Menopoz Yogası Nasıl Yapılır?

Menopoz Yogası Nasıl Yapılır?
23.08.2022 12:33
Menopoz yogası, menopoz dönemi içerisinde yapılan ve menopozun yan etkilerini gideren yoga türlerindendir. Menopoz yogası hakkında, menopoz yogasının nasıl yapıldığı, menopoz yogası yararlarının neler olduğu gibi konular, merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bununla birlikte, menopoz yogası yararları nelerdir? Menopoz yogası gerekli midir? Ve menopoz yogası zararları nelerdir? Gibi konular, menopoz yogası hakkında araştırılan konular arasındadır. Yeni yazımızda, menopoz yogası hakkında merak edilen noktaları, sizler için derledik.

Menopoz dönemi, kadınların yaşadığı ve östrojen hormonunun azaldığı dönem olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte östrojen hormonu, kadınlık hormonu olarak da bilinmektedir. Menopoz döneminde en sık rastlanılmakta olan durum ise, sinirli olma halidir. Bununla birlikte, menopoz döneminde kadınlar, sıcaklama, gece terlemesi, eklem ağrıları, kas ağrıları, iştahın açılması sonucunda kilo artışları gibi durumlar yaşamaktadır. Menopoz döneminin yan etkilerini azaltmak için ise, çeşitli tedaviler ve aktiviteler yapılmaktadır. Bu anlamda, menopoz dönemi yan etkilerinin azaltılmasında yoga, etkili bir yöntemdir. Menopoz döneminde bulunan kadınlar, menopoz yogası yaparak, menopozun yan etkilerinden olan kas ve eklem ağrılarını dindirebilmektedirler. Bu anlamda, menopoz yogasının nasıl yapılacağı ise, sıklıkla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bununla birlikte, menopoz yogasının nasıl yapılacağını, şu şekilde açıklayabiliriz; menopoz yogası yapıldığı esnada, dizler yere paralel olacak şekilde oturulmalıdır. Bununla birlikte, eller ortada birleştirilerek gerilir ve baş üstüne kadar birleşik halde kaldırılır. Ellerin birleşik halde baş üstünden göz hizasına indirilmesi tekrarlanarak, meydana gelen kas ve eklem ağrılarının geçirilmesi sağlanmaktadır. Menopoz yogasının bir diğer hareketi ise, diz üstüne oturularak, ellerin arkadan birleştirilmesidir. Birleşik halde bulunan eller, bel hizasına kaldırılır ve indirilir. Bu şekilde yapılan menopoz yogası, sırt ve göğüs kaslarını çalıştırarak, meydana gelen eklem ağrılarını giderebilmektedir. Menopoz yogasının önerildiği vakitler ise, sabah vakitleridir. Sabah vaktinde yapılan menopoz yogası, menopoz döneminde bulunan kadınların, güne enerjik başlamasına yardımcı olmaktadır.

Menopoz Yogası Yararları

Menopoz döneminde yapılmakta olan yoga, menopozun yol açtığı eklem ve kas ağrılarını gidermede oldukça etkilidir. Bununla birlikte, menopoz yogasının yararlarının ne olduğu, merak edilmekte ve sıklıkla araştırılmakta olan konular arasındadır. Bu anlamda menopoz yogası, vücudun kan dolaşımını arttırarak, kas ağrılarının önüne geçmektedir. Bununla birlikte, menopoz yogası eklemleri çalıştırması ile birlikte, eklem ağrıları ve kireçlemeleri de önleyebilmektedir.

Menopozda Yogası Gerekli Midir?

Menopozda yapılan yoga aktivitesi, menopoz döneminde artan stres ve sinir durumunu önleyebilmede oldukça etkilidir. Bu anlamda, menopoz döneminde yoga yapmak gerekli olmamakla birlikte, menopozun yan etkilerini azaltmak için yapılması önerilmektedir.

Menopoz Yogası Zararları

Menopoz döneminde yapılan yoga aktivitesi, menopozun meydana getirdiği yan etkileri minimuma indirgemektedir. Bununla birlikte, menopoz döneminde yapılan menopoz yogasının, herhangi bir zararlı yan etkisi bulunmamakla birlikte, aksine faydalı bir aktivitedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir