Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli İstihbarat Teşkilatı Personel Başvurusu Nasıl Yapılır?
12.11.2022 20:21
Devletin gizli bölümünde çalışan milli istihbarat teşkilatı hakkında doğru araştırmalar ile bilgiler verdik. Milli istihbarat teşkilatı personel başvurusu nasıl yapılır, çalışma saatleri nedir, çalışma şartları nedir? Hangi bölümden olunur, personeli nasıl olunur, taban puanları nelerdir?

Başvurular mitin resmi sayfasında ön duyuru ile ilgilerine duyurulmaktadır. Özellikle devlet görevinde yapacağı gizli teşkilatlar ile gözü kara kişilerin alındığını belirtmek isteriz. Yapacağınız iş bir nevi gizli tutulmak zorundadır. Mit çatısı altında birçok zorlu görevle baş başa kalmanız an meselesi olacak. Bu görevi yapmak için liseden başlayarak dört yılda üniversitesini okuyabilirsiniz. Daha çok ruhunda korkusuz olma ve vatanı için canını vermek isteyen insanların alındığı bir meslek olmaktadır.

Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli Çalışma Saatleri Nedir?

Mit bünyesinde çalışan milli istihbarat personellerin çalışma saati gibi bir kavramları olmaz. Bu görevi üstelenen her kimse gece ya da gündüz çalışabilmektedir. Görev tamamen devlete karşı yapılan tüm suçları yakalamak gibi bir görevi vardır. Yani devlet memuru sayılırsınız fakat 9 ve 5 gibi bir çalışma ortamı beklememeniz gerekir.

 Bir ajan ya da herhangi bir meslekte birine bürünerek gece gündüz demeden çalışma ve performans göstermeniz gerekir. Gözü kara ve bu meslek uğruna her şeyini feda edecek kişilerin bu mesleği yapması önerilir. Mülakatlarda da bu tarz insanlar seçilmektedir.

Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli Çalışma Şartları Nedir?

Mit görevli personellerin çalışma şartları belirsiz olmaktadır. Yani günün herhangi bir saatinde göreve çağırabilirsiniz. Belli dönemlerde tatil ve dinlenmenize izin verilir. Bu görevin başına gelmeden ve bu görevi yapmadan önce çalışma koşullarını bilmeniz gerekir. Aksi takdirde grev başına geldikten sonra istifa etmeniz bütün çalışma hayatınızı da bitirecektir.

Bu çalışma şeklinden dolayı birçok insan mesleğini bırakmıştır. Hem eğitimi hem de verdiği tüm emekler boşa gitmiş oluyor. Bu meslekte var olmak için ne aile ne de konforlu hayatı hayatınıza sokamazsınız. Bu ikisi geri planda olacak. Tamamen devlet için çalışan bir personel oluyorsunuz.

Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli Hangi Bölümden Olunur?

Mitte görev almak için liseden milli savunma liselerin sınavına girerek ilk adımı atabilirsiniz. Yine üniversitede bu bölümü okuyabilirsiniz. Eşit ağırlık bölümünden bu bölüme alınarak sizleri ilk göreve hazır şekilde getirilmesi sağlanır. Yani liselerin eşit ağırlık bölümlerinden bu bölüme hazırlanabilirsiniz.

Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli Nasıl Olunur?

Belli bir Kpss puanı ya da üniversite puanı ile mit kendi sayfasından ilan yayınlar. Bu ilanlara göre ön koşulla mülakata çağırılsınız. Mülakattan geçerek sizleri hazırlık evrelerine geçirirler. Bir senelik programla mit personeli olabilirsiniz. Hangi alanda boşluk varsa ya da sizlerin yeteneğine göre yerleştirmeler yapılır.

Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli Taban Puanları Nelerdir?

En düşük puanı eşik ağırlık bölümünden 350 taban puanı ile alır. Bu puanı aldıktan sonra mülakata çağırılırsınız. Mülakattan da geçerek mit personeli oluyorsunuz. Devlet tarafından eğitim alınması ile kısa sürede göreve başlamış oluyorsunuz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir