Meyveli Pasta Yaparken Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Meyveli Pasta Yaparken Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
12.12.2022 20:52
Doğum günlerinde, toplantılarda, düğünde, nişanda en güzel örnekleriyle sergilenen pastalar hakkında merak edilenler var. Peki pasta yaparken kek nasıl ıslatılır, pandispanya nasıl ıslatılır, meyveli pastanın meyvelerinin kararmaması için ne yapılır? Bisküvili pasta yaparken bisküviler ıslatılır mı, puding sıcak mı dökülür, ıspanaklı pasta yaparken ıspanak haşlanır mı? İşte merak edilenler.

Üzerleri taze meyveler ile süslenmiş pastaların görüntüsüne ve tadına doyum olmuyor. Ancak aynı gün tüketilemeyen veya yapım aşamasında bekleyen taze meyvelerde kararma oluşabiliyor. Bunun için yapmanız gerekenleri sizinle paylaşıyoruz. Öncelikle meyvelerin uzun süre hava ile temas etmesini önlemelisiniz. Meyveler ne kadar hava ile haşır neşir olursa o kadar çok kararmaya meyilli olacaktır.

Pata hazırlarken en son aşama olarak meyvelerinizi hazırlamalısınız. Meyveler çok fazla dışarıda beklememelidir. Ayrıca meyvelerin üzerine bir iki damla limon suyu damlatırsanız kararmasını büyük ölçüde önlemiş olursunuz.

Pasta Yaparken Kek Nasıl Islatılır?

Pasta tabanı olarak kullanılan bir malzeme olan kekin lezzetli bir pasta edebilmek için eşit derecede ve çok iyi ıslatılması gerekmektedir. Keki ıslatmak için süt, şekerli su ya da kahve kullanabilirsiniz. Arasına pasta kreması sürmeden önce keki ikiye bölelim. Eşit miktarda bölünen kekin ortası daha yumuşak olacağı için bu kısmı daha az, kenarlarının kuruma kapasitesi daha fazla olduğu için bu kısımları yoğun bir şekilde ıslatalım.

Pasta Yaparken Pandispanya Nasıl Islatılır?

Pandispanya kekinizi kendiniz yapıyorsanız fırından çıkardıktan sonra ıslatmadan önce oda sıcaklığına gelmesini beklemelisiniz. Daha sonrasında ip ya da bıçakla 2 eşit parçaya bölmelisiniz. Islatmak için süt, şekerli suya da kahve karışımı kullanabilirsiniz.

Pasta tabanı olarak kullanılan kek ve pandispanyanın ıslatılırken dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası, ortasını az kenarlarını daha çok ıslatmaktadır. Keklerin ortası kenarlarına göre daha yumuşak kalır, Bundan dolayı kurumaması ve sert olmaması için kenarların daha yoğun ıslatılması gerekmektedir.

Bisküvili Pasta Yaparken Bisküviler Islatılır Mı?

En pratik, en lezzetli ve en çok sevilen tatlılardan biri olan bisküvili pasta çok zahmetsiz bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir tatlıdır. Çat kapı bir misafiriniz geldiğinde çayın yanına hemen sunabileceğiniz bir kurtarıcı lezzettir. Pastanın ana malzemesi olan bisküvi, zaten içerisinde yoğun süt oranı bulunan pudingiyle ıslanıp yumuşayacağı için önceden ıslatılmaya gerek yoktur.

Bisküvili Pasta Yapılırken Puding Sıcak Dökülür Mü?

Bisküvili pasta genellikle sade şekilde servis edilen ama isteğe bağlı olarak üzerine Hindistan cevizi, krem şanti, çilek, muz gibi ürünlerle zenginleştirilerek de servis edilir. Yaklaşık olarak 3 saat kadar dolapta bekletilen bisküvili pasta ideal olarak soğuk şekilde tüketilmelidir. Bisküvilerin üzerine puding aşırı sıcakken dökülmemelidir. 15-20 dk kadar bir süre bekletilen puding her kata eşit şekilde eklenir ve son kat tamamlandıktan sonra dolapta iyice soğuyana kadar bekler.

Ispanaklı Pasta Yaparken Ispanak Haşlanır Mı?

Rengiyle tadıyla övgüler alan bir diğer lezzet ise ıspanaklı kek ya da ıspanaklı pastadır. Ispanaklı pasta yaparken ölçülerine çok dikkat etmek gerekir. Yarım demet ıspanak pasta için yeterlidir. Ispanaklar iyice yıkanır ve haşlanarak rondodan geçirilir, ya da blender yardımıyla ezilir. Kek hamurunun içine bu şekilde eklenir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir