Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?
22.08.2022 15:02
İnsanların başa çıkmak zorunda olduğu hastalıklardan birisi de mayasıldır. Biz de mayasıl nasıl geçer, mayasıl çatlağına ne iyi gelir, mayasıl için zararlı yiyecekler nelerdir sorularının cevaplarına sizler için yazımızda yer verdik.

Mayasıl hastalığının nasıl geçeceği pek çok insanın merak ettiği ve araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Kanama sorunu olan kişiler için rektoskopi önerilir. Anal muayene sırasında kabızlık veya hemoroid şikayeti olan 40 yaş üstü kişilere kolonoskopi önerilir. Durumun tedavisi, hastalığın evresine bağlı olarak değişir. Mayasıl veya hemoroid adı verilen maya hastalıkları için birçok tedavi  vardır. Bu; hemoroid fitili, hemoroid kremi, basur kremi, haplar olarak sıralanabilmektedir. İlaçlar yeterli olmayabilir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen kişilerde hemoroid ameliyatı yapılabilir. Hastalık ilerledikçe hemoroid meme çıkıntılı hale gelir. Cerrahi işlem sırasında çıkıntılı kısım çıkarılır ve zımba kullanılarak yerine asılır. Lazer hemoroid tespiti de bu ameliyatta kullanılmaktadır. Bu yöntemde hemoroide giden damarlar kesilip çıkartılmak yerine yakılır. Bu vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuları korur. Bu yöntem aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandırır.

Mayasıl Çatlağına Ne İyi Gelir?

Mayasıl çatlağına neyin iyi geldiği mayasıl hastalığı geçirmiş olan kişilerin özellikle araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Anal fissürler, yüksek lifli yiyecekler yiyerek erken aşamalarda düzeltilebilir. Yine yılın bu zamanında artan su tüketimi de çatlağa iyi gelebilir. Günde 2-2,5 litre su içmeniz sizin için yeterli olacaktır. İyileşme süreci gerçekleşmezse, doktorunuz ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler reçete edebilir. Ayrıca kişilerin diyetleri kontrol edilmelidir. Mayasıl çatlağına sahip olan kişilerin hayatlarında bazı değişiklikler yapması gerekir. Hastanın özellikle yeme içme konusunda sahip olmadığı alışkanlıkların kazandırılmasında fayda vardır. Hastalar anal fissüre iyi gelmeyen tüm besinlerden uzak durmalıdır.

Mayasıl İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Mayasıl hastalığı için zararlı olan yiyeceklerin neler olduğu bu hastalık ile başa çıkmaya çalışan insanların meraklandığı konulardan birisi olmuştur. Hemoroid hastalığını önlemek için  günlük diyetinizden hemoroide neden olan gıdaları çıkarmalı veya azaltmalısınız. Hemoroid oluşumundaki ana faktörlerden biri yetersiz beslenmeye bağlı kabızlıktır. Hemoroidi tetiklemede veya mevcut hemoroid semptomlarını kötüleştirmede rol oynayabilecekleri için bu yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Sıcak, ekşi ve baharatlı yiyecekler, kaçınılması gereken bu yiyeceklerin başında  gelir. Hemoroide neden olan gıdalar bağırsak hareketleri sırasında bölgeyi tahriş edebilir, hemoroidleri etkileyerek hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Süt ve süt ürünlerinden de kaçınılmalıdır. Aşırı süt ürünleri tüketimi rektal kaşıntıya neden olabilir. Şunların tüketilmesi mayasıl hastalığı için zararlı olacaktır:

-Mandalina, portakal, greyfurt, limon tüketimi

-Pul biber, isot, kara biber gibi baharatlar

-Aşırı kahve ve çay tüketimi

-Lahmacun, pizza, çiğ köfte, sosis, hamburger, turşu tüketimi

-Süt ürünlerinin aşırı olarak tüketilmesi

-Asitli, gazlı içecekler ve enerji içeceklerinin tüketimi

-Çikolata tüketimi

-Bira, şarap gibi yüksek mayalı içecekler

-Ketçap

-Pasta, kek, beyaz ekmek benzeri hamur işlerinin tüketimi

-Yağ ve tuz bakımından aşırı zengin olan gıdaların tüketimi

-Konserve yiyecekler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir