Mıdır?

Esnemek, istemsiz insan davranışlarındandır. Fakat namazda veya bir topluluğun içinde olduğunuzda ağzınızı kapatarak esnemeniz söylenir. Bu sayede günahtan da kurtulursunuz. Ağzınızı kapatmadığınızda namazda da engellenmediğinde günah sayılabilecek hareketlerden biri olmaktadır.

Evde Tavşan Beslemek Günah Mı?

Dinen ev ortamında tavşan beslemek günah sayılmaz. Ancak tavşanın gezdiği yerlerde herhangi bir ibadet yapmak günah sayılabilir. Eğer o yerlerin temizlenmediği takdirde ibadet gibi durumlar söz konusu değildir. Dinen değil ama temizlik açısından ve ibadetin daha sağlıklı şekilde olması için tavşanın ev ortamında olması sakıncalı olabilir.

Eşini Sevmiyorsan Boşanmak Günah Mıdır?

Kuranda ve dinimizde evlilik için çok fazla ayet ve hadis vardır. Eşlerin birbirine karşılıklı görevleri ve topluma karşı sorumlulukları şeklindedir. Eğer bir eş, eşini sevmiyor ve bu evliliği sürdürüyorsa bu günah sayılır. Çünkü eşin mutsuzluğu karşı tarafı da çevresini yorabilir. Bu durum kötü olayların meydana gelmesini sağlar. Bu durumu önlemek adına eşini sevmiyorsa boşanma durumları dinen günah sayılmaz. Aksine iki tarafın da daha huzurlu yaşaması için atılan güzel bir adım olur.

Evde Köpek Beslemek Günah Mıdır?

Dinimizce evde köpek beslemek günah değildir. Fakat mekruh olarak sayılır. Hayvanların olduğu ortamlarda namaz ve ibadet de yapılabilir. Fakat temizlik ve daha sağlıklı bir şekilde ibadet için hayvanların ev ortamında pek barınmaması gerekilir. Daha doğru şekilde ve huzurlu bir ortam oluşması için önemlidir.

Ekmeği Çöpe Atmak Günah Mıdır?

Ekmek, hayatımızda ve dinen önemi büyük bir yiyecektir. Kırıntılarının bile çöpe atıldığında yaradan tarafından günah sayıldığı bir durumdur. Ekmek demek bereket demektir. Dinen anlamı büyük olan ekmeği asla çöpe atılmaması gerekir. Çöpe atılan her ekmek o yerdeki bereketin yok olmasına ve rızkın da azaldığı görülür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir