Köfte Kızartırken Neden Dağılır?

Köfte Kızartırken Neden Dağılır?
14.12.2022 22:42
Köfte kızartırken neden dağılır, dağılmaması için ne yapılır? Köfte kızartırken içi pişmiyor? Köfte kızartırken kapak kapatılır mı? Köfte kızartırken neden şişer, neden yanar? Köfte kızartırken merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Köfte kızartırken merak edilen soruların tüm cevaplarını bu yazımızda paylaştık...

Köftenizi dinlendirmeden tavanın içerisine atarsanız eğer hemen dağılır. Eğer köftenizi pişirirken dağılmasını istemiyorsanız kıymayı en az %20 yağlı tercih etmeniz ve satın almanız gerekmektedir. Eğer kıymanızın yağı yeterliyse köfte harcınızı yaklaşık 15 dakika iyice yoğurma işlemini uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca köfte harcına galeta unu, yumurta ve ekmek içi koymak köftenizin dağılma durumunun önüne geçilmesi için gerekli olacaktır. Köfte yoğrulma işleminde az miktar su kullanmak malzemelerin birbirine tutunmasını kolaylaştıracaktır.

Köfte Kızartırken Dağılmaması İçin Ne Yapılır?

Köftenin dağılmaması için genelde 1 adet yumurta kullanmak yeterlidir. Fakat kıymanın miktarı fazla ise yumurta sayısı da buna bağlı olarak çoğaltılabilir. Köftenin daha lezzetli olmasını sağlamak için ise aynı poğaça yaparken olduğu gibi yoğurulan kıymayı en az 1 saat dinlenmesi için dolapta bekletmektir.

Köfte harcını yoğururken de bir miktar su ile yoğrulduğunda malzemeler birbirine daha iyi tutunacaktır. Harcın dağılması bu şekilde önlenebilir. Dağılmayan köfteler için uygulanacak diğer durumda köfte yoğrulup şekil verildikten sonra en az birkaç saat dinlendirilme işleminin yapılmasıdır.

Köfte Kızartırken İçi Pişmiyor?

Köftenin en iyisi kısık ateşte pişirilenidir. Dışının hafif kabuk bağlaması için öncelikle yüksek ateşte ters yüz etmek doğru bir tercihken sonrasında hemen ateşin altını azaltmak gerekir. Bu şekilde yapılmadığında ise, yüksek ateşte pişen köftelerin dışının daha çabuk pişeceği için, içleri çiğ kalacaktır.

Köfte Kızartırken Kapak Kapatılır Mı?

Kızartma yaparken kapağı kapatmak doğru değildir. Kızartması yapılan gıdaların içinden çıkan buhar, kapak kapalı olduğu için sıvıya tekrar dönüşüp yağın içine karışırsa tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir.

Kızaran gıdalar, hava ile temas ettiğinde ve yüzeyinde ikinci bir kuruma gerçekleşecektir. Yağa temas eden gıdaların dış yüzeyindeki çıtır doku daha kalıcı olacaktır.

Köfte Kızartırken Neden Şişer?

Nugget, köfte ya da sosis gibi ürünlerin içeriğinde et, yağ, ekmek kırığı ve nişasta gibi malzemeler içerebilmektedir. Bu ürünlerdeki etler kıyıldıktan sonra baharat ve diğer malzemelerle karıştırılıp, harç haline getirilir ve şekillenmesi sağlanıyor. Isının etkisi ile hücreler arasında bulunan su buharlaşarak genleşmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda şişmektedirler.

Köfte Kızartırken Neden Yanar?

Köfteyi dinlendirmeden tavanın içerisine atmak hem dağılmasına hem de pişerken küçülmesine sebep olacaktır. Bir başka sebebi ise çok kızgın yağ ya da tavanın içerisine hemen atmak yanmasına neden olur. Bu işlem de hem tadını hem de görüntüsünü ciddi şekilde etkileyecektir. Uygun koşullar sağlandığında 30-35 dakika içerisinde köfteler pişecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir